Britští zdravotníci evidují prudký nárůst případů záškrtu, šíří se mezi migranty

Britští zdravotníci za letošek evidují prudký nárůst případů záškrtu, onemocnění se šíří mezi žadateli o azyl. Riziko nákazy pro širší veřejnost ale zůstává nízké, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na britský úřad pro zdravotní bezpečnost (UKHSA).

Úřady mezi migranty, kteří přišli do Británie od 1. ledna do 25. listopadu, zaznamenaly 50 případů tohoto infekčního onemocnění, které postihuje především dýchací cesty. Pokud infekce není včas léčena, může být smrtelná. V posledním desetiletí se v zemi vyskytovalo v průměru dva až 11 případů ročně. Nemoc je v Británii vzácná díky rozšířenému očkování, které tam bylo zavedeno v roce 1942.

Podle úřadů se nakažení pravděpodobně infikovali v zemích, odkud přišli, nebo během cesty do Británie. Podobný nárůst byl zaznamenán i jinde v Evropě, uvedl UKHSA.

Zprávy o šíření záškrtu mezi migranty se objevily v době, kdy britská vláda čelí kritice kvůli podmínkám ubytování pro lidi, kteří do Spojeného království připlouvají přes Lamanšský průliv na malých člunech. Mnozí z nich byli několik dní nebo týdnů drženi v zařízení pro migranty v anglickém Manstonu. Minulý měsíc tam bylo v jednu dobu ubytováno více než 4000 osob, i když centrum je určené pro maximálně 1600 lidí.

Ze zařízení v Manstonu byly již dříve hlášeny případy záškrtu, svrabu a dalších přenosných onemocnění. Jeden uprchlík, který měl pozitivní test na záškrt, tam s tímto onemocněním zemřel.

Státní tajemník pro přistěhovalectví Robert Jenrick dnes uvedl, že existují protokoly, které mají zabránit šíření nákazy. Vláda podle něj ale nyní musí být ostražitá. Žadatelé o azyl s příznaky záškrtu budou od dnešního dne umisťováni do izolace a bude jim nabídnuto očkování.

Tisíce migrantů z celého světa každoročně cestují do severní Francie v naději, že se dostanou přes Lamanšský kanál do Británie. Počet lidí, kteří se pokoušejí o cestu na člunech a jiných malých plavidlech, prudce vzrostl, protože úřadům se podařilo omezit jiné migrační trasy, napsala agentura AP.

Do Británie letos na malých lodích přes Lamanšský průliv připlulo už přes 40.000 migrantů. Počet migrantů, kteří bez potřebných dokladů míří do Spojeného království riskantní cestou přes moře, v posledních letech strmě roste. V roce 2018 zvolily tuto trasu tři stovky migrantů, o rok později jich bylo přes 1800 a v roce 2020 na 8500.

Británie usiluje o dohodu s Francií, která by vedla ke zvýšení počtu hlídek na francouzském pobřeží, což by mělo plavby migrantů znesnadnit. Londýn chce migranty odradit i plány, podle kterých mají žadatelé o azyl čekat na vyřízení svých žádostí mimo Británii. Britská vláda už uzavřela ohledně přemístění žadatelů o azyl dohodu se Rwandou.

Související

Král Charles III. (Karel III.)

Karel III. ve vánočním projevu mluvil o svém boji s rakovinou

Britský král Karel III. ve svém vánočním projevu překvapil neobvyklou otevřeností, když se svěřil s osobním bojem proti rakovině, který letos sdílel s princeznou Kate. Vyjádřil hlubokou vděčnost zdravotníkům za jejich péči a podporu, která jim dodala sílu v těžkých chvílích.

Více souvisejících

Velká Británie nemoci uprchlíci lékaři

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

včera

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

včera

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

včera

26. prosince 2024 21:53

Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky

Na začátku prosince vypršela výjimka z evropského zákazu dovozu ruských fosilních produktů do České republiky. Ropovodem Družba ale i přesto nadále proudí ropa. Experti nevidí důvod k jejímu dalšímu nákupu, resort průmyslu a obchodu ale má vysvětlení.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy