Britští zdravotníci za letošek evidují prudký nárůst případů záškrtu, onemocnění se šíří mezi žadateli o azyl. Riziko nákazy pro širší veřejnost ale zůstává nízké, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na britský úřad pro zdravotní bezpečnost (UKHSA).
Úřady mezi migranty, kteří přišli do Británie od 1. ledna do 25. listopadu, zaznamenaly 50 případů tohoto infekčního onemocnění, které postihuje především dýchací cesty. Pokud infekce není včas léčena, může být smrtelná. V posledním desetiletí se v zemi vyskytovalo v průměru dva až 11 případů ročně. Nemoc je v Británii vzácná díky rozšířenému očkování, které tam bylo zavedeno v roce 1942.
Podle úřadů se nakažení pravděpodobně infikovali v zemích, odkud přišli, nebo během cesty do Británie. Podobný nárůst byl zaznamenán i jinde v Evropě, uvedl UKHSA.
Zprávy o šíření záškrtu mezi migranty se objevily v době, kdy britská vláda čelí kritice kvůli podmínkám ubytování pro lidi, kteří do Spojeného království připlouvají přes Lamanšský průliv na malých člunech. Mnozí z nich byli několik dní nebo týdnů drženi v zařízení pro migranty v anglickém Manstonu. Minulý měsíc tam bylo v jednu dobu ubytováno více než 4000 osob, i když centrum je určené pro maximálně 1600 lidí.
Ze zařízení v Manstonu byly již dříve hlášeny případy záškrtu, svrabu a dalších přenosných onemocnění. Jeden uprchlík, který měl pozitivní test na záškrt, tam s tímto onemocněním zemřel.
Státní tajemník pro přistěhovalectví Robert Jenrick dnes uvedl, že existují protokoly, které mají zabránit šíření nákazy. Vláda podle něj ale nyní musí být ostražitá. Žadatelé o azyl s příznaky záškrtu budou od dnešního dne umisťováni do izolace a bude jim nabídnuto očkování.
Tisíce migrantů z celého světa každoročně cestují do severní Francie v naději, že se dostanou přes Lamanšský kanál do Británie. Počet lidí, kteří se pokoušejí o cestu na člunech a jiných malých plavidlech, prudce vzrostl, protože úřadům se podařilo omezit jiné migrační trasy, napsala agentura AP.
Do Británie letos na malých lodích přes Lamanšský průliv připlulo už přes 40.000 migrantů. Počet migrantů, kteří bez potřebných dokladů míří do Spojeného království riskantní cestou přes moře, v posledních letech strmě roste. V roce 2018 zvolily tuto trasu tři stovky migrantů, o rok později jich bylo přes 1800 a v roce 2020 na 8500.
Británie usiluje o dohodu s Francií, která by vedla ke zvýšení počtu hlídek na francouzském pobřeží, což by mělo plavby migrantů znesnadnit. Londýn chce migranty odradit i plány, podle kterých mají žadatelé o azyl čekat na vyřízení svých žádostí mimo Británii. Britská vláda už uzavřela ohledně přemístění žadatelů o azyl dohodu se Rwandou.
Související

Británie a EU se blíží pobrexitové dohodě o Severním Irsku

Brexit je příležitost, tvrdí Sunak. Britové si ale myslí opak
Velká Británie , nemoci , uprchlíci , lékaři
Aktuálně se děje
včera

Kanada uvalila sankce na desítky lidí šířících ruskou propagandu a fake news
včera

Rusové si dál připomínají památku Ukrajinců zabitých při vzdušném útoku na Dnipro
Aktualizováno včera

Ukrajina by měla dostat maximální podporu, až na jaderné zbraně, míní Pavel. Může porazit Rusko
včera

Dada Revue v brněnském divadle Bolky Polívky je bláznivou komediální Pala Seriše
Aktualizováno včera

USA pošlou Ukrajině další vojenskou pomoc za dvě miliardy dolarů. Francie a Itálie se přidají
Aktualizováno včera

Větrné počasí bičuje Česko. Sníh komplikuje dopravu, tisíce lidí bez proudu, padají stromy, stojí vlaky i kamiony
včera

Diana Krall, Kurt Elling, Simon Phillips, či Melissa Aldana. JazzFestBrno představuje kompletní program
včera

Americká obchodní komise připravuje antimonopolní žalobu na Amazon
Aktualizováno včera

Členské země EU se dohodly na cenových stropech na ruské ropné produkty
včera

Škodí nejen tabák, ale i alkohol. Irsko chce na lahvích stejné nálepky jako na cigaretách
Aktualizováno včera

Svět řeší, zda pustit Rusko a Bělorusko na olympiádu. Stát chce jednat s olympijským výborem
včera

NSS eviduje už 50 stížností na prezidentské volby
včera

V Česku v lednu stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů
včera

Některým školákům na dnešní den volna navážou jarní prázdniny
včera

Ford se vrací do Formule 1
včera

Lidé nejvíce věří Babišovi, Okamurovi a Zemanovi, ukázal průzkum
Aktualizováno včera

Nad USA se několik dní pohybuje čínský špionážní balón, nejde sestřelit
včera

Ve věku 88 zemřel Paco Rabanne, slavný španělský módní návrhář
včera

Zaměstnanost uprchlíků v Česku roste
včera
Kurýři rozvážkových firem si vydělají až 300 korun za hodinu, vliv má počet objednávek
Kurýři rozvážkových firem v ČR mohou vydělat v průměru až 300 Kč za hodinu. Pracují na základě partnerství se společnostmi a jejich výdělek se odvíjí hlavně od počtu vyřízených objednávek. Pracovní dobu si mohou kurýři určovat podle svých představ. Vyplývá to z vyjádření společností Wolt, Bolt Food a Dáme jídlo pro ČTK.
Zdroj: ČTK