Žádný americký prezident se nevěnoval vztahům se Severní Koreou takovým způsobem jako Donald Trump. Bývalý prezident přešel od vyhrožování severokorejskému vůdci Kim Čong-unovi „ohněm a hněvem“, pokud bude pokračovat v raketových testech, k udržování osobního kontaktu a několika setkáním, během nichž Trump tvrdil, že se do Kima „zamiloval“.
Nyní bude toto nepravděpodobné přátelství podrobeno zkoušce. Trumpův návrat do Bílého domu přichází v době zvýšené pohotovosti mezi Spojenými státy a jejich spojenci kvůli hrozbám plynoucím ze severokorejského režimu.
Panuje podezření, že Pchjongjang vyslal tisíce vojáků a značné množství munice do Ruska, které je v konfliktu s Ukrajinou, což západní lídři vnímají jako významnou eskalaci. Krátce před Trumpovým zvolením navíc Severní Korea otestovala mezikontinentální balistickou raketu s dosahem, který by mohl zasáhnout USA.
Na kampani Trump prohlásil, že Kim ho „postrádá“, a naznačil, že Severní Korea se nebude „chovat vzpurně“, až se vrátí do úřadu. Nová administrativa však bude muset čelit Kimovi, který je nyní odvážnější a potenciálně nebezpečnější než dříve.
Kima totiž podpořily rostoucí vazby s Moskvou a navíc zesílil svůj odpor vůči USA a Jižní Koreji po neúspěšných diplomatických jednáních během Trumpova prvního prezidentského období. Dohoda o omezení severokorejského jaderného programu se tím stává složitější, a to vyvolává otázky, zda Trump, známý svou impulzivní zahraniční politikou, nezmění požadavky USA na Severní Koreu.
Setkání mezi Trumpem a Kimem v letech 2018 a 2019 v Singapuru, Hanoji a demilitarizované zóně mezi Severní a Jižní Koreou vytvořila bezprecedentní obrazovou dokumentaci pro oba vůdce. Trump, prezident světové demokratické velmoci, byl zachycen po boku autokratického vůdce známého svou brutální vládou a snahou budovat zbraně v rozporu se sankcemi OSN.
Trump se snažil dosáhnout toho, co se americkým prezidentům dříve nepodařilo – omezit severokorejský jaderný program. Pro Kima však tato setkání znamenala naději na ulehčení mezinárodních sankcí i příležitost získat prestiž na světové scéně. Tato jednání však skončila bez průlomu, přičemž summit v Hanoji skončil náhlým krachem, což pro Kima znamenalo značnou ztrátu tváře.
Od té doby Severní Korea odmítla další jednání s USA, obnovila testy zbraní a Kim slíbil, že počet jaderných zbraní v zemi „exponenciálně“ zvýší.
„Podmínky, za kterých nyní musíme jednat se Severní Koreou, se zásadně změnily ve srovnání s před pěti lety,“ uvedla pro CNN Rachel Minyoung Lee, seniorní analytička think tanku Stimson Center. Upozornila na „vyšší cenu“ severokorejského jaderného programu, který po Hanoji zaznamenal významný pokrok. Kromě toho zmiňuje změnu severokorejské zahraniční politiky, která je důsledkem zásadní nedůvěry vůči USA.
V loňském roce Kim výrazně změnil svůj postoj vůči Jižní Koreji, kterou nyní označuje za „trvalého nepřítele“. Zároveň vyzval svou armádu k urychlení příprav na válku v reakci na „konfrontační kroky“ USA, přičemž administrativa Joea Bidena posílila vojenská cvičení s Jižní Koreou a Japonskem.
Roste také Kimova spolupráce s Ruskem. Severokorejský vůdce se dvakrát setkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, kterého nazývá „nejbližším soudruhem“, a v červnu podepsali významnou obrannou dohodu. Západní činitelé zároveň varují před vznikající anti-západní osou tvořenou Čínou, Severní Koreou a Íránem, což Kimovi dodává více moci.
„Z Kimova pohledu má více co získat spojenectvím s Čínou a Ruskem než vyjednáváním s USA, kde výsledky nejsou jisté,“ uvedla Lee.
Všechny tyto faktory zvyšují napětí v otázce, zda by Kim souhlasil s opětovnými rozhovory, pokud by je Trump inicioval. Bývalý poradce pro národní bezpečnost Robert O’Brien pro CNN uvedl, že pokud by se Trump vrátil do úřadu, obnovil by jednání se Severní Koreou. O’Brien však zdůraznil nejistotu ohledně toho, zda by Kim byl ochoten se znovu zapojit.
Severokorejská státní média během léta reagovala na Trumpovy výroky, že ho Kim postrádá, a uvedla, že „je jim jedno“, kdo bude v USA vládnout. Přesto podle odborníků Kim nadále usiluje o mezinárodní uznání a zrušení sankcí.
Navzdory skepsi Kim možná bude považovat Trumpův návrat za příležitost. „Trumpův návrat by Kim Čong-una nepochybně povzbudil – alespoň by mu to umožnilo znovu obnovit osobní vztah s Trumpem a komunikovat s ním,“ uvedl Eul-Chul Lim z Univerzity Kyungnam v Soulu.
Otázkou však zůstává, zda bude Trump hledat novou dohodu, nebo zvýší napětí. „Trump se může chovat nepředvídatelně… jeho styl během prvního období nemusí být přesným ukazatelem jeho budoucího jednání,“ řekla analytička Duyeon Kim z Centra pro novou americkou bezpečnost.
Geopolitické změny od posledního Trumpova funkčního období navíc znamenají, že jeho druhá administrativa bude čelit jiným podmínkám pro jednání s KLDR.
Související
Projekt 2025 bude pro USA katastrofa, varuje Biden Trumpa
Palác prozradil, o čem princ William hovořil s Donaldem Trumpem
USA (Spojené státy americké) , Severní Korea (KLDR) , Kim Čong-un , Donald Trump
Aktuálně se děje
před 22 minutami
Situace je zlá. Rusové jsou jen pár kilometrů od klíčového ukrajinského města
před 1 hodinou
Zimní počasí na pár dní ustoupí. Do Česka dorazí oteplení
včera
Princ William se vrátil na místo, které mu ukázala maminka Diana
včera
Češi cestující vlakem dostali důležité upozornění. Od neděle se zavádí velká novinka
včera
Na co v prosinci do kina? Nejlepší film roku, opičí životopis i ježčí návrat
včera
V Česku se má zlepšit pokrytí leteckou záchrankou. Vláda řešila i boj s korupcí
včera
Česko bude v Eurovizi reprezentovat vítěz SuperStar. ČT oznámila novinku k přenosům
včera
Rusové prozradili, jak se má Asad po útěku ze Sýrie v Moskvě
včera
VIDEO: Zákazu si nevšimli. Pendolino málem způsobilo velkou tragédii
včera
Politická krize v Jižní Koreji eskaluje: Exministr se pokusil o sebevraždu, v prezidentské kanceláři proběhla razie
včera
Lukašenko ruskými jadernými zbraněmi ohrožuje většinu Evropy. Na dostřel má Prahu i Reykjavík
včera
Macron chce nasadit na Ukrajině 40 tisíc vojáků ze Západu. Bude jednat s Tuskem
včera
Orbán jednal s Putinem o ukončení války na Ukrajině
včera
Sýrie stále nemá klid. Izrael zničil celou námořní flotilu, Turecko bombarduje konvoje
včera
Polsko si došlápne na Rusko. Bude požadovat vysvětlení
včera
Konec těžby ropy i uvolnění prastarých patogenů. Nová studie popsala, co způsobí změny počasí v Evropě
včera
O dalším osudu Sýrie nerozhodnou povstalci ani občané. Míč je na straně zbytku světa
včera
Trump: Priorita je ukrajinská krize, Blízký východ je jednodušší problém
včera
Sjednocená Sýrie zůstává nesplněným snem. Pád Asada na tom nic nemění
včera
Situace je skličující: Kdokoli se ujme vlády v Sýrii, dostane na starost zničenou armádu a občanskou válku
Pád diktátorského režimu Bašára Asada přinesl zásadní změnu v mocenském uspořádání Sýrie a zajistil opozičním silám klíčovou roli ve vedení země. Mezi těmito skupinami se nacházejí i frakce, které byly v minulosti spojovány s al-Káidou. Ty nyní čelí výzvě zcela jiného charakteru – namísto ozbrojeného boje se musí naučit efektivně řídit stát a spravovat jeho instituce – a zároveň bojovat o přežití země.
Zdroj: Jakub Jurek