Co se bude na Ukrajině dít dál? Protiofenzíva neuspěla, Kyjev a USA hledají další řešení

Američtí a ukrajinští vojenští představitelé se snaží vypracovat novou strategii pro příští rok, která by obnovila úspěchy Kyjeva a posílila podporu jeho boje s ruskými invazními silami. Podle informací zprostředkovaných americkým deníkem New York Times přijel ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj do Washingtonu v klíčovém okamžiku, kdy situace na bojišti i podpora v americkém Kongresu vyžadují nový přístup.

Zelenskyj dorazil do USA v pondělí, aby jednal s americkým prezidentem Joem Bidenem a členy Kongresu. V době, kdy Ukrajina čelí neúspěchům na frontě a republikánská podpora pro finanční pomoc slábne, je naléhavě nutné nalézt efektivní strategii.

Nová snaha přichází po neúspěšné protiofenzivě, kdy se Ukrajincům nepodařilo znovu získat Ruskem okupovaná území, a po náročných jednáních mezi americkými a ukrajinskými představiteli. Někteří vysocí američtí činitelé vyjádřili obavy, že zamrzne-li válka v příštím roce v dlouhé patové situaci, získá ruský prezident Vladimir Putin převahu.

Moskva má nyní více vojáků, munice a raket, což vytváří vyšší palebnou převahu díky flotile bojových dronů. Analytici varují, že čím déle bude válka považována za patovou, tím složitější bude zajistit další americkou finanční podporu pro Kyjev.

Podle serveru Spojené státy posilují osobní vojenské poradenství poskytované Ukrajině a vysílají do Kyjeva generálporučíka Antonia Aguta, který má na starosti podporu Ukrajiny, aby strávil více času v napadené zemi a komunikoval úžeji s ukrajinským vojenským velením.

Doporučené články

Američané prosazují konzervativní strategii zaměřenou na udržení ukrajinského území, vybudování opevnění a posílení zásob a sil v průběhu roku. Ukrajinci zase uvažují o přechodu k útoku, buď na zemi, nebo pomocí dálkových úderů, inspirovaných dřívějšími úspěšnými operacemi na Krymu.

Cílem je dosahovat symbolických vítězství. Existují však i známky kompromisu, přičemž američtí představitelé jsou otevřeni novým myšlenkám Ukrajiny, vycházejícím z letošních úspěchů na Krymu. I přes protiofenzivu, která nebyla zcela úspěšná, se podařilo Kyjevu dosáhnout významných námořních vítězství a udržet otevřené některé lodní trasy. 

Největší konflikt v Evropě od druhé světové války trvá téměř dva roky a zdá se, že konec jen tak nepřijde. Žádná ze stran v boji nezasadila rozhodující úder. Ukrajinští vojáci, přežívající v zimních zákopech, přiznávají, že vstupují do druhé zimy od ruské invaze vyčerpaní. Čelí mocnosti s bohatými zdroji a jadernými zbraněmi, která má více než trojnásobek obyvatelstva Ukrajiny.

Ukrajinci si uvědomují potřebu vojenské pomoci ze Západu, ale situaci komplikuje skutečnost, že od října je pozornost zaměřena na válku mezi Izraelem a radikálním palestinským hnutím Hamás v Pásmu Gazy.

Doporučené články

Ruské jednotky v současné době okupují přibližně 17,5 % území Ukrajiny. Po odolání ukrajinské protiofenzivě, která nedokázala prolomit rozsáhlé obranné linie na jihu a východě země, se Rusové opět vrátili k útokům ve východním směru.

Letošní vyhlídky jsou podle Reuters v ostrém kontrastu s nadějí, která panovala v Ukrajině loni. Síly Kyjeva porazily ruské jednotky kolem ukrajinské metropole a na severu a na podzim znovu dobyly území na severovýchodě a jihu země.

V této válce, která si vyžádala stovky tisíc obětí a způsobila rozsáhlá zničení měst a vesnic, narůstá počet mrtvých. Každodenním jevem jsou útoky dronů a bombardování. Město Charkov na severovýchodě Ukrajiny staví podzemní školy, aby děti mohly bezpečně získávat vzdělání.

Doporučené články

V souvislosti s válkou se stále častěji hovoří o patové situaci. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba se už dříve pokusil rozptýlit obavy z nedostatečného pokroku ukrajinské armády v boji proti ruským okupantům. Kuleba na schůzce Rady NATO - Ukrajina prohlásil, že neexistuje patová situace na bojištích na Ukrajině.

"Musíme pokračovat, musíme bojovat dál, Ukrajina nemůže ustoupit," řekl Kuleba a za strategický cíl Ukrajiny označil osvobození celého svého území včetně poloostrova Krym. Dodal, že tento cíl "zůstává nezměněn" a Ukrajinu při jeho naplňování "nic nezastaví".

Kuleba zároveň vyzval členy NATO, aby "výrazně posílili" výrobu zbraní ve svých zemích, jakož i munice a jiného vojenského materiálu, kterým podporují Ukrajinu. Zároveň vyjádřil naději, že i NATO i EU již brzy přijmou další dalekosáhlé závazky pomoci pro Ukrajinu.

Související

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.
Hrіm-2, také známý jako OTRK Sapsan

Ukrajina nasadí proti Rusku "zázračnou zbraň". Může s ní zkusit zabít Putina

Ukrajina se v rámci své obranné strategie připravuje na nasazení nové zbraně, balistické střely Hrim-2, která by mohla výrazně rozšířit její schopnost zasahovat ruské cíle daleko za hranicemi. "Zázračná zbraň", jak ji označil server index.hu, umožní Ukrajině zaměřit se na Kreml a dokonce i na ruského prezidenta Vladimira Putina. 

Více souvisejících

válka na Ukrajině Armáda Ukrajina USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Americké volby jako obrovská bezpečnostní operace. Barikády jsou kolem sídel kandidátů i soukromých podniků

Bezpečnostní opatření okolo amerických prezidentských voleb už jedou naplno. Zátarasy a jiná fyzická bezpečností opatření jsou zajištěna v okolí sídel kandidátů Kamaly Harrisové a Donalda Trumpa. Své podniky chrání rovněž soukromníci.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy