Demokrat se obává Trumpova vítězství. Možná vyhraje drtivě a vezme s sebou Senát i Kongres, varoval

Ani přes věrohodně pronesený proslov na úvod summitu NATO se americký prezident Joe Biden nezbaví domácí kritiky. Do řad těch, kdo považují jeho odstoupení z kandidatury za nezbytné, se přidal první demokratický senátor – Michael Bennet z Colorada. 

Za Bennetovým přesvědčením o nutném konci Bidena stojí neúspěšná debata s republikánským kandidátem Donaldem Trumpem z minulého měsíce. „Myslím, že Donald Trump je na nejlepší cestě vyhrát tyto volby, a možná je vyhraje drtivě, a vezme s sebou Senát a Sněmovnu reprezentantů,“ upozornil v pořadu americké stanice CNN. 

Odvolává se zejména na „morální otázku“. „Pro mě to není otázka průzkumů veřejného mínění. Není to otázka politiky. Je to morální otázka týkající se budoucnosti naší země,“ podotkl senátor. 

Kriticky se obrátil na celou Bidenovu administrativu. „Bílý dům za dobu od té katastrofální debaty podle mě neudělal nic, čím by skutečně prokázal, že má plán, jak tyto volby vyhrát,“ připomněl Bennet. 

Podle mluvčího Bidenovy kampaně Kevina Munoze je jasné, že závod mezi Trumpem a Bidenem bude těsný. „Vždycky to měl být těsný závod – a ve hře je dynamika, kterou jsme dlouho předpokládali: voliči jsou nadále hluboce znepokojeni Donaldem Trumpem a jeho škodlivým programem, a čím více se angažujeme a oslovujeme voliče, tím více podporují prezidenta Bidena,“ shrnul. 

Munoz poznamenal, že je kampaň teprve na začátku. „Do dne voleb zbývá ještě mnoho dní a tvrdá práce na získání každého hlasu ještě zdaleka není u konce.“

Americký list New York Times napsal, že demokraté v Kapitolu „kvůli Bidenovi panikaří, ale nedělají nic“. „Tento týden bude naprosto kritický; myslím, že prezident musí udělat víc,“ uvedl senátor Christopher Murphy z Connecticutu.

Pro NY Times promluvil také Bennet, oproti svému rozhovoru v CNN byl ale daleko smířlivější. „Biden musí ujistit americký lid, že dokáže vést energickou kampaň a porazit Donalda Trumpa.“ To si myslí také senátorka Patty Murrayová z Washingtonu D.C. „Musí udělat více, aby ukázal, že dokáže vést dostatečně silnou kampaň, aby porazil Donalda Trumpa,“ řekla.

Svůj úmysl setrvat v boji o Bílý dům proti republikánskému kandidátovi Donaldu Trumpovi současný americký prezident oznámil demokratickým kongresmanům v pondělí prostřednictvím dopisu, jak informovala americká stanice CNN. „Chci, abyste věděli, že navzdory všem spekulacím v tisku i jinde jsem pevně odhodlán zůstat v tomto závodě, vést tento závod až do konce a porazit Donalda Trumpa,“ uvedl.  

Prezident na úvod washingtonského summitu NATO v úterý večer pronesl důrazný projev, v němž ujistil o pevnosti aliance. Zatímco na summitu stvrzuje závazek USA vůči spojencům, doma je bedlivě sledován kvůli zdravotnímu stavu. Server Politico upozornil, že Biden s každým dalším projevem musí dokázat, že „věk je jenom číslo“. Při prvním vystoupení se mu to zřejmě povedlo.

Související

Joe Biden

Začíná klíčových 72 hodin. Biden připouští, že by mohl z voleb odstoupit, tvrdí americká média

Podle listu The New York Times začíná americký prezident Joe Biden připouštět, že by mohl prohrát listopadové volby a možná bude muset odstoupit z prezidentského klání. Vyplývá to z informací několika osob blízkých prezidentovi. Agentura Reuters uvedla, že někteří představitelé Demokratické strany považují Bidenovo odstoupení za otázku času. Podle televize CNN by se mohlo rozhodnout v příštích 72 hodinách.

Více souvisejících

Joe Biden Demokratická strana (USA) Volby USA USA (Spojené státy americké) Donald Trump

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Olympijské hry, ilustrační foto

Česko bude na olympiádě v Paříži reprezentovat 113 sportovců. První z nich už jsou v dějišti her

Po domácím hokejovém mistrovství světa a fotbalovém Euru v Německu se nezadržitelně blíží další velký sportovní svátek tohoto roku. Letní olympijské hry vypuknou v Paříži již v pátek 26. července. Již je jasné, že Českou republiku bude ve francouzské metropoli pod pěti olympijskými kruhy reprezentovat celkem 113 sportovců. První z nich už odlétají do dějiště Her, aby se mohli na start svých olympijských soutěží, které pro některé začnou ještě před oficiálním zahájením. Ubytují se tak v olympijské vesnici, která byla ve čtvrtek oficiálně otevřena.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Fotbalisty Anglie i přes druhé evropské stříbro v řadě nebude nadále trénovat Gareth Southgate

Do dalšího kvalifikačního cyklu, jehož cílem bude pro fotbalové reprezentace postoupit na světový šampionát 2026 v USA, Kanadě a Mexiku, už fotbalisty Anglie nepovede jejich dosavadní trenér Gareth Southgate. Navzdory tomu, že za poslední tři roky zaznamenal se svými svěřenci největší úspěchy Angličanů, když dokázal dvakrát v řadě dojít ke stříbrným medailím na evropském šampionátu. Po tom letošním v Německu se však na jeho hlavu snášela kritika za předváděné výkony národního týmu a nakonec se tak tento stratég rozhodl po osmi letech ve funkci skončit.

před 2 hodinami

Pozemní síly IDF operují v pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie. (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izrael ve vztahu k Palestincům porušuje mezinárodní právo, tvrdí ICJ

Izrael podle Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu porušuje mezinárodní právo, když okupuje palestinská území a využívá tamní zdroje. Podle soudu dochází k systematické diskriminaci Palestinců na okupovaných územích a k porušování jejich práva na sebeurčení. De facto dochází k anexi. O závěrech dvora informovala agentura Reuters.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Slovensko zažilo po atentátu na Fica další útok na politika

Slovensko řeší další útok na politika. Ve čtvrtek byl v okrese Turčianske Teplice fyzicky napaden poslanec Pavel Ľupták z poslaneckého klubu Slovenské národní strany (SNS). Informovala o tom agentura TASR s odkazem na stranu Národná koalícia/Nezávislí kandidáti. Policie potvrdila, že v případu zahájila trestní stíhání. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy