Drogové kartely, motorkářské gangy. Svět čelí novému problému, ostrovy se mění v doupě zločinu

Ostrovní země v Tichém oceánu čelí rostoucímu riziku, že se stanou základnami pro mezinárodní zločinecké gangy. Toto varování zaznělo ve zprávě Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC), která byla zveřejněna v pátek. Podle ní region už nyní slouží jako útočiště pro drogové kartely z Ameriky, motorkářské gangy z Austrálie a Nového Zélandu a asijské zločinecké skupiny.

UNODC upozorňuje na zrychlující se přeměnu tichomořských ostrovů na klíčové základny kriminálních sítí. Hlavními příčinami jsou obchodování s drogami, nelegální obchod s lidmi, nelegální rybolov, krádeže volně žijících zvířat a rostlin, praní špinavých peněz a kyberkriminalita. „Zločinecké sítě z různých částí světa stále více přitahuje rozvíjející se zločinecký ekosystém v oblasti Tichého oceánu,“ uvádí zpráva UNODC.

Podle organizace jsou země v tomto regionu zvlášť ohroženy kvůli své izolaci, ekonomické zranitelnosti, vysoké míře korupce a omezeným kapacitám státních institucí. Tento problém se zhoršuje tím, že se mnoho těchto států historicky spoléhalo na vnější pomoc při zajišťování své bezpečnosti.

Geopolitický rozměr této situace vzrostl poté, co Čína v roce 2022 vyslala své policisty na Šalamounovy ostrovy, a následně i do Kiribati. Tento krok vyvolal obavy zejména v Austrálii a Spojených státech. Austrálie vyčlenila 400 milionů australských dolarů (246 milionů eur) na výcvik a nasazení policie v regionu s cílem omezit vliv Číny, přičemž tvrdí, že by Peking neměl hrát roli v regionální bezpečnosti.

Spojené státy také reagovaly na rostoucí vliv Číny, když v srpnu oznámily svou snahu spolupracovat se státy v Tichomoří na potírání obchodu s drogami, zejména ze strany čínských a jihovýchodoasijských zločineckých skupin. Vliv a kontrola v tomto regionu tak zůstávají klíčovým bodem zájmu několika globálních mocností. 

Související

Více souvisejících

Oceán

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 29 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného

Slovensko řeší případ podezřelého úmrtí krajského prokurátora v Banské Bystrici. Jessyho Hassana našli v sobotu večer zastřeleného, o jeho úmrtí informoval i generální prokurátor. Policie pracuje s verzí, že Hassan mohl spáchat sebevraždu.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Elon Musk

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě

Elon Musk, miliardář se značným vlivem na současnou administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa, oznámil nečekaný krok. Sociální síť X (dříve Twitter) prodal za 33 miliard dolarů společnosti xAI, kterou také vlastní. Jde o firmu věnující se oblasti umělé inteligence. 

včera

Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností.

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností

Do široké distribuce se po bohaté festivalové štaci dostává celovečerní debut dokumentaristiky Marie-Magdaleny Kochové. Ta druhá zaostřuje na osmnáctiletou protagonistku, která je takzvaným „skleněným dítětem“. Film však ústřední problematiku přesahuje a nabízí mnohem víc. Jde o jeden z emočně nejsilnějších zážitků roku.

včera

včera

včera

včera

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?

Každé jaro a podzim se musíme přizpůsobit změně času – jednou posouváme hodiny vpřed, podruhé zpět. Letní čas, který začíná právě dnes v noci, nám sice přináší delší světlé večery, ale zároveň ubírá hodinu spánku. Jaké důvody stojí za touto změnou? Jak ovlivňuje naše zdraví a který čas by nám prospíval nejvíce?

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy