Studie v časopise Nature Communications varovala, že kritickému oceánskému systému, který přivádí teplou vodu do Atlantského oceánu, hrozí do roku 2095 kolaps. Tento systém je jinak známý pod názvem atlantická meridionální převratná cirkulace (AMOC). Pokud se zhroutí, skončí podnebí v Evropě tak, jak ho známe.
Vědci už dříve věděli, že je systém nejpomalejší za posledních 1600 let. Nejnovější výzkum ale přichází s odhadem o jeho celkovém kolapsu mezi lety 2025 a 2095. Hlavní odhad je určen na rok 2057. Pokud by se tak stalo, teplota v Evropě by klesla o 5-10 stupňů, což bude mít logické důsledky na každý aspekt života, jak ho známe, píše server Conversation.
Ten vyzpovídal dva autory studie – sourozence Sussane Ditlevsenovou a Petera Ditlevsena. „Pokud se na to podíváme z klimatického hlediska, kolaps by byl pravděpodobně velmi rychlý, což znamená, že by se zastavil během několika desetiletí,“ poukázal Ditlevsen.
Vědkyně zdůraznila, že široká veřejnost může zaměnit AMOC s Golfským proudem. „Široká veřejnost může zaměňovat Golfské proudění a AMOC, a to je v jistém smyslu jen formulace. Existuje tedy proud, který přivádí teplou vodu nahoru a hrozí, že se zhroutí – ať už mu budeme říkat AMOC nebo Golfský proud, i když Golfský proud je v jistém smyslu něco jiného, nezáleží na tom, jestli je to jen otázka formulace.“
Záměna je v konečném důsledku zásadní. „Na druhé straně může být toto nedorozumění také velmi škodlivé, protože existují lidé, kteří vědí, že Golfský proud se nemůže zhroutit, protože je poháněn větrem a rotací Země. Když tedy vyjde najevo, že jsme předpověděli, že se Golfský proud zhroutí, mohou být v pokušení nás odmítnout jako idioty,“ dodala Ditlevsenová.
„Náš interval spolehlivosti – který zahrnuje roky 2025 až 2095 – byl rovněž zkreslen. V celém intervalu není stejná pravděpodobnost. Považujeme tedy za velmi nepravděpodobné, že by ke kolapsu mohlo dojít již v roce 2025,“ podotkla.
Ditlevsen vysvětlil, že nejde o okamžitou změnu. „Není to tak, že by za dva týdny nastala doba ledová. Zejména oblast severního Atlantiku a Evropa by se výrazně ochladily. Anglie by pravděpodobně vypadala jako severní Kanada. Navíc tu máme globální oteplování. Takže je to trochu, jako kdybychom řídili auto a sešlápli pedál rychlosti a brzdy zároveň,“ vylíčil.
Navázala na něj vědkyně s tím, že výsledky přesto budou zničující. „Rozsah, v jakém se budou teploty měnit, je velmi nejistý – někdo říká, že o pět stupňů, někdo, že o deset stupňů, někdo, že o více bouří a tak dále. Myslím si však, že důsledky by byly zničující, pokud jde o naši schopnost žít tak, jak žijeme nyní, a pokračovat v zemědělství na různých místech.“
„Další věc, kterou je třeba si uvědomit, je, že se těžko vyrovnáváme s rychlými změnami. Naše společnosti se v minulosti vyrovnávaly se změnami klimatu prostřednictvím migrace. A víme, jak je to pro společnosti obtížné. Velkou obavu mám z toho, že máme tři miliardy lidí žijících v tropických oblastech, kde žijí delší období s 39 stupni, která se mění na delší období se 42 stupni,“ popsal Ditlevsen.
Podle obou není změna klimatu žádnou hádankou. „Pokud se podíváte na globální teplotní záznamy na jedné straně a na záznamy o koncentraci skleníkových plynů na straně druhé, zjistíte, že na sebe do značné míry navazují,“ poznamenal vědec.
To se ale poslední dobou mění. „V současné době, kdy se stále častěji objevují extrémy, vlny veder, bouře a záplavy, však můžeme skutečně narazit na nelinearitu, bod zvratu. To je mnohem náročnější jev na modelování,“ dodal.
Výsledek jejich studie je ale kontroverzní. Zejména kvůli tomu, že se rozchází s hodnocením Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC), kterému chtěl podle svých slov Ditlevsen dodat větší váhu. „Ukázalo se, že naše modely situovaly kolaps mnohem dříve než modely IPCC. Samozřejmě bych byl raději, kdyby výsledek naší studie byl méně kontroverzní, protože jsme nyní samozřejmě napadáni ze všech stran,“ řekl.
Doplnila ho vědkyně. „My se také domníváme, že tento problém je natolik důležitý, že pokud máme v datech náznaky dřívějšího nebo dokonce podstatně dřívějšího kolapsu, než se dosud obecně věřilo, musíme to zveřejnit. To však neznamená, že náš výsledek je vytesán do kamene,“ uvedla.
Související
Počasí o víkendu: Teploty vyrostou jen pár stupňů nad nulu
Počasí bez výkyvů až do prosince. Meteorologové poskytli delší výhled
Počasí , evropa , Oceán , Klimatické změny
Aktuálně se děje
před 20 minutami
Zvířata požírají mrtvá těla na ulicích. Situace v Gaze je nadmíru kritická
před 24 minutami
„Tohle je řešení“. Trump si na post generálního prokurátora vybral Gaetze, který obdivuje salvadorského diktátora
před 51 minutami
Země je v kritickém stavu. Klimatické konference jsou málo, na boj se změnami počasí nestačí, varují experti
před 1 hodinou
BBC: Trump stihl během pouhého týdne od voleb šokovat Washington i celý svět
před 1 hodinou
COP29 se změnil v prezidentskou one man show. Alijev přítomným vyráží dech
před 2 hodinami
Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti
před 3 hodinami
Počasí o víkendu: Teploty vyrostou jen pár stupňů nad nulu
včera
Ceny energií se příští rok změní. Distributoři zveřejnili nové ceníky
včera
Rusko na Ukrajině postupuje. Hlásí další úspěch u Doněcku i v Charkovské oblasti
včera
Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky
včera
Ministr Válek je po operaci nádoru prostaty
včera
Trump může boj s oteplováním omezit. Firmy se ale nedají, tvrdí Bidenův člověk
včera
Rusko je ochotno s Trumpem jednat o ukončení války na Ukrajině. Má ale podmínku
včera
Jak rychle se mění počasí? Za tři roky zmizelo v jediné zemi tisíc ledovců
včera
Evropu čekají těžké dny, říká ke zvolení nepředvídatelného Trumpa publicista Marjanovič
včera
Peking se obává Trumpova hněvu. Lídři z celého světa míří na dva významné summity plní nejistoty
včera
Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat
včera
Kde sehnat bilion dolarů na boj s extrémním počasím? V hlavách lídrů se rodí plán
včera
COP29: Změna klimatu je podle Argentiny socialistická lež. Alijev obvinil Macrona ze zabíjení lidí
včera
Ukrajina má být „měsíce“ od vývoje vlastní jaderné zbraně. Kyjev zareagoval
Během posledních dnů na se veřejným prostorem začaly šířit informace o tom, že by Ukrajina mohla být „měsíce“ od vývoje své vlastní jaderné zbraně. Ukrajinské úřady toto obvinění ale důrazně odmítly.
Zdroj: Jakub Jurek