Počasí: Červenec zřejmě překonal známé i neznámé teplotní rekordy. Můžeme si za to sami

Zpráva Evropské organizace pro sledování klimatu (Copernicus) potvrdila, že letošní červenec byl s velkým náskokem nejteplejším měsícem v měřené historii, která sahá až do let 1850, respektive 1940. Vědci ale předpokládají, že jde o překonání desítky tisíc let starých rekordů. 

Záznamy sahají až do roku 1940. Červencová teplota přesto byla vyšší než v jakémkoli z necelé tisícovky měsíců. Údaje Národního úřadu pro oceán a atmosféru sahají až do roku 1850. 

Vědci přitom předpokládají, že ve skutečnosti bylo nejtepleji za mnohem delší období. „Je to ohromující rekord, který z něj zcela jasně činí nejteplejší měsíc na Zemi za posledních deset tisíc let,“ upozornil německý klimatolog Stefan Rahmstorf. 

Rahmstorf vychází ze studií, které využívají letokruhy stromů či jiné zástupné údaje. „Současnost je nejteplejší od počátku holocénní epochy, tedy zhruba před 10 000 lety. A před začátkem holocénu byla doba ledová, takže by bylo dokonce logické říci, že toto je nejteplejší záznam za posledních 120 tisíc let,“ dodal. 

Doporučené články

Rekord ale zřejmě nebude platit dlouho. „Červenec by nás neměl zajímat proto, že je to rekord, ale proto, že to nebude rekord na dlouho. Je to ukazatel toho, jak moc jsme změnili klima. Žijeme ve zcela jiném světě, kterému naše společnost není příliš přizpůsobena,“ zdůraznila klimatoložka Friederike Ottová z Imperial College v Londýně. 

Globální průměrná teplota dosáhla 16,95 stupně Celsia a byla o třetinu stupně vyšší než předchozí rekord z roku 2019. „Obvykle se globální teplotní rekordy překonávají o setiny nebo desetiny stupně, takže toto rozpětí není obvyklé,“ píše list Washington Post

Deník oslovil zástupkyni ředitele programu Copernicus Samanthu Burgessovou. „Tyto rekordy mají neblahé důsledky pro lidi i planetu vystavenou čím dál častějším a intenzivnějším extrémním jevům,“ vysvětlila. 

Smrtící vlny veder probíhaly po celé planetě. Nevyhnuly se jihozápadu Spojených států, Mexiku, Evropě a Číně. Podle vědecké studie za tím stojí klimatické změny způsobené člověkem, který „spaluje uhlí, ropu a zemní plyn“. 

Červenec byl dokonce tak teplý, že Copernicus a Světová meteorologická organizace oznámily pravděpodobnost překonání rekordu již několik dnů přes koncem měsíce. Průměrné červencové teploty z let 1991-2020 překonal o 0,7 stupně. 

Totéž se týká světových oceánů. Ty byly o půl stupně teplejší než v posledních třiceti letech, severní Atlantik byl dokonce o 1,05 stupně teplejší než tento průměr. Antarktida pro změnu zaznamenává rekordně nízké množství mořského ledu. Během července bylo patnáct procent pod průměrem pro toto roční období. 

Co se týká srovnání s dobou před průmyslovou revolucí, červenec byl teplejší už o 1,5 stupně. Přitom v roce 2015 se státy z celého světa dohodly, že se „pokusí zabránit dlouhodobému oteplování – nikoli jednotlivým měsícům nebo dokonce rokům, ale desetiletím – které je o 1,5 stupně teplejší než v předindustriální době,“ popsal WP. 

Související

Více souvisejících

Počasí Teplotní rekordy Léto Copernicus Klimatické změny

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Joe Biden

Biden nemá nic jisté. Průzkum mezi demokraty pro něj nedopadl dobře

Bude se v listopadových prezidentských volbách v USA opakovat souboj z minula? Joe Biden to může mít nahnuté. Potvrzují to výsledky průzkumu amerického Centra pro výzkum veřejných otázek institutu NORC pro agenturu AP. Vyplývá z něj totiž, že dvě třetiny demokratů chtějí, aby Biden stáhl kandidaturu a umožnil straně vybrat jiného uchazeče o post prezidenta. 

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Armáda nahradí beznadějně zastaralou techniku. Nakoupí nové Tatry

Ministerstvo obrany koupí nové těžké nákladní vozy Tatra i munici pro americké vrtulníky. O zakázkách dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. V případě pořízení vozidel Tatra T-815 jde o rámcovou dohodu se společností Tatra Defence Systems s.r.o., u nákupu munice o smlouvu s českou firmou STV Group. 

včera

včera

Král Karel III. jmenoval Keira Starmera novým britským premiérem. (5.7.2024)

Karel III. prozradil priority Starmerovy labouristické vlády

Britský král Karel III. ve středu přednesl priority nové labouristické vlády premiéra Keira Starmera, která se chopila moci po nedávném drtivém vítězství nad konzervativci ve volbách. Starmer slibuje s ostatními členy kabinetu oživení ekonomiky či řešení nedostatku bytů a krize životních nákladů. Vláda chce také ztížit nelegální přistěhovalectví a zlepšit vztahy s Evropskou unií. 

včera

Roman Červenka, český hokejový útočník. Žurnalista Daniel Sallows z Bleacher Report označil Červenku jako sedmého nejlepšího hokejistu mimo NHL.

Hokejové Pardubice hlásí zvučnou posilu. Ze Švýcarska se vrací domů kapitán mistrů světa Červenka

Nadcházející extraligová sezóna 2024/25 nabídne tuzemským hokejovým fanouškům zajímavou podívanou. Na zdejších extraligových kluzištích se totiž bude prohánět kapitán českých mistrů světa z letošního roku, útočník Roman Červenka, jenž se tak po dlouhých osmi letech vrací ze zahraničí domů. Po návratu do Česka bude oblékat dres posledního vicemistra, tedy Pardubic. Ty tak tímto přestupem daly jasně najevo svůj záměr dokráčet tentokrát až k extraligovému titulu.

včera

včera

včera

včera

Elon Musk

Musk stěhuje své firmy v rámci USA. Vadí mu nový zákon v Kalifornii

Podnikatel a miliardář Elon Musk oznámil, že přesune sídla svých firem X a SpaceX v rámci USA z Kalifornie do Texasu. Za jeden z důvodů označil nový zákon, který v prvně jmenovaném státě zakazuje školským úřadům informovat kohokoliv včetně rodičů o rodové identitě či sexuální orientaci žáků. Upozornila na to BBC. 

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

Dva nové bloky jaderné elektrárny Dukovany postaví Korejci, rozhodla vláda

Dva nové bloky jaderné elektrárny v Dukovanech postaví korejská společnost Korea Hydro & Nuclear Power Company (KHNP). O preferovaném dodavateli strategického projektu rozhodla vláda na středečním zasedání. Informovalo o tom ministerstvo průmyslu v tiskové zprávě. Česko si od projektu slibuje, že zemi zajistí energetickou bezpečnost a soběstačnost na několik desetiletí dopředu. 

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

FBI se dostala do mobilu střelce na Trumpa. Pomohli Izraelci

Vyšetřování sobotního atentátu na republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa pokračuje. FBI se podle nejnovějších informací dostala do mobilu střelce Thomase M. Crookse, který byl na místě zneškodněn tajnou službou. Zásadně k tomu pomohla izraelská technologie, informuje web Times of Israel. 

včera

včera

včera

Nejednejte jménem EU. Přestřelka mezi Orbánem a Michelem pokračuje, šéf Evropské rady nešetří kritikou

Předseda Evropské rady Charles Michel odpověděl na dopis maďarského premiéra Viktora Orbána, který po své nedávné návštěvě Ukrajiny, Ruska a Číny vyzval Evropskou unii k diplomatickému řešení války na Ukrajině. Informoval o tom deník Népszava.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy