Zpráva Evropské organizace pro sledování klimatu (Copernicus) potvrdila, že letošní červenec byl s velkým náskokem nejteplejším měsícem v měřené historii, která sahá až do let 1850, respektive 1940. Vědci ale předpokládají, že jde o překonání desítky tisíc let starých rekordů.
Záznamy sahají až do roku 1940. Červencová teplota přesto byla vyšší než v jakémkoli z necelé tisícovky měsíců. Údaje Národního úřadu pro oceán a atmosféru sahají až do roku 1850.
Vědci přitom předpokládají, že ve skutečnosti bylo nejtepleji za mnohem delší období. „Je to ohromující rekord, který z něj zcela jasně činí nejteplejší měsíc na Zemi za posledních deset tisíc let,“ upozornil německý klimatolog Stefan Rahmstorf.
Rahmstorf vychází ze studií, které využívají letokruhy stromů či jiné zástupné údaje. „Současnost je nejteplejší od počátku holocénní epochy, tedy zhruba před 10 000 lety. A před začátkem holocénu byla doba ledová, takže by bylo dokonce logické říci, že toto je nejteplejší záznam za posledních 120 tisíc let,“ dodal.
Rekord ale zřejmě nebude platit dlouho. „Červenec by nás neměl zajímat proto, že je to rekord, ale proto, že to nebude rekord na dlouho. Je to ukazatel toho, jak moc jsme změnili klima. Žijeme ve zcela jiném světě, kterému naše společnost není příliš přizpůsobena,“ zdůraznila klimatoložka Friederike Ottová z Imperial College v Londýně.
Globální průměrná teplota dosáhla 16,95 stupně Celsia a byla o třetinu stupně vyšší než předchozí rekord z roku 2019. „Obvykle se globální teplotní rekordy překonávají o setiny nebo desetiny stupně, takže toto rozpětí není obvyklé,“ píše list Washington Post.
Deník oslovil zástupkyni ředitele programu Copernicus Samanthu Burgessovou. „Tyto rekordy mají neblahé důsledky pro lidi i planetu vystavenou čím dál častějším a intenzivnějším extrémním jevům,“ vysvětlila.
Smrtící vlny veder probíhaly po celé planetě. Nevyhnuly se jihozápadu Spojených států, Mexiku, Evropě a Číně. Podle vědecké studie za tím stojí klimatické změny způsobené člověkem, který „spaluje uhlí, ropu a zemní plyn“.
Červenec byl dokonce tak teplý, že Copernicus a Světová meteorologická organizace oznámily pravděpodobnost překonání rekordu již několik dnů přes koncem měsíce. Průměrné červencové teploty z let 1991-2020 překonal o 0,7 stupně.
Totéž se týká světových oceánů. Ty byly o půl stupně teplejší než v posledních třiceti letech, severní Atlantik byl dokonce o 1,05 stupně teplejší než tento průměr. Antarktida pro změnu zaznamenává rekordně nízké množství mořského ledu. Během července bylo patnáct procent pod průměrem pro toto roční období.
Co se týká srovnání s dobou před průmyslovou revolucí, červenec byl teplejší už o 1,5 stupně. Přitom v roce 2015 se státy z celého světa dohodly, že se „pokusí zabránit dlouhodobému oteplování – nikoli jednotlivým měsícům nebo dokonce rokům, ale desetiletím – které je o 1,5 stupně teplejší než v předindustriální době,“ popsal WP.
Související
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
Páteční počasí může překvapit řidiče, varovali meteorologové
Počasí , Teplotní rekordy , Léto , Copernicus , Klimatické změny
Aktuálně se děje
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
včera
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
včera
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
včera
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem.
Zdroj: Jan Hrabě