Katalánsko přitvrzuje a hrozí Madridu rozpoutáním ústavní krize

Madrid - Španělský ústavní soud pozastavil konání referenda v Katalánsku, ale nacionalistické strany strany hrozí rozpoutáním velké politické krize. Premiér Mariano Rajoy chce zmírnit napětí v zemi a dnes vyzval katalánské předáky k dialogu.

Volání po nezávislosti sílí mezi Katalánci od roku 2010, kdy ústavní soud upravil podmínky autonomie Katalánska, kromě jiného odstranil uznání katalánského "národa". Když Madrid v roce 2012 navíc zamítl přiznat Katalánsku více autonomie ve výběru a správě daní, rozhodla se regionální vláda uspořádat referendum. Katalánsko je druhým největším společenstvím Španělska. Centrem oblasti je velkoměsto Barcelona s více než 3 miliony obyvatel.

"Zákon a dialog, to jsou cesty, jak situaci v Katalánsku vyřešit... Nikdo není nad zákonem," řekl Rajoy. "Chci, abychom zůstali spolu," dodal.

Prohlášení, jak upozornila AFP, učinila den poté, co představitelé Katalánska dali na vědomí, že se ohradí proti prozatímnímu rozhodnutí ústavního soudu. Ten prozatím přípravu na referendum chystané na 9. listopadu pozastavil. Katalánské separatistické strany tvrdí, že jsou jednotné a že mohou rozpoutat největší ústavní krizi ve Španělsku za posledních několik desetiletí.

Politolog z Mezinárodního politologického ústavu na Masarykově univerzitě v Brně Vít Hloušek už před dvěma roky upozornil, že Katalánci spíše chtějí posílit svou pozici ke vztahu k centrální vládě v Madridu.

"Spíše jde o snahu posílit pozici Katalánska pro vyjednávání s centrální vládou například o kompetencích či daňových privilegiích," vysvětluje politolog.

Není totiž vůbec jisté, že by se bohatému Katalánsku odtržení od Španělska vyplatilo. Kdyby se Katalánsko osamostatnilo, muselo by převzít i podstatnou část španělského státního dluhu, uvedl ČRo. "Velmi pravděpodobně by se omezil obchod se zbývajícími částmi Španělska a vůbec není jisté, že by tento výpadek dokázali nahradit obchodem s jinými státy EU," varuje Hloušek před iluzí, kterou katalánští politici voličům nabízejí.

Související

Více souvisejících

Katalánsko Španělsko

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší

Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ukrajinská armáda

Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?

Na monitoru se objevuje řada živých záběrů z dronů, které snímají bojiště v ruské Kurské oblasti, kde ukrajinské síly od srpna čelí ruským jednotkám. Před monitorem sedí ukrajinský důstojník, jehož oči jsou upřeny na obrazovku. Kousek za ním se shlukují další důstojníci kolem velké papírové mapy, na níž se vinou složité linie ukrajinských a ruských vojenských pozic.

před 7 hodinami

Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

včera

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

včera

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

včera

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy