ROZHOVOR | Nebojíme se xenofobů ani islamistů. Máme plán, prozradilo EZ německé ministerstvo

ROZHOVOR – Teroristické útoky v Paříži a Bruselu i jednotlivé případy násilností neustále připomínají skutečnost, že radikalizace je nepříjemnou součástí dnešní společnosti. Na to, jak proti ní bojuje Německo jako stát, pro server EuroZprávy.cz odpovídal mluvčí německého Spolkové ministerstva pro rodinu, seniory, ženy a mládež.

„Trvalý problém společnosti"

Německého Spolkové ministerstva pro rodinu, seniory, ženy a mládež jsme se ptali, jak Německo reaguje na stále rostoucí problém radikalizace, o kterém se v současnosti mluví zejména v kontextu radikálního islamismu a džihádismu.

Mluvčí ale v rámci rozhovoru pro EuroZprávy.cz uvedl, že je radikalizace problémem, který se dotýká celé řady různých hnutí. Upozornil, že „útoky na demokracii, svobodu a právní stát představují stejně jako ideologie nerovnosti trvalé problémy celé společnosti".

„Pravicový extremismus, rasismus a antisemitismus, výzvy, které představuje islamofobie, protiromský rasismus, homofobie a transfobie, násilný islamismus a džihádismus, levicová bojovnost a další hnutí nastiňují rozsah protidemokratického a nenávistného fenoménu," vysvětlil.

„Žít demokracii"

Mluvčí následně pro EuroZprávy.cz zdůraznil, že je klíčové, aby stát a občanská společnost této hrozbě čelily společně.

„Každý den mnoho iniciativ, asociací a oddaných občanů po celém Německu aktivně pracují s cílem vytvoření rozmanité, nenásilné a demokratické společnosti," podotknul.

Právě boj proti extremismu a za podporu demokracie se dle jeho slov německé ministerstvo pro rodinu, seniory, ženy a mládež snaží všemi dostupnými prostředky podporovat v rámci projektu s názvem „Demokratie leben!" („Žít demokracii!").

Tento program by měl dle slov německé ministryně Manuely Schwesigové posílit občanskou společnost „v boji proti jakýmkoliv tendencím v rámci země, které jsou protidemokratické a pohrdají lidskými právy".

Tento program by se měl do boje proti radikalizaci zapojovat jak na lokální úrovni, tak i regionální a státní. Práce na lokální úrovni by pak měla umožnit lepší řešení daného konkrétního problému.

Související

Tomáš Zdechovský /KDU-ČSL/ Rozhovor

Muslimské bratrstvo bych v EU zakázal, říká Zdechovský. Financování radikálů a extremistů musí skončit

EXKLUZIVNĚ Z BRUSELU - Evropské peníze končí v některých případech u radikálů či extremistů, dokonce i u teroristů. Přímo v Evropském parlamentu na to poukázal český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který poskytl rozhovor pro EuroZprávy.cz u příležitosti konference nazvané Radikalizace a extremismus: Jak EU financuje svou vlastní hrozbu. Řeč přišla i na současnou migrační vlnu, která zatěžuje Česko.
Tomáš Zdechovský uspořádal v Evropském parlamentu konferenci o radikalizaci a extremismu. (25.10.2022)

Na stopě milionů eur z EU, které končí u teroristů a radikálů. Zdechovský si pozval experty, aby upozornil na závažný problém

EXKLUZIVNĚ Z BRUSELU - Terorismus momentálně není pro Evropskou unii tématem číslo jedna. Přišla totiž nejprve pandemie covidu-19, pak zase válka na Ukrajině. Stále jde ale o hrozbu, kterou se nevyplatí přehlížet. V úterý se proto v útrobách Evropského parlamentu uskutečnila z iniciativy českého europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) konference o radikalizaci a extremismu.

Více souvisejících

radikalizace Německo rozhovor

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 48 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy