radikalizace

Tomáš Zdechovský uspořádal v Evropském parlamentu konferenci o radikalizaci a extremismu. (25.10.2022)

Na stopě milionů eur z EU, které končí u teroristů a radikálů. Zdechovský si pozval experty, aby upozornil na závažný problém

EXKLUZIVNĚ Z BRUSELU - Terorismus momentálně není pro Evropskou unii tématem číslo jedna. Přišla totiž nejprve pandemie covidu-19, pak zase válka na Ukrajině. Stále jde ale o hrozbu, kterou se nevyplatí přehlížet. V úterý se proto v útrobách Evropského parlamentu uskutečnila z iniciativy českého europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) konference o radikalizaci a extremismu.
Brenton Tarrant (útočník z Christchurch)

Merkelová může za bílou genocidu, psal útočník z Nového Zélandu. Inspirací mu byla kontroverzní afro-americká komentátorka

Policie zadržela a obvinila z vraždy Australana Brentona Tarranta, který na videostream zaznamenal svůj útok na mešity v novozélandském městě Christchurch. Tarrant se hlásil k konspirační teorii „bílé genocidy“, z které obviňoval německou Angelu Merkelovou. Za svůj motiv uvedl též pomstu za švédskou holičku, která zemřela během teroristického útoku v Stockholmu. Jako zdroj své radikalizace zmínil kontroverzní afro-americkou komentátorku. Jeho čin lze vnímat jako doklad stoupacího nebezpečí krajně pravicového extremismu, které v posledním roce v USA stálo za většinou domácího terorismu.
Islámský stát (ISIS)

Děláte z členů Islámského státu celebrity, zlobí se mnoho Iráčanů a Syřanů na západní média

Mnohé Iráčany a Syřany popuzují informace o členech samozvaného Islámského státu (IS), jak je podávají hlavně západní média. Dělají z nich celebrity, ptají se jich na jejich životní plány a pomíjejí otázky týkající se vraždění a mučení obětí. List The Jerusalem Post napsal, že jedním z těchto rozhněvaných lidí je Mahmúd Šajch Ibráhím, který byl svědkem brutálních zločinů IS za svého několikaletého působení po boku reportérů, kteří informovali o válkách v Iráku a Sýrii.
ilustrační foto

Skrytá hrozba pro Německo? Mezi salafisty se rozmáhá nebezpečný fenomén

V Severním Porýní-Vestfálsku žije více salafistů, než v kterékoliv další spolkové zemi v Německu. Jejich scéna je stále aktivní, na rozdíl od dřívějška však dnes operuje spíše v ústraní. Velké veřejné akce jsou minulostí, podle odborníků se však radikálům stále daří oslovovat nové lidi.
Ilustrační foto

Američtí spojenci chytili v Sýrii francouzského džihádistu

Damašek - Arabsko-kurdská koalice SDF, kterou podporují Spojené státy, dnes oznámila, že u syrské Rakky, což je někdejší bašta teroristické organizace Islámský stát (IS), zadržela francouzského džihádistu, jenž byl zapojen do teroristických útoků ve Francii. Informovaly o tom agentury AP a AFP.
Ihor Huz (ukrajinský poslanec) Rozhovor

Exkluzivně: Rusko je nebezpečnější než Severní Korea. KLDR jen hraje divadlo pro své občany, ale je v šachu, říká pro EZ ukrajinský politik

ROZHOVOR - Ruská hrozba kybernetickými útoky a šířením své propagandy je větší, než Severní Korea se svým jaderným programem. To si myslí Ihor Huz, poslanec ukrajinského parlamentu za stranu Lidová fronta, zástupce Výboru pro zahraniční politiku a člen Meziparlamentní unie ČR - Ukrajina. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz například uvedl, že nebezpečí v mezinárodním měřítku představují obě země, ale Rusko má lepší diplomatické páky.
Islámský stát (IS), ilustrační fotografie

Co s bývalými bojovníky IS? „Džihádista milující USA“ nabízí řešení

Priština- Jak IS stále více ztrácí území v Iráku a Sýrii, vzrůstá mezi evropskými státy znepokojení, co dělat se svými občany, kteří za něj odešli bojovat. Je možné zařadit tyto muže, co přijali nenávistivou ideologii požadující zničení bezbožného Západu zpět do společnosti? NBC News podává komplexní přehled toho, jak je tato otázka delikátní a obtížná.
Terorismus, ilustrační foto

Přežije Islámský stát i pád kalifátu?

Rakka - Ztráta území na Blízkém východě a výrazné vojenské oslabení Islámského státu vede mnoho lidí k naději, že by válka v Sýrii mohla konečně skončit. Reportéři z Deutsche Welle požádali skupinu bezpečnostních odborníků a vědců, aby nastínili budoucí možný vývoj samozvaného kalifátu.
Fotografie 36 členů radikálního hnutí Islámský stát před popravou

Tisková agentura Islámského státu: Co je Amaq a proč vznikl?

Rakka - Amaq je tisková agentura, která slouží k propagandě Islámského státu a snaží se u toho svou činnost schovat pod pozlátkem objektivity. Velká část informací o původu útoků přichází poprvé právě odtud. A vše s posvěcením jejich samotných pachatelů, kteří ven pustí jen to, co se hodí propagandě teroristického státu.
Muslimové, ilustrační foto

Ohrožují Česko islámští teroristé? Ptali jsme se na nejvyšších místech

Praha - Jak jsou na tom Češi s náboženským radikalismem? Tato otázka je aktuální zejména v souvislosti s islámským terorismem. Zatím známe jeden případ, kdy se Čech chtěl dostat do služeb organizace tzv. Islámského státu (IS). Bezpečnostní informační služba (BIS) pro EuroZprávy.cz uvedla, že hrozba zradikalizování se v Česku týká několika jednotlivců.

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy