Děláte z členů Islámského státu celebrity, zlobí se mnoho Iráčanů a Syřanů na západní média

Mnohé Iráčany a Syřany popuzují informace o členech samozvaného Islámského státu (IS), jak je podávají hlavně západní média. Dělají z nich celebrity, ptají se jich na jejich životní plány a pomíjejí otázky týkající se vraždění a mučení obětí. List The Jerusalem Post napsal, že jedním z těchto rozhněvaných lidí je Mahmúd Šajch Ibráhím, který byl svědkem brutálních zločinů IS za svého několikaletého působení po boku reportérů, kteří informovali o válkách v Iráku a Sýrii.

Celebritou britského tisku se stala Britka Shamima Begumová, která se v Sýrii připojila k IS a o svém životě vyprávěla v rozhovorech s listem The Times a později s televizí Sky a BBC. Je v táboře v Sýrii, chce domů, mezi jednotlivými rozhovory stihla porodit dítě. Zpočátku "to bylo příjemné, utínání hlav nevadilo, z hlediska islámu to bylo povolené," shrnul jeruzalémský list její výpovědi.

V Sýrii je nyní v táborech podobných lidí jako ona několik tisíc, jsou ze 41 zemí a z nich 800 jsou Evropané.

The Jerusalem Post upozornil, že v rozhovorech s evropskými členy IS nepadají otázky o zotročení nebo znásilňování iráckých jezídek nebo genocidy jezídů. V této komunitě se stále pohřešuje na 3000 lidí. Nikdo se neptá ani na utrpení, které IS způsobil mnoha Syřanům a Iráčanům.

Dotazovatelé se zato neustále zajímají o to, co se stane, až se člen IS vrátí domů. Z odpovědí často vyplyne, že dotazovaní vedli pohodlný život v Evropě a dobré podmínky měli také u IS v Sýrii, kde byli často zařazeni k vedení. Některým rodiny do války posílaly peníze, IS je převážel z místa na místo a nechával je žít v domech po uprchlících.

Alí Barúdí přežil doby, kdy IS okupoval irácký Mosul, a šokovalo ho, když slyšel, jak bojovníci IS popisovali svůj život v řadách této organizace jako příjemný. "Bylo to peklo na zemi a přičinil se o to každý z nich," řekl Barúdí. Členové IS ze sebe dělají oběti a místní se tážou, zda se snad nemají omluvit za to, že dělali potíže. Barúdí poznamenal, že lidé z IS nejsou nevinní, že stačí připomenout nezvěstné jezídky, zdemolovaná města, masové hroby a tisíce sirotků a vdov.

Spisovatel Idrís Ahmad napsal, že je scestné budovat sympatie k Britce Begumové, která musí být postavena před soud. "Sýrie ale takový proces zaručit nedokáže, takže je to na Británii. Ale Británie nesmí opakovat omyl Američanů. Guantánamo byl jeden z největších propagandistických úspěchů džihádu. Ohromuje mě, že o zajatých západních členech IS se mluví jen s ohledem na to, zda a jak mohou ohrozit svou vlast. Jsou to kolonizátoři, kteří zotročovali, zabíjeli a znásilňovali Iráčany a Syřany," napsal Ahmad.

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Islámský stát (IS) radikalizace Sýrie Media Terorismus Irák

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 35 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy