Přežije Islámský stát i pád kalifátu?

Rakka - Ztráta území na Blízkém východě a výrazné vojenské oslabení Islámského státu vede mnoho lidí k naději, že by válka v Sýrii mohla konečně skončit. Reportéři z Deutsche Welle požádali skupinu bezpečnostních odborníků a vědců, aby nastínili budoucí možný vývoj samozvaného kalifátu.

"Oznamuji vám zde konec falešného a teroristického státu, který sám sebe nazýval Islámským státem," začal svůj projev irácký premiér Haider al-Abadi, když po měsících bojů získaly státní bezpečnostní síly nazpět strategické město Mosul. mezinárodní vojenská spolupráce se poté soustředila na osvobození Rakky, která byla od roku 2014 hlavním operačním centrem radikálů.

"Z mého pohledu vznikl Islámský stát v Iráku, tudíž jeho vytlačení z iráckého území by mělo skupinu výrazně oslabit," řekl odborník Yezid Sayigh a dodává, že ale můžeme očekávat jednotlivé případy agrese a násilí či operace nearabských militantních skupin, které budou používat jméno IS.

I přes své ztráty se skupina silně drží v pohraničních oblastech a dále provádí teroristické akce mimo svého území. Jejich síla spočívá hlavně v tom, že dokáží své radikální myšlenky exportovat mimo hranice a ohrozit lidi žijící v severní, východní a západní Africe, Evropě či jihovýchodní Asii. "Nejvíce znepokojující je skutečnost, že skupina je velmi flexibilní v odezvě. I v případě porážky mohou dále plánovat teroristické útoky, které se uskuteční roky po zániku státu," tvrdí nizozemský poradce Tomas Olivier. Podle něj je hrozba v decentralizovaném džihádu, který může udeřit kdekoliv na světě, od Velké Británie po Filipíny.

Od roku 2014 zaznamenaly úřady více než 5000 osob s evropskými pasy, kteří cestovali do Sýrie s cílem přidat se k IS. Ti, kteří se vracejí zpět do svých domovů představují skrytou hrozbu "osamělých vlků", kteří budou i nadále zradikalizovaní a plní na dálku rozkazy kalifátu. Vlády se obávají, že nelze všechny mít pod dohledem a mnohdy je těžké jim dokázat, že patřili mezi bývalé džihádisty.

Ian Oxnevad, vědecký pracovník z Kalifornské univerzity, zmiňuje, že řada "spících agentů" se dopouští drobné kriminality. Podle vědce pokud budou tito džihádisté přijímat finanční dary ze zahraničí, mohlo by to velmi rychle vzbudit pozornost bezpečnostních sil, ale svoje aktivity musí nějakým způsobem financovat, proto se dopouštějí často krádeží.

Oxnevad dále varuje, že i kdyby se podařilo skupiny fyzicky zničit, jejich radikální myšlenky a extrémismus budou dále dostupné na sociálních sítích a internetových archivech. Pokud ideologie přetrvá, pak může kdykoliv v budoucnosti vzniknout nový kalifát a rozpoutají se další boje. Dosah IS totiž už dávno překročilo geopolitické hranice.

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Islámský stát (IS) Terorismus radikalizace extremismus

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 32 minutami

před 1 hodinou

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala

Maia Sanduová obhájila mandát moldavské prezidentky, což mnozí v Evropě vnímají jako významný krok k posílení demokratického a proevropského směřování Moldavska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy