Přežije Islámský stát i pád kalifátu?

Rakka - Ztráta území na Blízkém východě a výrazné vojenské oslabení Islámského státu vede mnoho lidí k naději, že by válka v Sýrii mohla konečně skončit. Reportéři z Deutsche Welle požádali skupinu bezpečnostních odborníků a vědců, aby nastínili budoucí možný vývoj samozvaného kalifátu.

"Oznamuji vám zde konec falešného a teroristického státu, který sám sebe nazýval Islámským státem," začal svůj projev irácký premiér Haider al-Abadi, když po měsících bojů získaly státní bezpečnostní síly nazpět strategické město Mosul. mezinárodní vojenská spolupráce se poté soustředila na osvobození Rakky, která byla od roku 2014 hlavním operačním centrem radikálů.

"Z mého pohledu vznikl Islámský stát v Iráku, tudíž jeho vytlačení z iráckého území by mělo skupinu výrazně oslabit," řekl odborník Yezid Sayigh a dodává, že ale můžeme očekávat jednotlivé případy agrese a násilí či operace nearabských militantních skupin, které budou používat jméno IS.

I přes své ztráty se skupina silně drží v pohraničních oblastech a dále provádí teroristické akce mimo svého území. Jejich síla spočívá hlavně v tom, že dokáží své radikální myšlenky exportovat mimo hranice a ohrozit lidi žijící v severní, východní a západní Africe, Evropě či jihovýchodní Asii. "Nejvíce znepokojující je skutečnost, že skupina je velmi flexibilní v odezvě. I v případě porážky mohou dále plánovat teroristické útoky, které se uskuteční roky po zániku státu," tvrdí nizozemský poradce Tomas Olivier. Podle něj je hrozba v decentralizovaném džihádu, který může udeřit kdekoliv na světě, od Velké Británie po Filipíny.

Od roku 2014 zaznamenaly úřady více než 5000 osob s evropskými pasy, kteří cestovali do Sýrie s cílem přidat se k IS. Ti, kteří se vracejí zpět do svých domovů představují skrytou hrozbu "osamělých vlků", kteří budou i nadále zradikalizovaní a plní na dálku rozkazy kalifátu. Vlády se obávají, že nelze všechny mít pod dohledem a mnohdy je těžké jim dokázat, že patřili mezi bývalé džihádisty.

Ian Oxnevad, vědecký pracovník z Kalifornské univerzity, zmiňuje, že řada "spících agentů" se dopouští drobné kriminality. Podle vědce pokud budou tito džihádisté přijímat finanční dary ze zahraničí, mohlo by to velmi rychle vzbudit pozornost bezpečnostních sil, ale svoje aktivity musí nějakým způsobem financovat, proto se dopouštějí často krádeží.

Oxnevad dále varuje, že i kdyby se podařilo skupiny fyzicky zničit, jejich radikální myšlenky a extrémismus budou dále dostupné na sociálních sítích a internetových archivech. Pokud ideologie přetrvá, pak může kdykoliv v budoucnosti vzniknout nový kalifát a rozpoutají se další boje. Dosah IS totiž už dávno překročilo geopolitické hranice.

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Islámský stát (IS) Terorismus radikalizace extremismus

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 8 minutami

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy