Skrytá hrozba pro Německo? Mezi salafisty se rozmáhá nebezpečný fenomén

V Severním Porýní-Vestfálsku žije více salafistů, než v kterékoliv další spolkové zemi v Německu. Jejich scéna je stále aktivní, na rozdíl od dřívějška však dnes operuje spíše v ústraní. Velké veřejné akce jsou minulostí, podle odborníků se však radikálům stále daří oslovovat nové lidi.

Severní Porýní-Vestfálsko je nejlidnatější spolkovou zemí v Německu. Nachází se zde také Bonn, který byl hlavním městem Spolkové republiky Německo mezi lety 1949 a 1990. Německá státní televize Deutsche Welle přinesla reportáž o salafistickém hnutí, kterému se v zemi daří. Za posledních několik let se v Německu asi 1000 osob radikalizovalo natolik, že se přidaly k Islámskému státu. 300 z nich přitom pocházelo právě z této spolkové země.

Salafismus je extrémně konzervativní proud islámu, který usiluje o co nejvěrnější následování proroka Mohameda. Součástí tohoto směru je i doslovná interpretace koránu. Deutsche Welle (DW) upozorňuje, že se mnoho věřících podle tohoto výkladu řídí ve svém osobním a duchovním životě. Další, které můžeme označit termínem „političtí salafisté“, však odmítají světské zákony a usilují o změnu systému na konzervativní teokracii.

„Samozřejmě, že ne každý salafista je automaticky terorista, ale každý islámský terorista byl nejprve salafista,“ cituje DW časté tvrzení lidí, kteří se v Německu s radikálními islamisty potkávají. Většinou se jedná o zástupce bezpečnostních složek, učitele nebo poradce z deradikalizačních center.

Podle Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV), vnitřní zpravodajské služby Německa, žije v Severním Porýní-Vestfálsku asi 3000 salafistů. Zhruba 800 z nich je podle BfV ochotno uchýlit se k násilí. DW uvádí, že 12 % z celkového počtu tvoří ženy. Mezi lidmi, kteří v minulosti odešli do Iráku nebo Sýrie však tvořily 28 %.

Právě na ně se soustřeďuje velká pozornost úřadů. Děti některých žen, které se z Blízkého východu vrátily, dnes již chodí do škol a školek. „Na jedné straně se musíme pokusit pomoci navrátilcům najít místo v naší společnosti. Na druhé straně musíme být ostražití, aby nepokračovali v radikalizaci dětí a mladých lidí,“ říká Coletta Manemann, která má v Bonnu na starost jejich zpětnou integraci.

Kaan Orhon, který pracuje v deradikalizační poradně HAYAT říká, že je potřeba poskytnout těmto dětem „síť pomoci, jako jsou dětští psychologové, kteří se dokáží vypořádat s traumaty, jež děti prožily, ale i s náboženskými aspekty.“

Podle Orhona je zároveň těžké rozpoznat u navrátilců jejich aktuální názory. Někteří se vrací zklamaní a odvrhnou minulost, jiní však nadále věří ve svou radikální vizi. „Někdy je skutečně těžké poznat, s kým jednáte – zda se jedná o silně radikalizovanou osobu nebo někoho, kdo od striktního výkladu odpadl,“ říká Orhon. U žen je také mnohem těžší prokázat, že svými skutky „podporovaly zahraniční teroristickou organizaci“.

Velkým rizikem je podle odborníků narůstající vliv islamistických radikálů v německých věznicích. Salafisté často podporují vězně formou sbírek a dalších aktivit a shánějí tak nové rekruty. „Z pohledu bezpečnostních struktur je tato starost o vězně velkou hrozbou,“ řekl pro Deutsche Welle mluvčí BfV.

Podle Kaana Orhoma je právě tato aktivita v současnosti nejrychleji rostoucí oblastí, ve které se salafistická scéna angažuje. „Výhodou (pro ně) je, že se nemusejí veřejně ukazovat. Je to přesně to, po čem (salafistická) scéna touží. Něco, co má výrazný efekt, ale přitom je možné to provádět v relativní anonymitě.“

Přesun do anonymity je podle DW velkým fenoménem salafismu ve spolkové zemi. Náborová kampaň se stále více vede na soukromých kanálech. Komunikace probíhá na privátních sítích pomocí aplikací jako je WhatsApp nebo Telegram. Veřejné akce, které byly dříve běžné, jsou naopak velmi omezeny. V roce 2016 totiž ministerstvo vnitra zakázalo salafistickou organizaci „Pravé náboženství“, která byla podle názoru bezpečnostních složek v rozporu s německou ústavou. Od té doby se činnost podobných skupin přesunula z veřejného prostoru do ústraní, nadále však pokračuje.

Reportáž DW však zmiňuje i pozitivní příklady. Mladí muslimští youtubeři například stále častěji vytlačují z veřejných kanálů salafisty a zpochybňují jejich rigidní výklad islámu. Podle Bernda Bauknechta, který se v Bonnu věnuje studiu islámu, bylo dříve běžné, že měli radikálové na tento výklad téměř monopol. „Když před třemi lety mladý člověk zadal do vyhledávače slovo islám, prvních pět výsledků z deseti odkazovalo na salafistické stránky.“ To se nyní mění.

Bauknecht také upozorňuje, že je potřeba s mladými lidmi intenzivně pracovat. S tím souhlasí i Aziz Fooladvand, který vyučuje Islámská studia. „Musí pochopit, že náboženství není statickým elementem, ale dynamickým procesem.“ Své žáky se proto snaží vést k diskusi a kritickému myšlení.

Související

Více souvisejících

islám Korán radikalizace Terorismus Německo

Aktuálně se děje

včera

včera

Donald Trump

Trump přijal Netanjahua a zkritizoval "neuctivou" Harrisovou

Exprezident a republikánský kandidát pro listopadové volby Donald Trump v pátek přijal ve svém floridském sídle Mar-a-Lago izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Zdroje CNN tvrdí, že o setkání požádal Netanjahu. Trump zmínil, že s Netanjahuem měl vždy dobrý vztah, zdůraznila Al Jazeera.

včera

včera

včera

včera

Artur Omarov

V předvečer zahájení her se odhlásil zápasník Omarov. Kvůli zranění achilovky

Ještě než budou letní olympijské hry oficiálně zahájeny, česká výprava sportovců hlásí již druhou ztrátu. Po nedávném odřeknutí účasti na pařížských hrách od tenistky Markéty Vondroušové, která má zraněnou ruku, musel den před zahájením svou účast na nich odříct i zápasník Artur Omarov. Toho totiž do klání pro změnu nepustila zraněná achilovka. Toto zranění si přivodil nešťastně na posledním intenzivním tréninku.

Aktualizováno včera

Na D1 u Prahy se po dopravní nehodě tvoří kolony. (26.7.2024) Prohlédněte si galerii

Dopravní kolaps na D1: Kolony se táhly až do Prahy, potíže hlásí i od Brna

V nejméně vhodnou chvíli na začátku víkendové špičky nastal v pátek odpoledne dopravní kolaps na hlavní české dálnici D1. V Praze a na výjezdu z metropole se tvořily kolony kvůli dopravní nehodě. U Brna zase nastaly potíže kvůli havarijnímu stavu povrchu vozovky. Policie o obou incidentech informovala na sociálních sítích kolem 14. hodiny. 

včera

včera

Lukostřelba, ilustrační fotografie.

LOH 2024: Po Horáčkové se představil i lukostřelec Li. V kvalifikaci skončil až jednašedesátý

Po účasti Marie Horáčkové se olympijské kvalifikace ve stejné disciplíně zúčastnil i Adam Li, pro něhož se jednalo o první start pod pěti kruhy. Li v mužské kvalifikaci nakonec skončil až jako jednašedesátý. Zároveň se spolu s Horáčkovou zúčastnil i kvalifikace v soutěži smíšených dvojic, v nichž ta česká neuspěla, když skončila až pětadvacátá a nepostoupila tak do osmifinále.

včera

včera

včera

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

V izraelském zajetí zemřel jeden z lídrů Hamásu

Jeden z předáků militantního hnutí Hamás na Západním břehu Jordánu, Mustafa Muhammad Abú Ara, zemřel v izraelském vězení poté, co se mu v posledních dnech zhoršil zdravotní stav, uvedly v pátek palestinské úřady. Uvedl to server Times of Israel.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ve Francii kvůli nahlášené bombě evakuovali v den zahájení olympiády letiště

Mezinárodní letiště Basilej-Mylhúzy-Freiburg, ležící ve Francii poblíž hranic se Švýcarskem a Německem, dnes kolem poledne na přibližně hodinu přerušilo provoz. Vedení letiště uvedlo, že z bezpečnostních důvodů evakuovalo všechny cestující.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy