Korán

Korán

Ve švédském Stockholmu spálili korán. Muslimové jsou pobouřeni

Maroko na neurčitou dobu stáhlo ze Švédska velvyslance poté, co ve středu Iráčan před největší mešitou ve Stockholmu pošlapal a zapálil korán. Incident odsoudily také další země Blízkého východu a severní Afriky či radikální hnutí Tálibán, které vládne v Afghánistánu. Jordánsko si předvolalo švédského ambasadora v Ammánu, stejný krok učinily také Spojené arabské emiráty, informovaly dnes agentury AFP a Reuters.
Policie Dánsko (Foto: Heb)

Spálení Koránu? Protest proti islámu v Dánsku se zvrtnul v násilnosti

Dánská policie zadržela 23 lidí po násilnostech v Kodani, které vyvolal nedělní neúspěšný pokus krajně pravicového politika Rasmuse Paludana zapálit korán. Dnes to podle agentury AP oznámila policie. Dánský premiér Lars Lökke Rasmussen označil protest za nesmyslnou provokaci, Paludan mezitím na dnešek i na úterý svolal další protestní shromáždění.
Býk na koridě

Saúdská Arábie chce běh s býky jako v Pamploně, bude i klání v recitaci Koránu

Saúdská Arábie ohlásila reformní plány pro svůj zábavní sektor. Kromě jiného chce pořádat po vzoru španělské Pamplony běh s býky, otevřít muzeum voskových figurín nebo pozvat rapera Jay-Z. Šéf úřadu pro zábavní průmysl Turkí Šajch, jehož citoval zpravodajský server BBC, sdělil, že nová nabídka ekonomice přinese miliardy dolarů.
ilustrační foto

Skrytá hrozba pro Německo? Mezi salafisty se rozmáhá nebezpečný fenomén

V Severním Porýní-Vestfálsku žije více salafistů, než v kterékoliv další spolkové zemi v Německu. Jejich scéna je stále aktivní, na rozdíl od dřívějška však dnes operuje spíše v ústraní. Velké veřejné akce jsou minulostí, podle odborníků se však radikálům stále daří oslovovat nové lidi.
Ilustrační foto

Tajemství harémů? Evropané byli vedle, nešlo o nevěstinec

Kolem harému koluje samozřejmě celá řada mýtů. Patrně ten největší z nich je, že šlo o orientální obdobu vykřičeného domu, ve kterém žily spoře oděné konkubíny odhodlané splnit nejtajnější přání svého pána. Ve skutečnosti ale harém pochází z arabského slova haram (zakázaný), původně se tak označovaly „ženské prostory“, které byl v turecké kultuře striktně oddělené od mužských. Proto se také harémy nenacházely pouze v sultánově paláci ale ve všech domácnostech, jednoduše to byly jakékoli ženské pokoje, které byly oddělené od selamlik - mužských částí domu.
Ilustrační foto

Korán šíří nenávist, Bible nabádá k incestu. V Rusku padají žaloby

Moskva - Ruské soudy řeší žaloby na žalmy a verše historických náboženských textů. Některé pasáže bible a koránu prý odporují zákonu o ochraně dětí před škodlivými informacemi a nesou známky extremismu. Podle ruských poslanců by se problematikou náboženských textů měl centrálně zabývat ruský Nejvyšší soud.
Ilustrační foto

Korán musí hořet, zase hřímá pastor z USA. Policie ho vyhmátla

Washington - Americká policie zatkla na Floridě kontroverzního pastora Terryho Jonese, který plánoval na výročí útoků z 11. září veřejně spálit skoro tři tisíce výtisků muslimské svaté knihy Korán. Jedenašedesátiletý Jones byl ve čtvrtek zadržen kvůli nedovolenému převážení hořlavin, protože v dodávce vezl gril a také výtisky Koránu polité petrolejem.

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 7 minutami

před 17 minutami

před 35 minutami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy