Skupina krajně pravicových demonstrantů zapálila v úterý v dánské Kodani výtisky Koránu přímo před egyptským a tureckým velvyslanectvím. Turci označili tyto skutky za „odporné útoky“ a požádali dánské úřady, aby „těmto pobuřujícím činům zabránily“. O celé situaci informoval server Politico.
Ještě ten den reagovalo dánské ministerstvo zahraničí. „Dánsko odsuzuje dnešní pálení Koránu zorganizované jen pár jedinci. Tyto provokativní a hanebné skutky nereprezentují pozice dánské vlády. Apelujeme na všechny, aby situaci deeskalovali – násilí nikdy nesmí být odpovědí,“ napsalo na twitteru.
Během minulého týdne se totéž stalo ve Švédsku. „Svoboda projevu je základní součástí demokracie. Ale to, co je legální, nemusí být nutně vhodné. Pálení knih, které jsou pro mnohé svaté, je hluboce neuctivý čin. Chci vyjádřit soucit všem muslimům, kteří jsou uraženi tím, co se dnes stalo ve Stockholmu,“ omlouval se švédský premiér Ulf Kristersson v pátek.
Švédský premiér nebyl jediným činitelem, který se snaží arabské země usmířit. „Znesvěcení Koránu nebo jakéhokoli jiného svatého písma je urážlivým a neuctivým činem s jasnou provokací,“ zdůraznil švédský šéf diplomacie Tobias Billström.
Ve středu se k odsouzení pálení koránu přidal i Brusel, informovalo Politico. Šéf unijní diplomacie Josep Borell se shodnul s dánskou a švédskou diplomacií. „Pálení islámské svaté knihy je urážlivé, neuctivé a představuje jasnou provokaci. Rozmanitost a tolerance náboženských komunit jsou klíčovými hodnotami EU a projevy rasismu, xenofobie a související nesnášenlivosti zde nemají místo,“ prohlásil.
„Ne vše, co je legální, je etické,“ poznamenal Borell. Může to být narážka na to, že některá pálení koránu krajně pravicovými demonstranty povolila sama policie.
Pálení svaté knihy odsoudila jak Ankara, tak Bagdád. Egypt si v úterý v souvislosti s incidenty předvolal švédského chargé d’affaires. Irák vyhostil švédského velvyslance už minulý čtvrtek.
Lidé v Jemenu a Iráku rovnou vyšli protestovat do ulic – v Bagdádu se jim dokonce podařilo vtrhnout na švédské velvyslanectví, u dánského se o to pokusili. V případě švédské ambasády se jim podařilo dokonce zažehnout plameny, musely být nasazené bezpečnostní síly, aby hasiči mohli požár vůbec uhasit.
„Všichni zaměstnanci velvyslanectví byli v bezpečí,“ uvedlo švédského ministerstvo zahraničí, které útok odsoudilo. Stockholm si v této souvislosti ve čtvrtek předvolalo iráckého chargé d’affaires.
Irácké ministerstvo zahraničí incident rovněž odsoudilo. „Irácká vláda dala pokyn bezpečnostním složkám, aby provedly rychlé vyšetřování, identifikovaly pachatele a pohnaly je k odpovědnosti,“ informovalo.
„To, co se stalo, je naprosto nepřijatelné a vláda tyto útoky důrazně odsuzuje. Irák má povinnost chránit diplomatické mise a v této odpovědnosti selhal,“ rozčiloval se Billström v prohlášení po incidentu.
Irácký premiér Mohammed Shia Al-Sudani následně varoval švédskou vládu, že „jakékoli opakování incidentu zahrnující spálení svatého Koránu na švédské půdě bude vyžadovat přerušení diplomatických vztahů.
Lidé, kteří pálí Korány, pouštějí skandinávsko-arabské vztahy na velice tenký led. Teprve nedávno turecký prezident Recep Tayyip Erdogan souhlasil s ratifikací švédského vstupu do Severoatlantické aliance.
Tento poměrně neočekávaný krok přišel na aliančním summitu ve Vilniusu po více než roce sporů. Bezprostředně po ruské invazi proti Ukrajině podali Švédové a Finové přihlášky do NATO, nicméně byli to právě Turci a Maďaři, kdo stáli v cestě ratifikaci v parlamentech.
Nakonec se to podařilo u Helsinek, které jsou právoplatnými členy Aliance už od dubna. Stockholm stále čeká.
Související
Americká noční můra pro Německo. Ze zvolení Trumpa nejásají ani Švédové
Válka gangů přerůstá Švédsku přes hlavu. Za nitky zřejmě tahá i Teherán
Aktuálně se děje
před 48 minutami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 1 hodinou
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 3 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 4 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 6 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 8 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 16 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
V Česku jsou bezpečnostní opatření na vánočních trzích dostatečná a bezprostřední riziko nehrozí, uvedli policisté a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na páteční útok v německém Magdeburgu. Muž tam najel autem do lidí, přičemž dva zabil a desítky jich zranil.
Zdroj: Jan Hrabě