Ve švédském Stockholmu spálili korán. Muslimové jsou pobouřeni

Maroko na neurčitou dobu stáhlo ze Švédska velvyslance poté, co ve středu Iráčan před největší mešitou ve Stockholmu pošlapal a zapálil korán. Incident odsoudily také další země Blízkého východu a severní Afriky či radikální hnutí Tálibán, které vládne v Afghánistánu. Jordánsko si předvolalo švédského ambasadora v Ammánu, stejný krok učinily také Spojené arabské emiráty, informovaly dnes agentury AFP a Reuters.

Marocké ministerstvo zahraničí si již ve středu předvolalo švédského chargé d´affaires a dalo mu najevo, že "tento útok jasně odsuzuje a takové nepřijatelné chování odmítá".

Irácká vláda v prohlášení uvedla, že pálení koránu zosobňuje "nenávistné a nepřátelské nastavení, které nemá co do činění se svobodou vyjadřování". "Tento odsouzeníhodný čin urazil city milionů muslimů," citovala z dokumentu AFP.

Setkání před největší mešitou ve Stockholmu bylo svolané na první den muslimského svátku íd al-adhá. Svolavatel akce Salwan Momika, 37letý uprchlík z Iráku, nejprve na svatou knihu muslimů položil slaninu, která patří mezi potraviny zakázané islámem, protože jde o vepřové maso. Pak z knihy vytrhl několik stránek a zapálil je. Momika tvrdí, že usiluje o zákaz koránu.

Švédská policie protestní akci povolila s poukazem na svobodu projevu, zároveň ale zahájila vyšetřování muže pro "podněcování k nenávisti vůči etnické skupině", napsala dnes agentura AFP.

Momikův čin už ve středu odsoudilo Turecko. Dnes prezident Recep Tayyip Erdogan incident označil za odporný protest, na který bude Turecko ostře reagovat. "Poučíme arogantní lidi ze Západu, že urážet posvátné hodnoty muslimů není svoboda projevu," řekl svým spolustraníkům. Když se podobný incident stal v únoru, Erdogan řekl, že Ankara neratifikuje švédskou žádost o vstup do NATO, pokud tamní úřady budou dovolovat pálení koránu na veřejnosti.

Afghánské ministerstvo zahraničí dnes uvedlo, že čin rezolutně odsuzuje. "Dovolit spáchání takového ohavného činu před mešitou v den jednoho z nejvýznamnějších svátků islámu ukazuje naprosté nerespektování tohoto náboženství a jeho téměř dvou miliard stoupenců ze strany švédské vlády," napsalo ministerstvo řízené Tálibánem. Zároveň vyzvalo všechny muslimské státy a organizace, aby přijaly patřičná odvetná opatření.

Libanonské šíitské hnutí Hizballáh obvinilo švédské úřady, že "jsou komplicem zločinu", a vyzvalo Stockholm, aby ukončil tyto činy a "neschovával se za svobodu projevu". Saúdská Arábie kritizovala "opakované projevy nenávisti" ve Švédsku, zatímco Kuvajt apeloval na to, aby lidé, kteří páchají takovéto "nepřátelské činy", byli souzeni. Palestinské ministerstvo zahraničí poukázalo na "zjevné porušení principů tolerance".

Mluvčí íránského ministerstva zahraničí řekl, že vláda a lid Íránu "takovéto urážky nebudou tolerovat". Kritika zazněla také z Egypta, Spojených arabských emirátů či Sýrie, podle níž šlo o "ostudný čin, který spáchal extremista se svolením švédské vlády".

Vlivný irácký šíitský duchovní Muktada Sadr vyzval k demonstraci před švédským velvyslanectvím v Bagdádu s požadavkem vyhoštění švédského velvyslance a odebrání iráckého občanství Salwanu Momikovi.

Související

Mette Frederiksenová je dánská politička a od června 2019 předsedkyně vlády Dánska. Od roku 2015 je vůdkyní sociálních demokratů a od parlamentních voleb v roce 2001 zasedá v parlamentu.

Dánsko plánuje zákaz pálení Koránu. Svobodu projevu to neomezí, říká premiérka

Dánsko zvažuje zákaz pálení islámské svaté knihy Korán. O takové možnosti informovala premiérka země Mette Frederiksenová. Ke kroku chtějí Dánové přistoupit po několika případech spálení textu. Opakovaně k tomu dochází i v sousedním Švédsku. Takové chování krajně pravicových extremistů totiž ohrožuje vztahy mezi skandinávskými a blízkovýchodními arabskými zeměmi. 

Více souvisejících

Korán Muslimové Švédsko

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 21 minutami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu u vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 1 hodinou

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 1 hodinou

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy