Studentům chodí kázat nebezpeční extremisté a islámští radikálové? Analytici zveřejnili alarmující zprávu

Londýn - Britské univerzity uspořádaly v posledním akademickém roce 2016/17 celkem 110 akcí, na kterých se představili extremističtí řečníci, přičemž nejvyšší podíl takových přednášek se odehrál v londýnských institucích. Vatuje před tím zpráva konzervativního think-.tanku.

Akce s účastí extrémistů byly většinou organizovány islámskými společnostmi a skupinami a mezi řečníky se objevili také bývalí zadržovaní a islamisté z Guantanamo Bay. Bývalý vůdce Ligy anglické obrany (EDL) Tommy Robinson pak byl jediným „krajně pravicovým" řečníkem na seznamu, promluvil hned na dvou univerzitách.

Autoři zprávy z think-tanku The Henry Jackson Society říkají, že zjištění naznačují, že navzdory tvrzení předsedkyně vlády Theresy Mayové, že „už toho bylo dost", jsou univerzity nadále zranitelným cílem pro extrémisty propagující své poselství.

Extrémisté byli pozváni, aby mluvili se studenty v elitních institucích, včetně univerzit v Oxfordu, Bath, Warwicku a Manchesteru. Ve většině případů nebylo vynaloženo žádné úsilí k napadání nebo vyvážení jejich názorů, uvádějí analytici.

Londýn je přitom region s nejvyšším počtem takových událostí, došlo tu k 43 takovým přednáškám. Velkou část z nich (celkem 14) hostila Škola orientálních a afrických studií (SOAS). Autoři zprávy však také zjistili, že většina univerzit splňovala požadavky vládní agendy pro předcházení terorismu, včetně nahlašování studentů, u kterých hrozí riziko radikalizace.

„Univerzity dodržují svou zákonnou povinnost zabránit takové radikalizaci. Nyní je nutné učinit krok dopředu. Extrémní mluvčí a organizace pravidelně pořádají akce v kampusech a inzerují je studentům na stránkách sociálních médií,“ uvedl hlavní autor studie Richard Black.

„Ve většině případů jsou tyto události nevyvážené, což znamená, že mluvčí šíří své názory, aniž by byly jakkoliv zpochybňovány. Jen společné úsilí univerzitních pracovníků, studentů, organizátorů událostí a odborníků z celé občanské společnosti zajistí, že extrémizmus bude vystaven silné výzvě,“ dodává.

Mezi skupiny, které vyslaly většinu fundamentalistů do škol, patří například Muslimská debatní iniciativa, Islámská asociace vzdělání a výzkumu (iERA), Nadace muslimského výzkumu a vývoje (MRDF), Hittin Institute, Sabeel a CAGE. Právě tyto skupiny organizovaly více než 50 procent problematických akcí.

Související

Více souvisejících

Velká Británie Londýn radikalizace extremismus

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.

včera

včera

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Česko - Kanada 3:4. Velký návrat, pak prohra v prodloužení

Česko v závěrečném zápase skupinové fáze domácího mistrovství světa proti Kanadě hrálo o první místo ve skupině A. Za národní tým poprvé na šampionátu nastoupil nejlepší český hráč současnosti David Pastrňák. I on byl na ledě, když národní tým v předposlední minutě dokonal návrat z dvoubrankové ztráty. V prodloužení ale rozhodl o vítězství zámořského týmu Cozens.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

V Rusku začaly manévry s nestrategickými jadernými zbraněmi

Ruská armáda v úterý zahájila úvodní fázi manévrů s nestrategickými jadernými zbraněmi, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo obrany. Cvičení probíhá v Jižním vojenském okruhu, pod který spadají i okupované části ukrajinského území. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Teroristé Hamásu

Nepřijatelné a absurdní. Itálie se vyjádřila k zatykači na Netanjahua

Porovnávání Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás je nepřijatelné a absurdní. Prohlásil to v úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani poté, co hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykačů na představitele Izraele i Hamásu. Uvedla to agentura AFP.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

včera

Úterní počasí: Silné bouřky udeří už odpoledne. Hrozí i rozvodnění menších toků

V části Česka hrozí v úterý odpoledne a večer a v noci na středu silné bouřky, příslušnou výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Napršet v nich může i kolem 50 milimetrů, zesílí také vítr. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy