Studentům chodí kázat nebezpeční extremisté a islámští radikálové? Analytici zveřejnili alarmující zprávu

Londýn - Britské univerzity uspořádaly v posledním akademickém roce 2016/17 celkem 110 akcí, na kterých se představili extremističtí řečníci, přičemž nejvyšší podíl takových přednášek se odehrál v londýnských institucích. Vatuje před tím zpráva konzervativního think-.tanku.

Akce s účastí extrémistů byly většinou organizovány islámskými společnostmi a skupinami a mezi řečníky se objevili také bývalí zadržovaní a islamisté z Guantanamo Bay. Bývalý vůdce Ligy anglické obrany (EDL) Tommy Robinson pak byl jediným „krajně pravicovým" řečníkem na seznamu, promluvil hned na dvou univerzitách.

Autoři zprávy z think-tanku The Henry Jackson Society říkají, že zjištění naznačují, že navzdory tvrzení předsedkyně vlády Theresy Mayové, že „už toho bylo dost", jsou univerzity nadále zranitelným cílem pro extrémisty propagující své poselství.

Extrémisté byli pozváni, aby mluvili se studenty v elitních institucích, včetně univerzit v Oxfordu, Bath, Warwicku a Manchesteru. Ve většině případů nebylo vynaloženo žádné úsilí k napadání nebo vyvážení jejich názorů, uvádějí analytici.

Londýn je přitom region s nejvyšším počtem takových událostí, došlo tu k 43 takovým přednáškám. Velkou část z nich (celkem 14) hostila Škola orientálních a afrických studií (SOAS). Autoři zprávy však také zjistili, že většina univerzit splňovala požadavky vládní agendy pro předcházení terorismu, včetně nahlašování studentů, u kterých hrozí riziko radikalizace.

„Univerzity dodržují svou zákonnou povinnost zabránit takové radikalizaci. Nyní je nutné učinit krok dopředu. Extrémní mluvčí a organizace pravidelně pořádají akce v kampusech a inzerují je studentům na stránkách sociálních médií,“ uvedl hlavní autor studie Richard Black.

„Ve většině případů jsou tyto události nevyvážené, což znamená, že mluvčí šíří své názory, aniž by byly jakkoliv zpochybňovány. Jen společné úsilí univerzitních pracovníků, studentů, organizátorů událostí a odborníků z celé občanské společnosti zajistí, že extrémizmus bude vystaven silné výzvě,“ dodává.

Mezi skupiny, které vyslaly většinu fundamentalistů do škol, patří například Muslimská debatní iniciativa, Islámská asociace vzdělání a výzkumu (iERA), Nadace muslimského výzkumu a vývoje (MRDF), Hittin Institute, Sabeel a CAGE. Právě tyto skupiny organizovaly více než 50 procent problematických akcí.

Související

Princ William se svou rodinou

Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy

Rok s letopočtem 2024 ještě není u konce, stále zbývá několik týdnů. Dvaačtyřicetiletý princ William je však už nyní přesvědčen, že letošek byl nejtěžším rokem jeho života. Důvodem jsou pochopitelně především vážné zdravotní potíže členů britské královské rodiny. 

Více souvisejících

Velká Británie Londýn radikalizace extremismus

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy