Merkelová může za bílou genocidu, psal útočník z Nového Zélandu. Inspirací mu byla kontroverzní afro-americká komentátorka

Policie zadržela a obvinila z vraždy Australana Brentona Tarranta, který na videostream zaznamenal svůj útok na mešity v novozélandském městě Christchurch. Tarrant se hlásil k konspirační teorii „bílé genocidy“, z které obviňoval německou Angelu Merkelovou. Za svůj motiv uvedl též pomstu za švédskou holičku, která zemřela během teroristického útoku v Stockholmu. Jako zdroj své radikalizace zmínil kontroverzní afro-americkou komentátorku. Jeho čin lze vnímat jako doklad stoupacího nebezpečí krajně pravicového extremismu, které v posledním roce v USA stálo za většinou domácího terorismu.

„ Nechť párty začne,“ říká na záznamu Tarrant než za zvuku hudby z americké občanské války odjede k mešitě Al Noor, kde začne svoje vraždění. Zde několikrát vypálil z automatické pušky, přičemž se pro další pušku vrátit do auta a pokračoval v masakru. Poté odjel do Linwoodu, kde střílel v další mešitě.

Na jeho Twiterovém účtu, který společnost už zrušila, se objevily obrázky těchto zbraní, popsaných jmény známých krajně pravicových vražedníků, reportuje server The West Australian. Jednalo se o např. Itala Lucu Trainiho, který minulý rok střílel na africké migranty, útočníka z kanadského muslimského centra v Québecu, Alexandra Bissonnetteho či benátského generála Sebastiana Veniera, který porazil v 16. století Turky v bitvě u Lepanta.

Tarrant byl aktivní na krajně pravicovém internetovém fóru 8Chan, kde ve čtvrtek napsal, že „provedu útok proti útočníkům a budu to dokonce vysílat živě skrze odkaz na Facebooku“. Na fóru uváděl odkazy na své „psaní“.

Ve svém manifestu nazvaném „ Velké nahrazení“ varuje před „bílou genocidou“ z které obvinil německou kancléřku Angelu Merkelovou. „ Merkelová, matka všech nebělošských a neněmeckých věcí, je na vrcholu listu. Málokdo udělal více k poškození a rasovému očistění Evropy od jejích lidí,“ napsal.

Krajně pravicový terorismus

Novinář C.J. Werleman ve svém názorovém sloupku pro australské noviny The Canberra Times upozorňuje, že o „bílé genocidě“ mluvil i útočník Robert Bowers, který spáchal masakr v synagoze Strom života v Pittsburghu v říjnu minulého roku. Podle Welemana oba útoky dokazují, že máme co do činění s krajně pravicovým terorismem, který je uskutečňován „zlomenými“ bílými muži motivovanými nenávistivými příspěvky na krajně pravicových webech a sociálních sítích.

Podle organizace Anti-Defamation League, která od roku 1913 bojuje proti antisemitismu, útočníci spojení s krajní pravicí měli v roce 2018 na svědomí 50 mrtvých lidí, což je v zásadě celý počet Američanů zabitých v rámci domácího terorismu. Krajní pravice tak má takřka monopolní postavení ohledně teroristických útoků v USA. A jediný útočník, který spáchal teroristický útok na území USA byl před svou konverzí k radikálnímu islámu napojen na krajní pravici.

Podle webu PolitiFact obecně lidé napojení na krajní pravici mají v USA na svědomí více útoků, méně časté útoky džihádistů bývají ale smrtelnější a zasahují více obětí. V případě krajně pravicových terorismu bývá obtížné určit, kolik útoku se přesně událo, protože některé se řadí spíše do kategorie „zločinů z nenávisti“.

Řada expertů a médií nicméně upozorňuje, že pokud budou teroristické útoky lidí napojených na krajní pravici chápaných jako zločiny z nenávisti, i v takovém případě je jejich nárůst znepokojivý a měla by mu být věnována stejná politická pozornost, jaká je věnována islámskému terorismus. To zahrnuje i přestat poskytovat mediální platformu pro lidi, kteří svou rétorikou a názory podporují radikální pravici.  

Útočníkovy motivy

Turecké médium TRT News publikující v anglickém jazyce za jednu z takových osob, která „bude zítra v televizi“ považuje afro-americkou komentátorku Candace Owensovou, která se pravidelně objevuje na konzervativních médiích typu americké stanice Fox News. Owensová kritizuje černošské hnutí Black Lives Matters a vyjadřuje se velmi ostře proti muslimům. Velkou nevůli vzbudila svým výrokem, že je „OK, v pořádku“, pokud vůdce nacistů Adolf Hitler jako národní socialista „chtěl učinit Německo velkým“, je však problémem, že chtěl „globalizovat".

Tarrant se na Owensovou odkazovat jako na osobu, která jej nejvíce zradikalizovala. „Pokaždé, když promluvila, byl jsem ohromen jejími postřehy a její názory mi pomohly posouvat se dále a dále ve víře [ohledně nadřazenosti] násilí nad mírností,“ napsal.

Podle švédské mutace serveru The Local měl Tarrant odůvodnit svůj čin jako pomstu za terorismus v Evropě, zvláště pak za smrt 11leté dívky jménem Ebba, jedné z pětice obětí teroristického útoku ve Stockholmu v roce 2017. Její otec řekl, že ačkoliv neustále vyzývá k připomínce její smrti, nikdy „bych si nemyslel, že by někdo mohl napsat jméno mé dcery na pušku.“

Související

Více souvisejících

teroristický útok v Christchurch (Nový Zéland 15.3.2019) Brenton Tarrant (útočník z Christchurch) radikalizace extremismus Terorismus

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 29 minutami

před 57 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala

Maia Sanduová obhájila mandát moldavské prezidentky, což mnozí v Evropě vnímají jako významný krok k posílení demokratického a proevropského směřování Moldavska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy