Šokující odhalení: Uprchlický tábor Moria v Řecku ovládá Islámský stát

Reportéři německé televize Deutsche Welle vydali znepokojivou reportáž o teroru v uprchlickém táboře Moria. Morii ovládla skupina stoupenců Islámského státu a brutálním způsobem trestá kohokoliv, kdo odporuje jejímu radikálnímu pojetí víry.

Moria je uprchlický tábor s děsivou pověstí, lokalizovaný na řeckém ostrově Lesbos. Žije zde více jak 8 000 lidí ve velmi stísněných podmínkách. Zdá se, že jediná věc, která zde funguje, je kriminální činnost tedy obchody s drogami, prostitucí a násilí, píše Deutsche Welle. Současně do táboru přichází více uprchlíků z Dajr az-Zaur, což je jedna z posledních bašt ISIS v Sýrii.   

Část Syřanů podle zvěstí kontroluje nelegální obchod v táboře a tvrdými fyzickými tresty či dokonce smrtí postihují každého, kdo se jim vzpříčí. Tato skupina vyznává právo šaría. V táboře se mají objevovat grafity s logy IS. Jaká je skutečná situace v táboře se rozhodli vypátrat reportéři Deutsche Welle Bachir Amroune a Mariel Müller.

Tábor Moria je obehnán vysokými ploty jako vězení, násilí je zde na každodenním pořádku a řecká policie musí často zasahovat, říká se v reportáži.

Za zdi hlavního tábora se nachází přístřeší dalších uprchlíků. Reportéři se zde vydali, aby zjistili, jestli jsou zvěsti o IS pravdivé. Setkávají se s Ahmendem, který z hlavního tábora odešel kvůli strachu o svůj život. Ahmed vypovídá, že tábor je řízen členy IS. Ti prodávají zbraně, drogy, ale třeba také mobilní telefony. Dále říká, že v táboře kradou a loupeží. Brutálním způsobem trestají všechny, kdo jim vzdorují, nebo se jim nepodvolí. Své oběti mlátí železnými tyčemi.

V reportáži je také pouštěno video, které bylo tajně natočeno migranty. Na něm je vidět brutální zásah kovovými tyčemi na muže, kteří po útoku zůstávají ležet na zemi. Toto video má údajně ukazovat, jak skupina příslušníku IS trestá nepohodlné lidi.

Reportéři mluví s dalším očitým svědkem, Iráčanem Džafarem, ten tvrdí, že se ho členové IS snažili zrekrutovat. Říká: „Pět dnů mi pořád říkali o ideologii. Oni jsou strašně fanatičtí. Hrozili mi, že když se nepřidám k IS, znásilní mě. Znám jednoho z Mosulu, je to velmi nebezpečný člověk. Řekl mi, že když zavolám policii, zabije mě. Já tomu věřím. Nemůžu s tím nic dělat, on má sítě všude.“

I německé složky mají údajně informace o aktivitě členů IS v Morii. Reportéři se snažili zjistit pravdu za pomocí dvou mužů, jenž bývali obyvateli tábora. Umístili na ně skryté kamery a poslali je přímo do tábora.

Muži postupně procházeli táborem a pokoušeli se natočit důkazy o činnosti ISIS. V jedné části tábora byly zdi popsané nápisy IS a reportéři z nahrávky identifikovali rozbité okno, které se objevilo i na zmiňovaném videu tajně natočeném migranty. Nápisy na zdech říkají: „Je to tady jenom naše a moc patří jen nám.“ Další nápisy ukazují heslo allah akbar.

Ještě předtím téměř na samotném začátku tábora má stánek s kávou údajný lídr skupiny islamistů. Je veřejným tajemstvím, že právě u něj jsou k dostání různé druhy drog. Údajně má skupina radikálních islamistů v táboře čítat 50 členů, kteří jsou velmi dobře organizovaní.

Reportéři naznávají, že v táboře opravdu může operovat nebezpečná skupina džihádistů, kteří terorizují ostatní obyvatele. Situace je velmi vážná pro kurdskou část obyvatel, kteří po stovkách prchají z tábora, kvůli výhružkám smrtí. Kurdové jsou islamisty trestáni za různé prohřešky proti jejich radikálnímu vyznání. Údajně trestají nejen muže, ale i děti či těhotné ženy. Spousta Kurdů z Moiry raději přesídlila do jiného tábora.  

Jak budou situaci v táboře řešit vládní složky? Řecké ministerstvo pro migrační politiku se s reportéry Deutsche Welle odmítlo setkat, kvůli údajné zaneprázdněnosti. Řecká policie také mlčela. Ostatní uprchlíci doufají, že se situace bude řešit. „Útočníci z Morie by měli být zatčeni a kontrolováni,“ říká pracovnice z tábora, do kterého Kurdové přicházejí.  

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Extrémní počasí tvrdě dopadá na Blízký východ. Voda je vzácná, lidé volí mezi pitím a hygienou

Rekordní vlny veder, které letos postihly mnoho zemí a způsobily nejteplejší měsíc v historii měření, zhoršují podmínky milionů lidí, kteří uprchli před ozbrojenými konflikty a nyní žijí v uprchlických táborech na Blízkém východě. V extrémních teplotách, které se místy vyšplhaly až na 50 stupňů Celsia, se matky často ocitají v situacích, kdy musí volit, zda použijí vzácnou vodu na pití, vaření nebo na hygienu svých dětí. 

Více souvisejících

uprchlické tábory Islámský stát (IS) Násilí radikalizace Kurdové

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

Zdroj: David Holub

Další zprávy