Reportéři německé televize Deutsche Welle vydali znepokojivou reportáž o teroru v uprchlickém táboře Moria. Morii ovládla skupina stoupenců Islámského státu a brutálním způsobem trestá kohokoliv, kdo odporuje jejímu radikálnímu pojetí víry.
Moria je uprchlický tábor s děsivou pověstí, lokalizovaný na řeckém ostrově Lesbos. Žije zde více jak 8 000 lidí ve velmi stísněných podmínkách. Zdá se, že jediná věc, která zde funguje, je kriminální činnost tedy obchody s drogami, prostitucí a násilí, píše Deutsche Welle. Současně do táboru přichází více uprchlíků z Dajr az-Zaur, což je jedna z posledních bašt ISIS v Sýrii.
Část Syřanů podle zvěstí kontroluje nelegální obchod v táboře a tvrdými fyzickými tresty či dokonce smrtí postihují každého, kdo se jim vzpříčí. Tato skupina vyznává právo šaría. V táboře se mají objevovat grafity s logy IS. Jaká je skutečná situace v táboře se rozhodli vypátrat reportéři Deutsche Welle Bachir Amroune a Mariel Müller.
Tábor Moria je obehnán vysokými ploty jako vězení, násilí je zde na každodenním pořádku a řecká policie musí často zasahovat, říká se v reportáži.
Za zdi hlavního tábora se nachází přístřeší dalších uprchlíků. Reportéři se zde vydali, aby zjistili, jestli jsou zvěsti o IS pravdivé. Setkávají se s Ahmendem, který z hlavního tábora odešel kvůli strachu o svůj život. Ahmed vypovídá, že tábor je řízen členy IS. Ti prodávají zbraně, drogy, ale třeba také mobilní telefony. Dále říká, že v táboře kradou a loupeží. Brutálním způsobem trestají všechny, kdo jim vzdorují, nebo se jim nepodvolí. Své oběti mlátí železnými tyčemi.
V reportáži je také pouštěno video, které bylo tajně natočeno migranty. Na něm je vidět brutální zásah kovovými tyčemi na muže, kteří po útoku zůstávají ležet na zemi. Toto video má údajně ukazovat, jak skupina příslušníku IS trestá nepohodlné lidi.
Reportéři mluví s dalším očitým svědkem, Iráčanem Džafarem, ten tvrdí, že se ho členové IS snažili zrekrutovat. Říká: „Pět dnů mi pořád říkali o ideologii. Oni jsou strašně fanatičtí. Hrozili mi, že když se nepřidám k IS, znásilní mě. Znám jednoho z Mosulu, je to velmi nebezpečný člověk. Řekl mi, že když zavolám policii, zabije mě. Já tomu věřím. Nemůžu s tím nic dělat, on má sítě všude.“
I německé složky mají údajně informace o aktivitě členů IS v Morii. Reportéři se snažili zjistit pravdu za pomocí dvou mužů, jenž bývali obyvateli tábora. Umístili na ně skryté kamery a poslali je přímo do tábora.
Muži postupně procházeli táborem a pokoušeli se natočit důkazy o činnosti ISIS. V jedné části tábora byly zdi popsané nápisy IS a reportéři z nahrávky identifikovali rozbité okno, které se objevilo i na zmiňovaném videu tajně natočeném migranty. Nápisy na zdech říkají: „Je to tady jenom naše a moc patří jen nám.“ Další nápisy ukazují heslo allah akbar.
Ještě předtím téměř na samotném začátku tábora má stánek s kávou údajný lídr skupiny islamistů. Je veřejným tajemstvím, že právě u něj jsou k dostání různé druhy drog. Údajně má skupina radikálních islamistů v táboře čítat 50 členů, kteří jsou velmi dobře organizovaní.
Reportéři naznávají, že v táboře opravdu může operovat nebezpečná skupina džihádistů, kteří terorizují ostatní obyvatele. Situace je velmi vážná pro kurdskou část obyvatel, kteří po stovkách prchají z tábora, kvůli výhružkám smrtí. Kurdové jsou islamisty trestáni za různé prohřešky proti jejich radikálnímu vyznání. Údajně trestají nejen muže, ale i děti či těhotné ženy. Spousta Kurdů z Moiry raději přesídlila do jiného tábora.
Jak budou situaci v táboře řešit vládní složky? Řecké ministerstvo pro migrační politiku se s reportéry Deutsche Welle odmítlo setkat, kvůli údajné zaneprázdněnosti. Řecká policie také mlčela. Ostatní uprchlíci doufají, že se situace bude řešit. „Útočníci z Morie by měli být zatčeni a kontrolováni,“ říká pracovnice z tábora, do kterého Kurdové přicházejí.
Související
Extrémní počasí tvrdě dopadá na Blízký východ. Voda je vzácná, lidé volí mezi pitím a hygienou
Mohutný požár zachvátil tábor Rohingů, obchody a stovky provizorních příbytků lehly popelem
uprchlické tábory , Islámský stát (IS) , Násilí , radikalizace , Kurdové
Aktuálně se děje
před 27 minutami
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 1 hodinou
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 1 hodinou
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 2 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 2 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 3 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 4 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 4 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 6 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 8 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 9 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 11 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 19 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) tvrdí, že mu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas Bratislavy se členstvím Ukrajiny v NATO. Fico zdůraznil, že je nadále proti. K názorovému střetu mezi oběma politiky došlo kvůli tranzitu plynu přes Ukrajinu.
Zdroj: Jan Hrabě