Šokující odhalení: Uprchlický tábor Moria v Řecku ovládá Islámský stát

Reportéři německé televize Deutsche Welle vydali znepokojivou reportáž o teroru v uprchlickém táboře Moria. Morii ovládla skupina stoupenců Islámského státu a brutálním způsobem trestá kohokoliv, kdo odporuje jejímu radikálnímu pojetí víry.

Moria je uprchlický tábor s děsivou pověstí, lokalizovaný na řeckém ostrově Lesbos. Žije zde více jak 8 000 lidí ve velmi stísněných podmínkách. Zdá se, že jediná věc, která zde funguje, je kriminální činnost tedy obchody s drogami, prostitucí a násilí, píše Deutsche Welle. Současně do táboru přichází více uprchlíků z Dajr az-Zaur, což je jedna z posledních bašt ISIS v Sýrii.   

Část Syřanů podle zvěstí kontroluje nelegální obchod v táboře a tvrdými fyzickými tresty či dokonce smrtí postihují každého, kdo se jim vzpříčí. Tato skupina vyznává právo šaría. V táboře se mají objevovat grafity s logy IS. Jaká je skutečná situace v táboře se rozhodli vypátrat reportéři Deutsche Welle Bachir Amroune a Mariel Müller.

Tábor Moria je obehnán vysokými ploty jako vězení, násilí je zde na každodenním pořádku a řecká policie musí často zasahovat, říká se v reportáži.

Za zdi hlavního tábora se nachází přístřeší dalších uprchlíků. Reportéři se zde vydali, aby zjistili, jestli jsou zvěsti o IS pravdivé. Setkávají se s Ahmendem, který z hlavního tábora odešel kvůli strachu o svůj život. Ahmed vypovídá, že tábor je řízen členy IS. Ti prodávají zbraně, drogy, ale třeba také mobilní telefony. Dále říká, že v táboře kradou a loupeží. Brutálním způsobem trestají všechny, kdo jim vzdorují, nebo se jim nepodvolí. Své oběti mlátí železnými tyčemi.

V reportáži je také pouštěno video, které bylo tajně natočeno migranty. Na něm je vidět brutální zásah kovovými tyčemi na muže, kteří po útoku zůstávají ležet na zemi. Toto video má údajně ukazovat, jak skupina příslušníku IS trestá nepohodlné lidi.

Reportéři mluví s dalším očitým svědkem, Iráčanem Džafarem, ten tvrdí, že se ho členové IS snažili zrekrutovat. Říká: „Pět dnů mi pořád říkali o ideologii. Oni jsou strašně fanatičtí. Hrozili mi, že když se nepřidám k IS, znásilní mě. Znám jednoho z Mosulu, je to velmi nebezpečný člověk. Řekl mi, že když zavolám policii, zabije mě. Já tomu věřím. Nemůžu s tím nic dělat, on má sítě všude.“

I německé složky mají údajně informace o aktivitě členů IS v Morii. Reportéři se snažili zjistit pravdu za pomocí dvou mužů, jenž bývali obyvateli tábora. Umístili na ně skryté kamery a poslali je přímo do tábora.

Muži postupně procházeli táborem a pokoušeli se natočit důkazy o činnosti ISIS. V jedné části tábora byly zdi popsané nápisy IS a reportéři z nahrávky identifikovali rozbité okno, které se objevilo i na zmiňovaném videu tajně natočeném migranty. Nápisy na zdech říkají: „Je to tady jenom naše a moc patří jen nám.“ Další nápisy ukazují heslo allah akbar.

Ještě předtím téměř na samotném začátku tábora má stánek s kávou údajný lídr skupiny islamistů. Je veřejným tajemstvím, že právě u něj jsou k dostání různé druhy drog. Údajně má skupina radikálních islamistů v táboře čítat 50 členů, kteří jsou velmi dobře organizovaní.

Reportéři naznávají, že v táboře opravdu může operovat nebezpečná skupina džihádistů, kteří terorizují ostatní obyvatele. Situace je velmi vážná pro kurdskou část obyvatel, kteří po stovkách prchají z tábora, kvůli výhružkám smrtí. Kurdové jsou islamisty trestáni za různé prohřešky proti jejich radikálnímu vyznání. Údajně trestají nejen muže, ale i děti či těhotné ženy. Spousta Kurdů z Moiry raději přesídlila do jiného tábora.  

Jak budou situaci v táboře řešit vládní složky? Řecké ministerstvo pro migrační politiku se s reportéry Deutsche Welle odmítlo setkat, kvůli údajné zaneprázdněnosti. Řecká policie také mlčela. Ostatní uprchlíci doufají, že se situace bude řešit. „Útočníci z Morie by měli být zatčeni a kontrolováni,“ říká pracovnice z tábora, do kterého Kurdové přicházejí.  

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Extrémní počasí tvrdě dopadá na Blízký východ. Voda je vzácná, lidé volí mezi pitím a hygienou

Rekordní vlny veder, které letos postihly mnoho zemí a způsobily nejteplejší měsíc v historii měření, zhoršují podmínky milionů lidí, kteří uprchli před ozbrojenými konflikty a nyní žijí v uprchlických táborech na Blízkém východě. V extrémních teplotách, které se místy vyšplhaly až na 50 stupňů Celsia, se matky často ocitají v situacích, kdy musí volit, zda použijí vzácnou vodu na pití, vaření nebo na hygienu svých dětí. 

Více souvisejících

uprchlické tábory Islámský stát (IS) Násilí radikalizace Kurdové

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 34 minutami

před 1 hodinou

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala

Maia Sanduová obhájila mandát moldavské prezidentky, což mnozí v Evropě vnímají jako významný krok k posílení demokratického a proevropského směřování Moldavska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy