Na stopě milionů eur z EU, které končí u teroristů a radikálů. Zdechovský si pozval experty, aby upozornil na závažný problém

EXKLUZIVNĚ Z BRUSELU - Terorismus momentálně není pro Evropskou unii tématem číslo jedna. Přišla totiž nejprve pandemie covidu-19, pak zase válka na Ukrajině. Stále jde ale o hrozbu, kterou se nevyplatí přehlížet. V úterý se proto v útrobách Evropského parlamentu uskutečnila z iniciativy českého europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) konference o radikalizaci a extremismu.

Samotný Brusel je městem poznamenaným terorismem. V březnu 2016 zde trojice útočníků zabila při koordinovaných útocích na letišti a ve stanici metra více než 30 lidí. Jen o pár dní dříve byl navíc ve zdejší čtvrti Molenbeek při policejní razii zadržen Salah Abdeslam, bruselský rodák a jeden z hlavních strůjců teroristických útoků v Paříži v listopadu 2015.

Zdechovský v úvodu konference uvedl, že terorismus v EU se vyvíjí a nové bezpečnostní hrozby se nedaří zachycovat. „Budujeme systém, který si nevšímá organizací tiše šířících extremistické ideologie, které zatím nejsou násilné, ale podněcují k radikalizaci a násilí,“ nechal se slyšet.

V kritice do vlastní řad pokračoval. EU podle lidoveckého europoslance nedělá dost, aby zabránila operacím nadnárodních organizací a subjektů, které šíří radikální, extremistické a fundamentální islamistické ideologie či jinak pronikají do myslí občanů a ničí evropské demokratické principy a lidská práva.

Zdechovský také upozornil na zprávu poslance Oliviera Chastela, podle které peníze daňových poplatníků určené na podporu mládeže a její rozvoj mohly skončit u teroristických nebo extremistických organizací. „Mluvíme o milionech, které k nim mohou plynout, a to se děje proto, že nedohlížíme na to, kde naše peníze končí,“ poznamenal člen parlamentního výboru pro rozpočtovou kontrolu. Konkrétně zmíněny byly organizace Muslimské bratrstvo či Mili Gorus.

„Teroristé jsou schopni získat a udržet miliony z fondů EU. A pokud se ptáte proč, odpověď je jednoduchá. Působí v EU prostřednictvím složité sítě skupin a v současné době nemáme žádné právní prostředky, jak tomu zabránit,“ konstatoval zástupce Evropské lidové strany. Zdechovský však na závěr připustil, že boj s terorismem je složitý a podílet se na něm musí národní i mezinárodní aktéři.

EU by měla konat, zní od Arabů. Odborník naznačil, co se dá dělat

I podle přítomné zástupkyně vedoucího kabinetu místopředsedy Evropské komise Margaritise Schinase jde o závažný problém. „EU musí zajistit, aby nebyly podporovány organizace konající v rozporu s evropskými hodnotami,“ prohlásila Natasha Bertaudová.

„Můžeme si vést lépe? Určitě ano,“ řekla Aija Kalnaja z agentury Frontex zodpovědné za ochranu vnějších hranic EU a Schengenu. Do prostoru volného pohybu podle jejích slov proniklo až 60 milionů osob bez důkladné kontroly, i proto se pracuje na reformách. Kalnaja zdůraznila, že sice Frontex nemá právo nikoho vyšetřovat, může ale poskytnout důležité informace, když je to potřeba.

Financování teroristů monitoruje Europol, jak potvrdil na konferenci zástupce jeho výkonného ředitele Jean-Philippe Lecouffe. Dnes v něm důležitou roli hrají kryptoměny. K útokům takzvaných osamělých vlků Lecouffe sdělil, že nikdy nejsou tak úplně osamělí. Poukazoval na roli imámů či různých dalších osob při radikalizaci potenciálních útočníků.

Poslední řečník, akademik Lorenzo Vidino, se ve svém vystoupení věnoval především Muslimskému bratrstvu. V Evropě je podle něj mnohem těžší odhalit osoby, které se k němu hlásí, přestože se ví o existenci tajných struktur v řadě zemí. Organizace se totiž snaží držet v mezích zákona a umí využívat nastaveného systému ve svůj prospěch.

Jako řešení se podle ředitele programu pro extremismus na George Washington University nabízí vytvoření jasných pravidel a budování většího povědomí o fungování těchto organizací v Evropě.

Zdechovskému za uspořádání konference na toto téma děkovali přítomní velvyslanci arabských zemí, podle tuniského diplomata šlo o historickou událost. EU ale nepřímo vyzval k činům a vyčetl jí, že v případě členů bratrstva chrání demokracii pro lidi, které nic takového nezajímá.

Související

Tomáš Zdechovský Komentář

Evropa se musí lépe bránit ruskému a čínskému vměšování

Zahraniční zásahy do demokratických procesů zvláště ze strany Ruska a Číny představují rostoucí hrozbu pro bezpečnost členských států i EU jako celku, zejména v souvislosti s opravdu překotným technologickým rozvojem a probíhající válkou odehrávající se těsně za hranicemi EU. Evropská lidová strana (EPP GROUP in the EP), která je nejsilnější frakcí v Evropském parlamentu, usilovně bojuje proti vměšování Ruska a Číny do demokratických procesů v zemích EU.

Více souvisejících

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) evropský parlament Terorismus radikalizace extremismus EuroZprávy.cz Frontex Europol Muslimské bratrstvo EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Češi především díky čtyřem bodům kapitána Červenky jasně přehráli Brity 4:1

Z pohledu českého národního týmu to byl v sobotu pohodový večer. Proti Britům, kteří nikterak výrazně českým hráčům duel nezkomplikovali a umožnili jim bezstarostnou cestu za dalšími třemi body, tak svěřenci kouče Radima Rulíka v klidu došli k výhře 4:1. Tu navíc režíroval ten nejzkušenější z Čechů, samotný kapitán Roman Červenka, jenž zaznamenal čtyři asistence. Do utkání pak nastoupil i Martin Nečas, který teprve kolem sobotního poledne přiletěl ze zámoří, ovšem na své první body na turnaji si bude muset ještě počkat.

včera

Král Charles III.

Karel III. vezme do Francie další dva zástupce monarchie. Kate zůstane doma

Za zlověstné signály mohou někteří Britové považovat poslední informace zevnitř monarchie. Zatímco král Karel III. se vrátil k povinnostem a chystá se dokonce do ciziny, princezna Kate, která si vyslechla stejnou diagnózu, se nadále drží v ústraní. Nebude ani součástí královské delegace do zahraničí. 

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump opět vystoupí na zasedání NRA, asociace držitelů zbraní v USA

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump v sobotu vystoupí na výročním zasedání vedení Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Půjde o jeho deváté vystoupení na akci vlivné lobbistické skupiny, informovala agentura Reuters. Od Trumpa se v USA čeká, že bude ostře vystupovat proti novým omezením vlastnictví střelných zbraní. 

včera

Medvěd hnědý, ilustrační foto

Medvěd Wojtek. Zvíře, které před 80 lety pomohlo vybojovat vítězství v bitvě o Monte Cassino

V poslední době k nám ze sousedního Slovenska přicházejí zprávy o napadení lidí medvědem. Soužití člověka a medvěda je doloženo již z dob pravěku, postupem času si toto zvíře lidé dokázali i ochočit. Toho je důkazem například medvěd Wojtek, který se uplatnil v armádě za druhé světové války. Přesně před 80 lety pomohl porazit nacistická vojska v bitvě o Monte Cassino.

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Dosud neporažené Švýcarsko si smlslo na neškodném Dánsku, Švédové rozhodli třemi góly během 26 vteřin

Jasnými výsledky skončily sobotní polední zápasy. Zatímco ve skupině A potvrdili Dánové, že se jim na tomto MS i přesto, že se zřejmě vyhnou sestupu, jinak herně nedaří a s favorizovanými Švýcary nakonec prohráli jasně 0:8, v ostravském duelu proti sobě nastoupili suverénně působící Švédové proti obhájcům bronzu z Lotyšska. Ani tento pobaltský účastník přes počáteční vyrovnaný hokej nenašel recept na švédskou reprezentaci, která v tomto utkání přečkala pětiminutové oslabení a po něm rozhodla třemi brankami v rekordním rozmezí 26 sekund. Švédové nakonec vyhráli 7:2 a stejně jako Švýcaři ve skupině A i oni se můžou zatím těšit z neporazitelnosti.

včera

Jakub Záhora (použito se svolením Jakuba Záhory)

Předání Gazy palestinské samosprávě paradoxně zhoršilo kvalitu života Palestinců, uvádí Záhora

Před třiceti lety, 18. května 1994, byla v Pásmu Gazy formálně nastolena palestinská samospráva a Izrael zde omezil svou vojenskou přítomnost. Byť to může tuzemské veřejnosti připadat paradoxní, kvalita života Palestinců se tím zhoršila, konstatuje Jakub Záhora z Pražského centra pro výzkum míru na Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že Izrael se z Pásma Gazy definitivně stáhl s více než desetiletým odstupem, přičemž interpretace motivů tehdejší vlády premiéra Ariela Šarona se velmi různí. Odborník na současný Izrael také nastínil základní argumenty sporu o to, zda Izrael skutečně přestal Pásmo Gazy okupovat, stejně jako důvody, proč v izraelské společnosti nyní sílí hlasy označující předání Gazy Palestincům za základní strategickou chybu.

včera

Český národní tým, ilustrační fotografie.

Nečas myslel na přílet do Prahy hned po skončení v play-off NHL. Pohmožděná žebra vyloučil

Pětadvacetiletý útočník Martin Nečas i přes zpoždění letu z Ameriky do Česka je již v Praze a krátce po připojení k národnímu mužstvu se vyjádřil pro česká média. Uvedl, že prakticky hned po konci v play-off NHL s Carolinou nepřemýšlel nad ničím jiným než nad tím, jak se co nejrychleji přesunout do dějiště světového šampionátu, tedy do Prahy. Jak sám také řekl, nejraději by už nastoupil večer proti Británii a zároveň vyvrátil, že by snad měl něco se žebry.

včera

včera

Polský premiér Donald Tusk na tiskové konferenci v kancléřství předsedy vlády ve Varšavě (Polsko, 14. května 2024).

Po Ficovi je v ohrožení další evropský premiér. Tuskovi vyhrožovali smrtí

Záběry z Handlové, kde došlo k atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica, otřásly ve středu 15. května celým světem. Premiér je nyní stabilizován po náročné operaci, avšak jeho stav zůstává nadále kritický. Tento útok zasáhl nejdůležitějšího člena slovenské vlády, což vyvolalo obavy o bezpečnost v celé Evropě, když se již objevily výhrůžky proti vládám i v jiných zemích kontinentu jen několik dní po události.

Aktualizováno včera

Juraj Cintula

Na Slovensku se začalo rozhodovat o osudu atentátníka na Fica

Specializovaný trestní soud v Pezinku v sobotu poslal do vazby Juraje C., který je obviněn z pokusu o vraždu slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Obviněného dnes k soudu eskortovala policie, na místě panovala přísná bezpečnostní opatření. K atentátu na politika došlo ve středu, zdravotní stav premiéra zůstává vážný, nicméně je stabilizovaný. 

včera

Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner pokračují. Start k ISS se znovu odkládá

NASA znovu odložila první start vesmírné lodi Boeing Starliner s posádkou. Důvodem jsou technické potíže. Loď měla vzlétnout k Mezinárodní vesmírné stanici ISS v úterý 21. května, kvůli úniku hélia se start posouvá na 25. května, informovala agentura AFP. 

včera

David Pastrňák

Příjezd Pastrňáka se Zachou by národní tým přivítal. Chystá se telefonát

Podobně jako u Davida Kämpfa a Martina Nečase, kdy těmto hráčům volali Petr Nedvěd s Martinem Havlátem téměř hned po vypadnutí jejich týmů z play-off kanadsko-americké NHL, budou nyní tito členové realizačního týmu národního mužstva během soboty kontaktovat oba hráče Bostonu Davida Pastrňáka a Pavla Zachu za účelem jejich posílení reprezentace na domácím MS.

včera

Ficův stav se zásadně nemění. Kaliňák ale zmínil pozitivní prognózu

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) je nadále vážný, nicméně stabilizovaný, uvedla ministryně zdravotnictví Zuzana Dolinková. Fico, jehož po středečním výjezdním zasedání vlády v Handlové několikrát postřelil atentátník, zůstává pro tuto chvíli v nemocnici v Banské Bystrici. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy