Na stopě milionů eur z EU, které končí u teroristů a radikálů. Zdechovský si pozval experty, aby upozornil na závažný problém

EXKLUZIVNĚ Z BRUSELU - Terorismus momentálně není pro Evropskou unii tématem číslo jedna. Přišla totiž nejprve pandemie covidu-19, pak zase válka na Ukrajině. Stále jde ale o hrozbu, kterou se nevyplatí přehlížet. V úterý se proto v útrobách Evropského parlamentu uskutečnila z iniciativy českého europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) konference o radikalizaci a extremismu.

Samotný Brusel je městem poznamenaným terorismem. V březnu 2016 zde trojice útočníků zabila při koordinovaných útocích na letišti a ve stanici metra více než 30 lidí. Jen o pár dní dříve byl navíc ve zdejší čtvrti Molenbeek při policejní razii zadržen Salah Abdeslam, bruselský rodák a jeden z hlavních strůjců teroristických útoků v Paříži v listopadu 2015.

Zdechovský v úvodu konference uvedl, že terorismus v EU se vyvíjí a nové bezpečnostní hrozby se nedaří zachycovat. „Budujeme systém, který si nevšímá organizací tiše šířících extremistické ideologie, které zatím nejsou násilné, ale podněcují k radikalizaci a násilí,“ nechal se slyšet.

V kritice do vlastní řad pokračoval. EU podle lidoveckého europoslance nedělá dost, aby zabránila operacím nadnárodních organizací a subjektů, které šíří radikální, extremistické a fundamentální islamistické ideologie či jinak pronikají do myslí občanů a ničí evropské demokratické principy a lidská práva.

Zdechovský také upozornil na zprávu poslance Oliviera Chastela, podle které peníze daňových poplatníků určené na podporu mládeže a její rozvoj mohly skončit u teroristických nebo extremistických organizací. „Mluvíme o milionech, které k nim mohou plynout, a to se děje proto, že nedohlížíme na to, kde naše peníze končí,“ poznamenal člen parlamentního výboru pro rozpočtovou kontrolu. Konkrétně zmíněny byly organizace Muslimské bratrstvo či Mili Gorus.

„Teroristé jsou schopni získat a udržet miliony z fondů EU. A pokud se ptáte proč, odpověď je jednoduchá. Působí v EU prostřednictvím složité sítě skupin a v současné době nemáme žádné právní prostředky, jak tomu zabránit,“ konstatoval zástupce Evropské lidové strany. Zdechovský však na závěr připustil, že boj s terorismem je složitý a podílet se na něm musí národní i mezinárodní aktéři.

EU by měla konat, zní od Arabů. Odborník naznačil, co se dá dělat

I podle přítomné zástupkyně vedoucího kabinetu místopředsedy Evropské komise Margaritise Schinase jde o závažný problém. „EU musí zajistit, aby nebyly podporovány organizace konající v rozporu s evropskými hodnotami,“ prohlásila Natasha Bertaudová.

„Můžeme si vést lépe? Určitě ano,“ řekla Aija Kalnaja z agentury Frontex zodpovědné za ochranu vnějších hranic EU a Schengenu. Do prostoru volného pohybu podle jejích slov proniklo až 60 milionů osob bez důkladné kontroly, i proto se pracuje na reformách. Kalnaja zdůraznila, že sice Frontex nemá právo nikoho vyšetřovat, může ale poskytnout důležité informace, když je to potřeba.

Financování teroristů monitoruje Europol, jak potvrdil na konferenci zástupce jeho výkonného ředitele Jean-Philippe Lecouffe. Dnes v něm důležitou roli hrají kryptoměny. K útokům takzvaných osamělých vlků Lecouffe sdělil, že nikdy nejsou tak úplně osamělí. Poukazoval na roli imámů či různých dalších osob při radikalizaci potenciálních útočníků.

Poslední řečník, akademik Lorenzo Vidino, se ve svém vystoupení věnoval především Muslimskému bratrstvu. V Evropě je podle něj mnohem těžší odhalit osoby, které se k němu hlásí, přestože se ví o existenci tajných struktur v řadě zemí. Organizace se totiž snaží držet v mezích zákona a umí využívat nastaveného systému ve svůj prospěch.

Jako řešení se podle ředitele programu pro extremismus na George Washington University nabízí vytvoření jasných pravidel a budování většího povědomí o fungování těchto organizací v Evropě.

Zdechovskému za uspořádání konference na toto téma děkovali přítomní velvyslanci arabských zemí, podle tuniského diplomata šlo o historickou událost. EU ale nepřímo vyzval k činům a vyčetl jí, že v případě členů bratrstva chrání demokracii pro lidi, které nic takového nezajímá.

Související

Tomáš Zdechovský /KDU-ČSL/

Charanzová a Zdechovský jsou nejvlivnější čeští europoslanci v Bruselu

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) je 22. nejvlivnějším členem Evropského parlamentu (EP). Vychází to z analýzy webu eumatrix.eu, která dlouhodobě hodnotí vliv evropských poslanců v Bruselu. Před ním se z českým zástupců umístila na šesté příčce místopředsedkyně EP Dita Charanzová (Renew). Evropská lidová strana (EPP) se zároveň stala nejvlivnější politickou skupinou v EP.

Více souvisejících

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) evropský parlament Terorismus radikalizace extremismus EuroZprávy.cz Frontex Europol Muslimské bratrstvo EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy