EXKLUZIVNĚ Z BRUSELU - Terorismus momentálně není pro Evropskou unii tématem číslo jedna. Přišla totiž nejprve pandemie covidu-19, pak zase válka na Ukrajině. Stále jde ale o hrozbu, kterou se nevyplatí přehlížet. V úterý se proto v útrobách Evropského parlamentu uskutečnila z iniciativy českého europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) konference o radikalizaci a extremismu.
Samotný Brusel je městem poznamenaným terorismem. V březnu 2016 zde trojice útočníků zabila při koordinovaných útocích na letišti a ve stanici metra více než 30 lidí. Jen o pár dní dříve byl navíc ve zdejší čtvrti Molenbeek při policejní razii zadržen Salah Abdeslam, bruselský rodák a jeden z hlavních strůjců teroristických útoků v Paříži v listopadu 2015.
Zdechovský v úvodu konference uvedl, že terorismus v EU se vyvíjí a nové bezpečnostní hrozby se nedaří zachycovat. „Budujeme systém, který si nevšímá organizací tiše šířících extremistické ideologie, které zatím nejsou násilné, ale podněcují k radikalizaci a násilí,“ nechal se slyšet.
V kritice do vlastní řad pokračoval. EU podle lidoveckého europoslance nedělá dost, aby zabránila operacím nadnárodních organizací a subjektů, které šíří radikální, extremistické a fundamentální islamistické ideologie či jinak pronikají do myslí občanů a ničí evropské demokratické principy a lidská práva.
Zdechovský také upozornil na zprávu poslance Oliviera Chastela, podle které peníze daňových poplatníků určené na podporu mládeže a její rozvoj mohly skončit u teroristických nebo extremistických organizací. „Mluvíme o milionech, které k nim mohou plynout, a to se děje proto, že nedohlížíme na to, kde naše peníze končí,“ poznamenal člen parlamentního výboru pro rozpočtovou kontrolu. Konkrétně zmíněny byly organizace Muslimské bratrstvo či Mili Gorus.
„Teroristé jsou schopni získat a udržet miliony z fondů EU. A pokud se ptáte proč, odpověď je jednoduchá. Působí v EU prostřednictvím složité sítě skupin a v současné době nemáme žádné právní prostředky, jak tomu zabránit,“ konstatoval zástupce Evropské lidové strany. Zdechovský však na závěr připustil, že boj s terorismem je složitý a podílet se na něm musí národní i mezinárodní aktéři.
EU by měla konat, zní od Arabů. Odborník naznačil, co se dá dělat
I podle přítomné zástupkyně vedoucího kabinetu místopředsedy Evropské komise Margaritise Schinase jde o závažný problém. „EU musí zajistit, aby nebyly podporovány organizace konající v rozporu s evropskými hodnotami,“ prohlásila Natasha Bertaudová.
„Můžeme si vést lépe? Určitě ano,“ řekla Aija Kalnaja z agentury Frontex zodpovědné za ochranu vnějších hranic EU a Schengenu. Do prostoru volného pohybu podle jejích slov proniklo až 60 milionů osob bez důkladné kontroly, i proto se pracuje na reformách. Kalnaja zdůraznila, že sice Frontex nemá právo nikoho vyšetřovat, může ale poskytnout důležité informace, když je to potřeba.
Financování teroristů monitoruje Europol, jak potvrdil na konferenci zástupce jeho výkonného ředitele Jean-Philippe Lecouffe. Dnes v něm důležitou roli hrají kryptoměny. K útokům takzvaných osamělých vlků Lecouffe sdělil, že nikdy nejsou tak úplně osamělí. Poukazoval na roli imámů či různých dalších osob při radikalizaci potenciálních útočníků.
Poslední řečník, akademik Lorenzo Vidino, se ve svém vystoupení věnoval především Muslimskému bratrstvu. V Evropě je podle něj mnohem těžší odhalit osoby, které se k němu hlásí, přestože se ví o existenci tajných struktur v řadě zemí. Organizace se totiž snaží držet v mezích zákona a umí využívat nastaveného systému ve svůj prospěch.
Jako řešení se podle ředitele programu pro extremismus na George Washington University nabízí vytvoření jasných pravidel a budování většího povědomí o fungování těchto organizací v Evropě.
Zdechovskému za uspořádání konference na toto téma děkovali přítomní velvyslanci arabských zemí, podle tuniského diplomata šlo o historickou událost. EU ale nepřímo vyzval k činům a vyčetl jí, že v případě členů bratrstva chrání demokracii pro lidi, které nic takového nezajímá.
Související
Babiš zakotvil v proruské klice europarlamentu, je bezpečnostním rizikem, říká Zdechovský pro EZ
Česko hledá eurokomisaře. Určí ho Starostové, anebo Piráti
Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) , evropský parlament , Terorismus , radikalizace , extremismus , EuroZprávy.cz , Frontex , Europol , Muslimské bratrstvo , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
včera
Trump zažaloval televizní stanici CBS
včera
WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael
včera
V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly
Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.
Zdroj: Libor Novák