Západ otevřel dveře islámu. Maďarsko je bašta proti migraci, chválil se Orbán v poselství

Budapešť - Maďarský premiér Viktor Orbán dnes pronesl tradiční poselství o stavu země. Hovořil o roli Maďarska jakožto bašty proti migraci. Varoval před nebezpečím přicházejícím ze západních zemí. Zdrojem tohoto nebezpečí jsou podle něj politici v Berlíně, Paříži a Bruselu.

Politici v Berlíně, Paříži a Bruselu podle Orbána tlačí Maďarsko k přijetí politiky, která z jejich zemí učinila imigrantské státy a otevřela dveře k ústupu křesťanství a k šíření islámu. "Domníváme se, že křesťanství je poslední nadějí Evropy," prohlásil Orbán. V souvislosti s migrací pochválil "příkladný" výkon maďarských policejních sil i hraniční plot.

Orbán rovněž uvedl, že vláda nebude nečinně přihlížet snahám o realizaci "Sorosova plánu". Odkazoval tak na údajný plán amerického finančníka a filantropa maďarského původu George Sorose dopravovat do Evropy migranty, píše agentura MTI.

Maďarská vláda tento týden poslala do parlamentu návrh zákona, který získal přezdívku "Stop Sorosovi". Zákon by ministrovi vnitra umožnil zakázat nevládní organizace podporující migraci s odůvodněním, že představují ohrožení národní bezpečnosti. Předloha také počítá s pětadvacetiprocentním zdaněním zahraničních darů nevládním organizacím, podporujícím migraci. "Když bude potřeba, budeme nasazovat silnější a silnější právní zbraně," prohlásil Orbán. "Budeme bojovat rovněž na mezinárodní scéně," dodal.

Šéf kanceláře premiéra Antal Rogán uvedl, že vláda hledá v zahraničí aliance, které by podpořily opatření proti migraci. Dodal, že Orbán bude mít tuto skutečnost na paměti, když se příští týden setká s australským ministrem zahraničí.

Rogán rovněž poukázal na malou důvěryhodnost opozičních stran. "Ačkoli jim nyní došlo, že lidé v Maďarsku nechtějí imigraci, a odmítají imigrační politiku Bruselu, nemá smysl věnovat pozornost tomu, co říkají nyní, ale tomu, co říkali a dělali dříve," uvedl. "Kdyby se levicové strany v roce 2014 dostaly do vlády, nebyl by postaven plot a v Maďarsku by byly obří uprchlické tábory," dodal.

Maďarsko v dubnu čekají parlamentní volby. Orbán dnes uvedl, že jeho strana Fidesz se od ostatních politických stran liší svou láskou k Maďarsku. "Vášnivě milujeme Maďarsko a udělali bychom pro něj cokoliv," prohlásil.

Orbán stojí v čele maďarské vlády od roku 2010. Uplynulých osm let podle něj přineslo Maďarsku úspěch. Připomněl, že jeho vláda slíbila vytvořit během deseti let milion pracovních míst. Upozornil, že zatím vzniklo 736.000 nových pracovních příležitostí.

Orbán si v zemi stále udržuje vysokou popularitu, přestože mu odpůrci neustále vyčítají autoritářské tendence a uchvácení hlavních institucí a médií v zemi.

Související

Více souvisejících

Viktor Orbán Maďarsko uprchlíci EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Jan Skopeček

ODS po volbách nemá důvod k oslavám. Přesto může získat Středočeský kraj

ODS neoslavila výsledky krajských voleb. Podle předsedy a premiéra Petra Fialy sice mírně zvýší počet mandátů na krajských radnicích o zhruba 7 křesel na 106, ale ztratí část svého vlivu. Křeslo hejtmana si v sobotu večer zajistil pouze Martin Kuba v jižních Čechách, zatímco Martin Červíček v Královéhradeckém kraji a Vítězslav Schrek na Vysočině pravděpodobně svá místa neuhájí.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

CERN

CERN ukončil spolupráci s Ruskem a Běloruskem

Výzkumníci z Tomské polytechnické univerzity (TPU), kteří dříve spolupracovali s Evropskou organizací pro jaderný výzkum (CERN), se nyní zapojili do ruských vědeckých projektů. Oznámila to univerzita s odvoláním na web Nature.

včera

Aktualizováno včera

Volby, ilustrační foto

Volby: Po sečtení tří čtvrtin hlasů jasně vede hnutí ANO

Úderem 14. hodiny se v Česku uzavřely volební místnosti, v nichž mohli lidé volit své zástupce do vedení krajů a do Senátu. Do pozdního odpoledne se nyní budou sčítat hlasy, konečné výsledky se očekávají k večeru. V krajských volbách je prozatím sečteno necelých 75 procent hlasů, které ukazují na drtivé vítězství hnutí ANO. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Švýcarsko, Katar nebo Kuba? Zemí schopných zprostředkovat mírová jednání mezi Moskvou a Kyjevem je dost

Jméno mediátora mírových jednání mezi Ukrajinou a Ruskem je stále velkou neznámou. Zatímco země v čele s Indií a Čínou jsou vnímány jako přirození kandidáti, existují i jiné varianty. Summitu se může ujmout tradičně neutrální Švýcarsko nebo některé ze sídelních měst Organizace spojených národů. Úplně vyloučit nelze ani arabské či latinskoamerické země.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy