Madrid/Barcelona - Jak se zdá, tak Španělům se v poslední době vše hroutí pod nohami. Kromě skandálu s falešnými diplomy vrcholných politiků řeší eskalující problémy v Katalánsku, v jehož hlavním městě Barceloně demonstrovaly tisíce lidí za nezávislost. Podle katalánského politologa a spisovatele Ignasiho Riba by však její získání mělo drastické důsledky. Informoval o tom server Politico.eu.
Svá tvrzení opírá o fakt, že politická vyjednávání jsou jako manželství. Velice snadno se dostanete dovnitř, ale mnohem hůř ven. Pro španělskou vládu se totiž stala nová vyjednávání s Katalánskem nevyhnutelnými poté, co jí německé soudy odmítly vydat bývalého katalánského lídra, který čelí obvinění ze zpronevěry a ze vzpoury.
Vzhledem ke špatným vztahů mezi Madridem a Barcelonou však vyvstává otázka, zda by mezi ně neměl vstoupit mezinárodní mediátor. Ten však podle katalánského politologa Riby potřebuje dostatečně znát politickou historii tohoto regionu, jakož i celého Španělska, aby dokázal dobře zprostředkovat jednání mezi dvěma autonomními společenstvími.
Většina zahraničních pozorovatelů totiž zastává názor, že by stačilo dát Kataláncům větší autonomii výměnou za stop veškerým snahám o získání plné nezávislosti. To by však podle Riby nic neřešilo, protože nezávislost je pouze zástupným problémem, který Barcelona momentálně řeší.
Ústava přijatá v roce 1978 po úplném dokončení procesu přechodu k demokracii získalo Katalánsko vysoký stupeň administrativní i politické autonomie výměnou za to, že bude Španělsko centralizované, a že Madrid bude řešit klíčové politické otázky.
To vedlo ke 40 let trvajícímu boji mezi centralisty a decentralisty, který vyvrcholil v celkovou nespokojenost s demokratickou španělskou ústavou, a který pak následně způsobil katalánskou krizi. Riba je toho názoru, že právě vysoká míra katalánské autonomie způsobila současnou situaci, a že jejím navýšením se problémy akorát zmnohonásobí.
Většina politických stran ve Španělsku, pravicových i levicových, je maximálně spokojena se staletím budovaným centralizovaným unitárním státem po vzoru sousední Francie. Jakékoli kroky, které by posílily katalánskou nezávislost, by proto byly špatnou cestou. Naštěstí díky silné podpoře z řad většiny španělských voličů, tyto strany vždy zablokují veškeré tyto pokusy.
Pokud by Barcelona získala větší administrativní a finanční autonomii, Katalánci se s tím nespokojí. Tím, oč jim jde je prostě odtržení, respektive plná nezávislost na zbytku Španělska. Myšlenka vysoce autonomní entity žijící v centrálně řízeném státu je nenasytí, protože stále o jejich život budou rozhodovat politici volení lidmi, kteří jsou jim cizí.
Jako lék na vyřešení katalánské krize se proto podle Riby nabízí namísto rychlých ústupků dohoda, která se stane pro obě strany ztrátovou, ale na kterou by přistoupilo celé Španělsko.
Co by taková ztrátová dohoda měla obsahovat?Podle mého názoru by Madrid měl přijmout fakt katalánského práva na sebeurčení a Barcelona, že o autonomii Katalánska nemůže rozhodovat sama na základě lokálního referenda, nýbrž na základě celostátního referenda, v němž se pro ní vysloví dvě třetiny voličů.
Mediátoři by se měli zaměřit právě na tento bod, který by sice narušil princip unitárního Španělska, ale zároveň umožnil zachování jeho územní celistvosti. Španělští a katalánští nacionalisté na něm sice ztratí, ale aspoň je to donutí opět pracovat na budování nového uspořádání státu, včetně možnosti federalizace s následnou decentralizací státní moci na jednotlivá autonomní společenství, včetně Baleárských a Kanárských ostrovů.
Zprostředkovatele politických jednání mezi Madridem a Barcelonou tak čeká nelehký úkol a nezbývá, než doufat, že se jej ujmou zodpovědně.
Související
Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
Aktuálně se děje
včera
Ceny energií se příští rok změní. Distributoři zveřejnili nové ceníky
včera
Rusko na Ukrajině postupuje. Hlásí další úspěch u Doněcku i v Charkovské oblasti
včera
Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky
včera
Ministr Válek je po operaci nádoru prostaty
včera
Trump může boj s oteplováním omezit. Firmy se ale nedají, tvrdí Bidenův člověk
včera
Rusko je ochotno s Trumpem jednat o ukončení války na Ukrajině. Má ale podmínku
včera
Jak rychle se mění počasí? Za tři roky zmizelo v jediné zemi tisíc ledovců
včera
Evropu čekají těžké dny, říká ke zvolení nepředvídatelného Trumpa publicista Marjanovič
včera
Peking se obává Trumpova hněvu. Lídři z celého světa míří na dva významné summity plní nejistoty
včera
Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat
včera
Kde sehnat bilion dolarů na boj s extrémním počasím? V hlavách lídrů se rodí plán
včera
COP29: Změna klimatu je podle Argentiny socialistická lež. Alijev obvinil Macrona ze zabíjení lidí
včera
Ukrajina má být „měsíce“ od vývoje vlastní jaderné zbraně. Kyjev zareagoval
včera
Počasí se otepluje rychleji, než se čekalo? Nové výpočty vědců ukazují, že lidstvo v boji s oteplováním selhalo
včera
V uzavřeném dole trpí hlady tisíce horníků. Pomoc jim nepošleme, vzkazuje jihoafrická vláda
včera
O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29
včera
"Ruská válečná loď, jdi do p**ele." Výrokem ukrajinské armády se zabýval i Evropský soudní dvůr
včera
Izrael porušil 50 let starou dohodu. Potají mění nárazníkovou zónu
včera
Chudé státy potřebují na změny počasí bilion dolarů ročně. Zaplaťte hned, nebo bude hůř, vyzvali experti svět
včera
Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak
Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV.
Zdroj: Jan Hrabě