V Británii zuří debata o brexitu. Brusel doufá v co nejlepší výsledek, ale obává se toho nejhoršího

Zatímco v Británii je parlamentní debata o podobě brexitu v plném proudu a politici skloňují nespočet různých vyústění celého procesu, Evropská unie nedává najevo žádnou změnu přístupu a odmítá návrat k vyjednávání o dohodě o vystoupení. Agentura Reuters však píše, že diplomaté v Bruselu by mohli britské vládě mírně vyjít vstříc a pomoci jí tak "rozvodovou dohodu" prosadit, pakliže by napoprvé neuspěla. Podle magazínu Politico Evropská komise v zákulisí zkoumá čtyři potenciální scénáře pro vývoj po očekávaném zamítnutí dokumentu v britském parlamentu 11. prosince.

Vrcholní představitelé EU současnou debatu v dolní komoře britského parlamentu příliš nekomentují a od uzavření brexitové dohody s Londýnem opakovaně na druhou stranu kanálu La Manche vzkazují, že lepších podmínek pro britský odchod nelze dosáhnout. Přesně to ale od premiérky Theresy Mayové v těchto dnech žádá řada britských politiků, zejména s ohledem na kontroverzní irskou pojistku, která by mohla Británii na dlouhou dobu připoutat k jednotnému trhu EU.

Bruselská zpravodajka britské BBC Katya Adlerová ve středu na twitter napsala, že unijním diplomatům diskuse britských poslanců "nejde do hlavy". "Mnozí poslanci hovoří o dohodě uzavřené Theresou Mayovou a EU jakoby to by to byla finální obchodní dohoda..., ale o finální obchodní dohodě se začne jednat teprve po brexitu," pokračuje Adlerová.

1) While all versions of #Brexit under the sun are being thought about in Parliament there’s no whiff of the EU changing its position

— katya adler (@BBCkatyaadler) 5. prosince 2018

Podle magazínu Politico Brusel doufá v co nejlepší výsledek, ale obává se toho nejhoršího. Odmítnutí brexitové dohody britskými poslanci při úterním hlasování by totiž v unijních institucích odstartovalo krizové schůzky a přineslo zvýšené úsilí v přípravách na neřízený britský odchod. Kromě toho pak EU v zákulisí rozebírá čtyři možnosti vývoje na britské scéně, píše magazín s odvoláním na nejmenované unijní diplomaty. Jsou jimi odstoupení Mayové a nástup nového premiéra, rezignace Mayové následovaná předčasnými volbami, setrvání Mayové v čele vlády se snahou upravit "rozvodovou dohodu" a vypsání druhého referenda.

So what might happen next? It's complicated... pic.twitter.com/4oCLCjSouK

— Henry Zeffman (@hzeffman) 6. prosince 2018

Jak ukázal graf v dnešním vydání britského deníku The Times, situace je ve skutečnosti ještě složitější. Média se nicméně shodují na tom, že EU žádné zásadní změny v uzavřené dohodě o brexitu nedopustí a eventuální úpravy by byly pouze kosmetické. Reportérce Adlerové údajně jistý vysoce postavený diplomat EU suše sdělil, že by se mohla změnit barva papíru, na němž je dohoda vytištěna.

Podle zdrojů Reuters by Unie mohla Mayové se schválením dokumentu pomoci úpravami politického prohlášení o budoucích vztazích, které právně závaznou dohodu doprovází. "Mnoho bude záviset na výsledku. Když jí (Mayové) bude chybět 15, 30 nebo 40 hlasů, mohli bychom vymyslet gesto, abychom jí umožnili zkusit to znovu," řekl nejmenovaný unijní činitel.

Pokud by britští poslanci v úterý hlasovali v souladu se svými veřejnými výroky, porážka vlády by podle médií byla ještě mnohem výraznější. Premiérka Mayová přesto pokračuje v přesvědčování poslanců a označuje předloženou brexitovou dohodu za nejlepší možný výsledek vyjednávání. Bez hojně kritizované pojistky o Irsku a Severním Irsku by se podle ní žádná dohoda s EU neobešla.

Někteří kritici včetně například exministra zahraničí Borise Johnsona mají za to, že po návratu k vyjednávacímu stolu by opatření bylo možné z dohody vymazat. Editor unijního zpravodajství deníku The Daily Telegraph Peter Foster těmto politikům "po rozhovorech s oběma stranami" vzkazuje, že jsou na omylu a že stávající dohoda s Bruselem zkrátka odráží předem daná omezení brexitového vyjednávání. "Gravitace je nezpochybnitelná, nezadržitelná síla. Ať už pádem nebo plynulejším klesáním, projekt brexitu se konečně vrací zpátky na zemi," uzavřel svou středeční analýzu.

Související

Více souvisejících

Brexit Velká Británie EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 29 minutami

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů

V sobotu bylo v jižní části Pásma Gazy vyrabováno téměř 100 nákladních aut s humanitární pomocí, což OSN označila za jeden z nejhorších incidentů svého druhu. Podle UNRWA, agentury OSN pro palestinské uprchlíky, bylo z celkových 109 vozů směřujících z přechodu Kerem Šalom do Gazy vyrabováno 97 vozidel. Uvedl to server CNN.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Roman Červenka během oslav na Staroměstském náměstí Prohlédněte si galerii

Fotograf serveru EuroZprávy.cz podruhé za sebou uspěl v rámci Czech Press Photo

Druhým rokem v řadě uspěl v jedné z kategorií prestižní fotografické soutěže Czech Press Photo fotograf serveru EuroZprávy.cz Michal Zelinka. Mezinárodní porota letos ocenila jeho snímky z oslav zisku titulu mistrů světa v ledním hokeji na domácím šampionátu, které hostilo Staroměstské náměstí. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Počasí

Výhled počasí do půlky prosince: Zima začne úřadovat

Téměř až do Vánoc vidí aktuálně meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a slibují střídání chladnějších a teplejších epizod v nadcházejících dnech a týdnech. Připravit se máme také na první významnější sněhové srážky. 

včera

včera

včera

Anora

RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií

Česká kina právě hrají černou komedii říznutou sociálním dramatem, která letos opanovala festival v Cannes a odnesla si Zlatou palmu. Křehká i třeskutě absurdní Anora o americké striptérce a jejím vztahu se synem ruského oligarchy patří ke komediálním vrcholům tohoto roku, ačkoli bychom od jejího tvůrce Seana Bakera čekali možná trochu něco jiného.

včera

Josep Borrell

Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell se opřel do evropských zemí za to, že nerozumí jednotnému jazyku moci. Odstupující vrcholný diplomat to řekl v době, která je pro budoucnost evropské bezpečnosti velice důležitá. Brzy bude zažívat zvýšený tlak z Washingtonu a nastoupí nová šéfka diplomacie s daleko více konfrontačním vztahu k Rusku. 

včera

Počasí

Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové

Začal nový týden, který podle meteorologů přinese proměnlivé a dynamické počasí. Česko se dočká silného větru a sněžení i v nížinách. Na horách by do víkendu mohlo napadnout i několik desítek centimetrů sněhu. Zejména druhá polovina pracovního týdne bude již typicky zimní, konstatoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

Kateřina Kolouchová

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.

včera

včera

včera

Petr Fiala

Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu

Premiér Petr Fiala (ODS) v den 35. výročí začátku sametové revoluce apeloval na voliče, aby jeho vládě dali ještě jedno čtyřleté období. Češi by pak podle jeho slov mohli dosáhnout na "německé" či "rakouské" platy. Navzdory následné kritice si Fiala za svými slovy stojí. Sebevědomí je podle předsedy občanských demokratů potřeba.   

včera

Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo

Čeští fotbalisté mají nadále šanci postoupit z prvního místo tabulky své skupiny B1 v rámci Ligy národů do elitní Ligy A a tím se tak přiblížit k zajištění účasti v baráži o postup na mistrovství světa ve fotbale 2026. Tyto cíle neoddálila ani sobotní bezbranková remíza v Albánii, kde nejblíže ke skórování měli nejblíže Václav Jemelka a Lukáš Červ, kteří při svých pokusech pouze rozezvučili břevno.

Zdroj: David Holub

Další zprávy