Británie se děsí hlasování o brexitu, může potopit Mayovou

Britskou premiérku Theresu Mayovou čeká vyvrcholení největší bitvy její politické kariéry. Ačkoli podle všeho pro dohodu o brexitu dojednanou s Evropskou unií nemá v dolní komoře parlamentu většinovou podporu, trvá na tom, že hlasování o dokumentu v úterý proběhne. Pokud se naplní očekávání a "rozvodová dohoda" Dolní sněmovnou neprojde, může nastat hned několik scénářů a ani skoro dva a půl roku po brexitovém referendu by nebylo jasné, jakým způsobem, nebo jestli vůbec, Británie z EU odejde.

Mayová a její nejbližší spolupracovníci nadcházející hlasování prezentují jako "smysluplné", což má odrážet skutečnost, že poslanci nebyli postaveni před zcela binární volbu a mohou předkládat pozměňovací návrhy. Předseda Dolní sněmovny John Bercow umožnil podání celkem šesti návrhů, poslanci zároveň v tuto chvíli nemají právo zasáhnout do zásadních bodů dohody o brexitu.

Jestliže by se premiérce podařilo na poslední chvíli získat většinu poslanců na svou stranu, byl by další vývoj poměrně jasně daný. Dohodu o brexitu by s největší pravděpodobností ratifikoval Evropský parlament a britští zákonodárci by ještě museli přijmout zákon, v němž by byly obsaženy prvky této mezinárodní smlouvy. Po 29. březnu 2019 by začalo nejméně 21měsíční přechodné období, během kterého by se pro Británii v praxi nic neměnilo, a Londýn by začal vyjednávat o podobě budoucího vztahu s unijní sedmadvacítkou.

Jenže takovýto výsledek úterního hlasování dnes očekává opravdu málokdo. Předloženou brexitovou dohodu odmítá drtivá většina opozičních zákonodárců a veřejně už ji kritizovalo přes 100 poslanců vládních konzervativců. Pokud by všichni členové Dolní sněmovny hlasovali v souladu se svými výroky, vláda by prohrála trojciferným rozdílem, a nic zatím nenasvědčuje tomu, že by se Mayové postoje poslanců dařilo ve velkém měnit.

Vzhledem k dalšímu vývoji záleží zejména na tom, jak výrazná by porážka vlády byla. Komentátoři se shodují, že při rozdílu kolem 20 či 30 hlasů by Mayová nemusela současný plán opustit a poslanci by jej mohli schválit na další pokus po drobných ústupcích Bruselu. EU sice odmítá změny v právně závazné dohodě o vystoupení Británie, objevují se však zprávy, že by mohla svolit ke kosmetickým úpravám politické deklarace o budoucích vztazích ve snaze pomoci britské vládě zajistit spořádaný brexit.

Podle zákona by měla Mayová tři týdny na to, aby po očekávaném neúspěchu zákonodárcům oznámila, jak hodlá vláda postupovat dále. Premiérka přitom v době od uzavření dohody s Bruselem odmítala o jakémkoli "plánu B" hovořit, nehledě na to, že při výrazné porážce v parlamentu by mohla být svržena vlastními poslanci nebo při klasickém hlasování o důvěře vládě.

Výchozí destinací celého procesu je stále odchod z EU bez dohody, ten si ale mnoho politiků nepřeje, neboť by zřejmě způsobil značné ekonomické ztráty a chaos na hranicích. Britští novináři ale v této souvislosti podotýkají, že v dolní komoře parlamentu se nerýsuje zjevná většina ani pro žádnou jinou variantu. Není tak vůbec vyloučeno, že v této patové situaci by poslanci opět nechali o věci hlasovat občany v referendu.

K tomu by se však museli dohodnout na tom, jaké možnosti na hlasovací lístek zařadit, navíc plebiscit by mohl přinést stejně těsný výsledek jako v červnu 2016. Skoro o dva a půl roku později a necelé čtyři měsíce před "dnem brexitu" tak stále není drama britského odchodu z EU u konce. Odpověď na některé otázky zřejmě přijde v úterý při hlasování v pozdních večerních hodinách.

Související

Více souvisejících

Brexit Velká Británie Theresa Mayová

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 39 minutami

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů

V sobotu bylo v jižní části Pásma Gazy vyrabováno téměř 100 nákladních aut s humanitární pomocí, což OSN označila za jeden z nejhorších incidentů svého druhu. Podle UNRWA, agentury OSN pro palestinské uprchlíky, bylo z celkových 109 vozů směřujících z přechodu Kerem Šalom do Gazy vyrabováno 97 vozidel. Uvedl to server CNN.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Roman Červenka během oslav na Staroměstském náměstí Prohlédněte si galerii

Fotograf serveru EuroZprávy.cz podruhé za sebou uspěl v rámci Czech Press Photo

Druhým rokem v řadě uspěl v jedné z kategorií prestižní fotografické soutěže Czech Press Photo fotograf serveru EuroZprávy.cz Michal Zelinka. Mezinárodní porota letos ocenila jeho snímky z oslav zisku titulu mistrů světa v ledním hokeji na domácím šampionátu, které hostilo Staroměstské náměstí. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Počasí

Výhled počasí do půlky prosince: Zima začne úřadovat

Téměř až do Vánoc vidí aktuálně meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a slibují střídání chladnějších a teplejších epizod v nadcházejících dnech a týdnech. Připravit se máme také na první významnější sněhové srážky. 

včera

včera

včera

Anora

RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií

Česká kina právě hrají černou komedii říznutou sociálním dramatem, která letos opanovala festival v Cannes a odnesla si Zlatou palmu. Křehká i třeskutě absurdní Anora o americké striptérce a jejím vztahu se synem ruského oligarchy patří ke komediálním vrcholům tohoto roku, ačkoli bychom od jejího tvůrce Seana Bakera čekali možná trochu něco jiného.

včera

Josep Borrell

Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell se opřel do evropských zemí za to, že nerozumí jednotnému jazyku moci. Odstupující vrcholný diplomat to řekl v době, která je pro budoucnost evropské bezpečnosti velice důležitá. Brzy bude zažívat zvýšený tlak z Washingtonu a nastoupí nová šéfka diplomacie s daleko více konfrontačním vztahu k Rusku. 

včera

Počasí

Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové

Začal nový týden, který podle meteorologů přinese proměnlivé a dynamické počasí. Česko se dočká silného větru a sněžení i v nížinách. Na horách by do víkendu mohlo napadnout i několik desítek centimetrů sněhu. Zejména druhá polovina pracovního týdne bude již typicky zimní, konstatoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

Kateřina Kolouchová

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.

včera

včera

včera

Petr Fiala

Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu

Premiér Petr Fiala (ODS) v den 35. výročí začátku sametové revoluce apeloval na voliče, aby jeho vládě dali ještě jedno čtyřleté období. Češi by pak podle jeho slov mohli dosáhnout na "německé" či "rakouské" platy. Navzdory následné kritice si Fiala za svými slovy stojí. Sebevědomí je podle předsedy občanských demokratů potřeba.   

včera

Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo

Čeští fotbalisté mají nadále šanci postoupit z prvního místo tabulky své skupiny B1 v rámci Ligy národů do elitní Ligy A a tím se tak přiblížit k zajištění účasti v baráži o postup na mistrovství světa ve fotbale 2026. Tyto cíle neoddálila ani sobotní bezbranková remíza v Albánii, kde nejblíže ke skórování měli nejblíže Václav Jemelka a Lukáš Červ, kteří při svých pokusech pouze rozezvučili břevno.

Zdroj: David Holub

Další zprávy