Měsíc do brexitu: Ve hře jsou stále všechny scénáře, i ten nejčernější

Měsíc před ohlášeným datem odchodu Británie z Evropské unie stále není jasno, kdy, jak a zda vůbec země z evropského bloku odejde. Přestože britští a unijní vyjednavači dosáhli dohody už v listopadu, v Británii pokračuje politické drama kolem jejího schvalování, důsledky nejistoty pociťuje britská ekonomika a brexit štěpí britské politické strany.

Británie má odejít z EU o půlnoci 29. března. Premiérka Theresa Mayová slíbila, že předloží rozvodovou dohodu britskému parlamentu ke schválení již v prosinci. Tváří v tvář hrozící porážce nakonec odložila hlasování na 15. leden, kdy ale byla stejně poražena - historicky vysokým rozdílem hlasů, který by za jiných okolností v Británii znamenal okamžitou demisi premiéra.

Od té doby obnovila Mayová jednání s EU ve snaze dosáhnout ústupků, které by umožnily probrexitovému jádru její Konzervativní strany dohodu podpořit. Jde zejména o takzvanou irskou pojistku, která má umožnit otevřenou hranici mezi Irskem a Severním Irskem, kde jsou stále živé vzpomínky na dlouholetý konflikt.

"People have been thoroughly misled, over a long period of time, by a form of propaganda that believes the EU is evil" Conservative MP Dominic Grieve says many people calling for a "catastrophic" no-deal #Brexit have been led to believe "mad fantasies"https://t.co/27Y4leUdfJ pic.twitter.com/utMQbobAks

— BBC Politics (@BBCPolitics) 27. února 2019

Současně Mayová několikrát odložila hlasování o nové podobě dohody - nyní až do samého extrému, nejpozději na 12. března, tedy jen 17 dní před plánovaným brexitem. Ve snaze vyhnout se další rebelii svých poslanců i některých členů vlády, připouští nyní ministerská předsedkyně i možnost odkladu brexitu, což dosud jednoznačně odmítala. Konkrétně slíbila, že když neprojde v parlamentu nová verze dohody, bude se následující den hlasovat o brexitu bez dohody. A pokud neprojde ani ten, budou poslanci hlasovat o krátkodobém odkladu.

Ve středu po očekávaném zamítnutí vlastní verze brexitu labouristé potvrdili, že navrhnou druhé referendum o odchodu z EU. Druhý muž ve straně John McDonnell řekl v televizním rozhovoru, že až dá Mayová hlasovat o nové rozvodové dohodě, připojí k ní labouristé dodatek o druhém referendu.

Zda referendum projde, není jisté. Pro jsou opoziční strany i přeběhlíci od labouristů a konzervativců. Proti ale může být asi 30 labouristických poslanců z probrexitových obvodů na severu Anglie, kteří jsou, stejně jako vůdce strany Jeremy Corbyn, vůči EU skeptičtí. Klíčové tedy bude, zda referendum podpoří i někteří prounijní konzervativci.

V tuto chvíli se zdá, že se zmenšuje pravděpodobnost brexitu bez dohody, ve hře ale zůstává odchod podle plánu 29. března a s dohodou. Přízrak druhého referenda by totiž mohl vyděsit některé probrexitové torye do té míry, že by volili menší zlo a hlasovali pro rozvodovou dohodu, kterou dosud jednoznačně odmítali. "Již se zřejmě nerozhoduje mezi nedokonalou dohodou a žádnou dohodou, ale mezi nedokonalou dohodou a žádným brexitem," poznamenal čelný představitel konzervativních euroskeptiků v parlamentě Edward Leigh.

Z odkladu, který by nepřinesl nic nového, jen delší nejistotu, ale nejsou nadšeny britské firmy. "Řekl bych, že je to prostě další potíž," řekl agentuře Reuters šéf automobilky Aston Martin Andy Palmer, podle něhož to znamená jen prodlužování mimořádných plánů.

Přes všechny spekulace je jisté, že na pokračující nejistotu doplácí ekonomika, nejen plánovaným zavíráním závodů, jako závod Hondy v probrexitovém Swindonu.

Businesses aren't ready for a "messy and disorderly" Brexit, British Chambers of Commerce says https://t.co/7HbrtQB7HI pic.twitter.com/FMN5rpmVDo

— Bloomberg Brexit (@Brexit) 28. února 2019

Brexit také rozděluje společnost a štěpí i politické strany - od labouristů kvůli brexitu odešlo osm poslanců, od konzervativců tři. Kabinetní ministři veřejně hrozí premiérce vzpourou, což je v britské politice, kde kabinet rozhoduje jako celek, věc nevídaná.

Zatímco Mayová je do značné míry rukojmím svých euroskeptiků, o mnoho lépe na tom nejsou ani labouristé. Labourističtí voliči a poslanci jsou ve velké většině pro setrvání v EU - na rozdíl od části vedení a Corbyna, který na možnost referenda přistoupil až po dezerci osmi rebelů a hrozícího odchodu dalších poslanců.

V Londýně se nyní pozornost zaměřuje na snahu britských vyjednavačů dosáhnout v Bruselu nových záruk o irské pojistce. Evropská unie je ale v této fázi spíše statistou a hlavní drama se odehrává na druhé straně kanálu La Manche. Unie dala opakovaně najevo, že dohodu nechce otvírat a že je ochotná jen ke kosmetickým změnám, i když se chce vyhnout brexitu bez dohody, na který se však připravuje.

Podle nynějšího scénáře, který se ale může změnit, by mělo být jasno do summitu EU 21. a 22. března. Ve hře je ovšem stále řada proměnných i z unijní strany. Například koncem května budou volby do Evropského parlamentu, ve kterých se už nepočítá s britskými europoslanci. Co s tímto předpokladem udělá případný odklad brexitu? Zřejmě nic, pokud půjde o pár měsíců, ale co když bude odklad delší nebo se bude prodlužovat dál?

Pokud by Britové odhlasovali nějaký odklad, Brusel by s tím asi v principu zřejmě neměl problém, i když by to musely schválit jednomyslně všechny zbývající členské země. Francouzský prezident Emmanuel Macron sice podmínil odklad tím, aby Británie přišla s jasně stanovenými cíli, kterých chce v nastaveném čase dosáhnout, ale německá kancléřka Angela Merkelová řekla, že "kdyby Británie potřebovala víc času, neodmítneme to".

Související

Více souvisejících

Brexit EU (Evropská unie) Velká Británie

Aktuálně se děje

včera

Odpálení rakety ATACMS.

Zelenského vymodlené rakety zkomplikují válku. Povolení k užití ATACMS v Rusku je Bidenovo dědictví Trumpovi

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena povolit Ukrajině použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS na území Ruska přichází ve známém vzorci, který provází americkou podporu Kyjevu. Po měsících odmítání a obav z eskalace války se Bílý dům nakonec rozhodl vyhovět ukrajinské žádosti – podobně jako tomu bylo u systémů HIMARS, tanků Abrams nebo stíhaček F-16. Upozornil na to server CNN.

včera

Joe Biden

Biden povolil Ukrajině použití amerických zbraní na území Ruska

Prezident USA Joe Biden udělil Ukrajině povolení využívat výkonné americké zbraně dlouhého doletu přímo na ruském území. Toto rozhodnutí, které podle vysoce postaveného amerického úředníka přichází ve chvíli, kdy Rusko posiluje svou obranu a využívá severokorejské vojáky, představuje zásadní posun v americké strategii vůči válce na Ukrajině. Uvedl to server CNN.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?

Známé rčení, že „když Amerika kýchne, zbytek světa dostane rýmu“, vystihuje nejen ekonomický vliv USA, ale také dopad zahraniční politiky Spojených států, zvláště v éře Donalda Trumpa. Trumpova politika „Amerika na prvním místě“ (America First) slibuje izolacionismus, přehodnocení spojenectví a výrazné změny v globálních vztazích, což nutí světové lídry hledat nové strategie. Uvádí to analýza serveru CNN.

včera

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.

včera

Rusko, ilustrační foto

Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí

Irina zažila noční můru, když byla napadena v ruském městě Artyom na Dálném východě mužem, který se představil jako veterán "speciální vojenské operace" na Ukrajině. Když se vracela domů z večerní zábavy, útočník ji kopal a bil berlou s takovou silou, že ji o ni zlomil. Při příjezdu policie muž předložil dokumenty potvrzující jeho službu na Ukrajině a prohlásil, že díky svému nasazení mu nic nehrozí.

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům

Ukrajina čelí dalším problémům v době, kdy Rusko pokračuje v získávání taktických výhod na klíčových místech východní a jihovýchodní fronty, přičemž stále podniká intenzivní vzdušné útoky na ukrajinská města. Současně Moskva připravuje protiútok v ruské Kurské oblasti, kde Kyjev letos zaznamenal jediný významný vojenský úspěch. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského zde Rusko soustředilo téměř 50 tisíc vojáků, mezi nimiž jsou i čerstvě nasazení severokorejští vojáci.

včera

včera

včera

včera

Češi slaví 17. listopad na Národní třídě

35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci

Oslavám výročí událostí 17. listopadu 1989, které v Československu zahájily pád diktatury komunistické strany, každoročně dominuje pohled do historie. Bývá připomínán represivní charakter a ekonomická stagnace předlistopadového zřízení. Do kontrastu jsou naopak stavěny následné etablování pluralitní demokracie a hospodářská transformace, která začala přibližovat naši zemi k vyspělým západním ekonomikám. Ačkoliv má toto srovnání své opodstatnění, při výročí sametové revoluce se můžeme také zamyslet nad tím, kam polistopadový vývoj momentálně v Česku směřuje a zda některé recepty ordinované v předchozích 35 letech nepotřebují kritické přehodnocení. 

včera

16. listopadu 2024 22:24

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

16. listopadu 2024 22:18

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno 16. listopadu 2024 22:04

Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová

Šestý díl třinácté řady populární televizní show StarDance skončil. Přinesl kromě hromadného tance také první maximální počet bodů pro jeden z párů. Soutěž nakonec opustila Jana Paulová s Robinem Ondráčkem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy