Brexitový chaos. Politická krize má řadu možných východisek. Jejich přehled zde

EU poskytla ve čtvrtek 21. března britské premiérce Mayové dvoutýdenní odklad do 12. dubna, kdy může Británie odejít z EU bez dohody, pokud se jí do té doby nepodaří v parlamentu dohodu schválit.

Odchod bez dohody, odklad anebo žádný odchod 12. dubna:

- V případě, že britský parlament nepodpoří dohodu vyjednanou Mayovou, rozhodla Evropská unie, že zemi dá čas do 12. dubna - do tohoto data musejí Britové oznámit, zda se zúčastní voleb do Evropského parlamentu: "V tento den buď odejdeme bez dohody, anebo předložíme alternativní plán," řekla Mayová včera v Bruselu.

- Její země musí v tom okamžiku odejít buď bez dohody a riskovat ekonomický chaos, anebo se snažit o prodloužení odkladu a během této doby najít přijatelnou dohodu o brexitu, případně dokonce zůstat v EU.

Odchod s dohodou 22. května:

- Pokud Britové dohodu příští týden schválí, odloží se odchod Británie do 22. května, aby parlament získal čas na schválení legislativy, nutné pro odchod.

Evropské volby:

- Klíčový faktor v rozhodování EU představují nadcházející volby do Evropského parlamentu 23.- 26. května. Podle EU pokud Británie skutečně odchází, nesmí se voleb účastnit - proto má stanoven konečný termín odchodu 22. května.

- Datum 12. dubna je termín, do kterého se musí zapsat všichni kandidáti do evropských voleb, proto Británie musí do tohoto data rozhodnout, zda chce delší odklad, protože v tom případě by se musela voleb zúčastnit.

Bitva v britském parlamentu:

- Další vývoj se vrací do britského parlamentu, který je rozpolcen mezi stoupenci a oponenty brexitu. Poslanci už dvakrát dohodu Mayové odmítli, ale premiérka to chce zkusit příští týden znovu.

- Doufá, že přesvědčí vzdorovité stoupence brexitu o tom, že podpora dohody je jediná naděje na skutečný odchod z unie, a ty poslance, kteří jsou pro setrvání v EU, že si prostě musejí vybrat mezi její dohodou nebo chaotickým brexitem bez dohody.

- Pokud parlament dohodu schválí, Mayová chce využít čas do 22. května ke schválení nutné legislativy na odchod s dohodou.

Další možnosti:

- Zatím ale nic nenaznačuje, že by poslanci byli více nakloněni hlasovat pro její dohodu.

- Stoupenci brexitu bez dohody stále věří, že její odmítnutí může vést k odchodu země z unie bez dohody 12. dubna.

- Stoupenci brexitu bez dohody jsou celkově v menšině, ale tvoří vlivnou skupinu uvnitř Konzervativní strany premiérky Mayové. Jiná, větší skupina poslanců z různých stran, by si přála vyjednat kompromisní verzi brexitu, ve které by si Británie uchovala těsnější ekonomické vztahy s unií.

- Tito poslanci se příští týden mohou pokusit prosadit plán, zahrnující sérii návrhů o alternativních formách brexitu. Mohli by předložit návrhy na bližší vztahy s EU, než jsou ve vyjednané dohodě, případně na předložení brexitové dohody lidovému hlasování.

Konec Mayové, nové volby či nové referendum o setrvání v EU:

- Mayová se téměř tři roky snaží vyvést svoji zemi z Evropské unie, je zásadně proti delšímu odkladu nebo odvolání brexitu. Už naznačila, pokud by se jí parlament snažil vnutit jednu z těchto možností, musela by rezignovat.

James Cleverly,The march yesterday was against YOU & your Tories following an extremist #Brexit agenda & banging a bright Orange Drum ? yelling: “will of the people” for something that clearly isn’t.Your a dead ? Government & you’re acting like Zombies ?‍♂️! pic.twitter.com/XPaboWgGaf

— John Clarke #JC4PM2019 (@JohnClarke1960) 24. března 2019

- Její odchod by přivítali mnozí na obou stranách táborů v Británii, rozdělené brexitem, ale její nahrazení jiným vůdcem v čele konzervativců by nevyřešilo politickou krizi v zemi.

- Podle opozičních politiků je jedinou cestou vpřed vypsání předčasných voleb, které by pozměnily parlament a tím pádem uvolnily současný zablokovaný stav. Tuto možnost Mayová vyloučila, ale mohla by k ní nakonec ještě dospět.

- A odpůrci brexitu se ještě nevzdali své myšlenky na vypsání nového referenda o setrvání v EU. Pro tuto myšlenku zatím není v parlamentu většina, ale to by se mohlo změnit, pokud bude přetrvávat současný paralyzující stav.

Související

Více souvisejících

Brexit Velká Británie Theresa Mayová

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 41 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Trump

Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?

Známé rčení, že „když Amerika kýchne, zbytek světa dostane rýmu“, vystihuje nejen ekonomický vliv USA, ale také dopad zahraniční politiky Spojených států, zvláště v éře Donalda Trumpa. Trumpova politika „Amerika na prvním místě“ (America First) slibuje izolacionismus, přehodnocení spojenectví a výrazné změny v globálních vztazích, což nutí světové lídry hledat nové strategie. Uvádí to analýza serveru CNN.

před 3 hodinami

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.

před 4 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí

Irina zažila noční můru, když byla napadena v ruském městě Artyom na Dálném východě mužem, který se představil jako veterán "speciální vojenské operace" na Ukrajině. Když se vracela domů z večerní zábavy, útočník ji kopal a bil berlou s takovou silou, že ji o ni zlomil. Při příjezdu policie muž předložil dokumenty potvrzující jeho službu na Ukrajině a prohlásil, že díky svému nasazení mu nic nehrozí.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům

Ukrajina čelí dalším problémům v době, kdy Rusko pokračuje v získávání taktických výhod na klíčových místech východní a jihovýchodní fronty, přičemž stále podniká intenzivní vzdušné útoky na ukrajinská města. Současně Moskva připravuje protiútok v ruské Kurské oblasti, kde Kyjev letos zaznamenal jediný významný vojenský úspěch. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského zde Rusko soustředilo téměř 50 tisíc vojáků, mezi nimiž jsou i čerstvě nasazení severokorejští vojáci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Češi slaví 17. listopad na Národní třídě

35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci

Oslavám výročí událostí 17. listopadu 1989, které v Československu zahájily pád diktatury komunistické strany, každoročně dominuje pohled do historie. Bývá připomínán represivní charakter a ekonomická stagnace předlistopadového zřízení. Do kontrastu jsou naopak stavěny následné etablování pluralitní demokracie a hospodářská transformace, která začala přibližovat naši zemi k vyspělým západním ekonomikám. Ačkoliv má toto srovnání své opodstatnění, při výročí sametové revoluce se můžeme také zamyslet nad tím, kam polistopadový vývoj momentálně v Česku směřuje a zda některé recepty ordinované v předchozích 35 letech nepotřebují kritické přehodnocení. 

před 10 hodinami

včera

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

včera

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno včera

včera

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků

Americké armádní jednotky umístěné v Evropě, od malých oddílů až po velitelské štáby, získávají cenné zkušenosti z konfliktu na Ukrajině. Tyto poznatky jsou nyní klíčovou součástí druhé fáze modernizačního programu, uvedli zástupci armády na tiskové konferenci pořádané v rámci výročního setkání Asociace americké armády (AUSA) ve Washingtonu.

včera

Mír za každou cenu? Bývalý Trumpův poradce prozradil, jak chce dosáhnout konce války

Budoucí administrativa prezidenta Donalda Trumpa se podle jeho bývalého poradce Bryana Lanzy zaměří spíše na dosažení míru na Ukrajině než na její snahu získat zpět území okupovaná Ruskem. Upozornil na to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy