Válka o brexit: Mayová chce nové volby, poslanci se bojí o křesla

Premiérka Theresa Mayová by mohla vypsat předčasné volby, pokud se jí v parlamentu nepodaří prosadit její již třikrát odmítnutý návrh brexitové dohody, ve hře je i podpora celní unie s EU. Dnes to napsaly britské nedělníky s tím, že konzervativní poslanci budou chtít předčasným volbám zabránit a že vládě hrozí rozpad, pokud se premiérka rozhodne pro odklad brexitu, pro celní unii, nebo pro odchod z Evropské unie bez dohody.

Konzervativní zákonodárci podle listu The Observer varovali Mayovou, že zablokují jakýkoli premiérčin případný pokus vypsat kvůli brexitovému patu předčasné volby. Poslanci premiérčiny strany, která je názorově rozpolcená, to zdůvodňují tím, že by to vedlo jen k dalšímu rozštěpení konzervativců a ke zhoršení současné brexitové krize. O možnosti předčasných voleb se začalo spekulovat poté, co parlament v pátek potřetí odmítl návrh dohody o britském vystoupení z EU, který Mayová dojednala s Bruselem.

O tom, zda by premiérka měla předčasné volby uspořádat, pokud se jí pro opakovaně odmítnutou dohodu nepodaří v parlamentu v příštím týdnu získat podporu, nemají jasno ani poradci Mayové, napsal nedělník The Mail on Sunday.

"Někteří poradci z Čísla 10 (Number 10, sídlo britských premiérů) prosazují, aby se dodatečné hlasování (mezi premiérčinou dohodou a alternativami) mohlo uskutečnit již v úterý, takže by volby případně mohly být vyhlášeny už ve středu," napsal The Mail on Sunday.

The Sunday Telegraph uvedl, že vedoucí představitelé Konzervativní strany si nepřejí, aby je Mayová do voleb vedla, neboť se obávají drtivé porážky.

V pondělí se parlament chystá hlasovat o možnostech řešení brexitového patu. Politický korespondent britské televize ITV Paul Brand tvrdí, že členové vlády chtějí během tohoto posuzování podpořit setrvání Británie v celní unii s EU. Mayová doposud celní unii odmítala, ale její plán brexitu poslanci třikrát odmítli, naopak opoziční labouristé toto těsné propojení Británie s EU podporují.

The Sunday Times se v dnešním vydání věnuje rozkolu, kterému Mayová čelí nejen mezi konzervativními poslanci, ale také mezi členy její vlády. Několik z nich z obou táborů, tedy zastánců brexitu i proevropského křídla, zvažují podle tohoto nedělníku s ohledem na nadcházejícího rozhodování rezignaci. Pokud se Mayová rozhodne pro odchod bez dohody, je připraveno odejít nejméně šest proevropských členů jejího kabinetu, v případě celní unie či odkladu brexitu chtějí rezignovat členové vlády podporující důraznou odluku.

"Therese Mayové se dnes dostane varování, že její vlády čelí naprostému zhroucení, pokud neprosadí svou brexitovou dohodu," napsal The Sunday Times.

Související

Princ William se svou rodinou

Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy

Rok s letopočtem 2024 ještě není u konce, stále zbývá několik týdnů. Dvaačtyřicetiletý princ William je však už nyní přesvědčen, že letošek byl nejtěžším rokem jeho života. Důvodem jsou pochopitelně především vážné zdravotní potíže členů britské královské rodiny. 

Více souvisejících

Velká Británie Brexit Theresa Mayová

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Češi slaví 17. listopad na Národní třídě

35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci

Oslavám výročí událostí 17. listopadu 1989, které v Československu zahájily pád diktatury komunistické strany, každoročně dominuje pohled do historie. Bývá připomínán represivní charakter a ekonomická stagnace předlistopadového zřízení. Do kontrastu jsou naopak stavěny následné etablování pluralitní demokracie a hospodářská transformace, která začala přibližovat naši zemi k vyspělým západním ekonomikám. Ačkoliv má toto srovnání své opodstatnění, při výročí sametové revoluce se můžeme také zamyslet nad tím, kam polistopadový vývoj momentálně v Česku směřuje a zda některé recepty ordinované v předchozích 35 letech nepotřebují kritické přehodnocení. 

před 4 hodinami

včera

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

včera

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno včera

včera

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků

Americké armádní jednotky umístěné v Evropě, od malých oddílů až po velitelské štáby, získávají cenné zkušenosti z konfliktu na Ukrajině. Tyto poznatky jsou nyní klíčovou součástí druhé fáze modernizačního programu, uvedli zástupci armády na tiskové konferenci pořádané v rámci výročního setkání Asociace americké armády (AUSA) ve Washingtonu.

včera

včera

včera

včera

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší

Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace, uvedl server CNN.

včera

včera

včera

Ukrajinská armáda

Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?

Na monitoru se objevuje řada živých záběrů z dronů, které snímají bojiště v ruské Kurské oblasti, kde ukrajinské síly od srpna čelí ruským jednotkám. Před monitorem sedí ukrajinský důstojník, jehož oči jsou upřeny na obrazovku. Kousek za ním se shlukují další důstojníci kolem velké papírové mapy, na níž se vinou složité linie ukrajinských a ruských vojenských pozic.

včera

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy