Krize kolem brexitu mohla obyvatele Británie sjednotit ve vzteku vůči Evropské unii, místo toho ale jejich hněv míří proti vlastním politikům. Spokojeni s jejich výkonem dnes nejsou ani zastánci setrvání v unii, ani vítězná strana z referenda roku 2016. Proces odchodu z EU má za následek erozi důvěry v demokracii jako takovou, píše americký list The New York Times.
Těm Britům, kteří chtěli zůstat, je každý den připomínáno, že se proti jejich vůli provádí riskantní a dalekosáhlá změna směřování země. V posledních šesti měsících zároveň sociologové pozorují obzvláště silnou deziluzi na straně stoupenců brexitu.
Průzkumy ukazují, že očekávání konkrétních následků, například ekonomické vzpruhy nebo poklesu imigrace, se u nich rychle vytrácejí. Lidé, kteří hlasovali pro vystoupení z EU, jsou nyní stejně roztrpčeni jako druhá strana, neboť při aktuálním ochromení vlády se mnozí ptají, zda Británie vůbec někdy evropský blok opustí.
Při rozhovorech voliči neskrývají zoufalství nad neschopností politického systému přijít s kompromisním řešením. Nikdo nemá pocit, že by vláda hájila jejich zájmy. Nikdo není spokojený. Nikdo není optimista. Sečteno podtrženo, dochází k celkovému rozkladu důvěry v demokracii.
#FFS Supporter @EveAlcock was only on the front page of the NEW YORK TIMES yesterday. No big deal. Just young people and students shaping the Brexit debate worldwide. #PeoplesVote #PutItToThePeople pic.twitter.com/9e9fZVcJSf
— For our Future's Sake (@FFSake_) 1. dubna 2019
"Nacházíme se uprostřed národní krize a oni se v Dolní sněmovně handrkují o tom, kdo chodil na lepší školu," komentovala 23letá Eve Alcocková nedávnou názorovou výměnu mezi poslanci. Přední konzervativní euroskeptik Jacob Rees-Mogg, který studoval na internátní chlapecké škole Eton College, minulý pátek na půdě parlamentu popichoval kolegu kvůli tomu, že chodil do jiné prestižní školy Winchester College. "Máte pocit, že fungují v úplně jiné realitě," dodává Alcocková.
"Centrální vládní instituce zřejmě nebyly takto zdiskreditované od konce války," hodnotí situaci William Davies, který přednáší politickou ekonomii na Londýnské univerzitě. Podle něj se ukazuje, že lidé by ocenili "resetování" politické scény. Chtějí prý, aby současné elity vyklidily pole. Davies však neví, kým by je chtěli nahradit.
Výkon své politické reprezentace hodnotí voliči nekompromisně. V čerstvém průzkumu nezávislého ústavu NatCen Social Research uvedlo 81 procent dotázaných, že se politici s brexitem vypořádávají špatně, opačného mínění bylo pouze sedm procent lidí. V šetření provedeném před dvěma lety byl verdikt mnohem vyrovnanější: 41 procent ku 29.
V osazenstvu hospody Hare & Hounds jihozápadně od Londýna hlasovali téměř všichni pro odchod své země z EU. Dvaatřicetiletý hasič Tommy Turner uvádí, že nyní u svých přátel pozoruje pocit hluboké zrady. "Myslím, že lidé úplně ztratili důvěru v demokracii... V politice jsou ješitní lidé, kteří sledují vlastní cíle. Nechtějí se řídit tím, co si lidé odhlasovali," řekl.
Vedle Turnera seděl 45letý Neil Bligh. Matně si prý ještě pamatuje vítězné pocity po ohlášení výsledku referenda v červnu 2016. Vzrušení se ale dávno rozplynulo a nahradila jej hromadící se skleslost a nedůvěra. "Teď je to jako nějaká bolest. To je nejlepší popis brexitu, je jako zbytky kocoviny. Je to pořád s vámi. Spousta lidí, kdyby se mohla vrátit a celé to odčinit, by to udělala," míní Bligh.
V podniku The Highbury Barn v severním Londýně jsou názory na brexit zcela opačné, avšak pohled na působení vlády je podobně neutěšený. "Nemám pocit, že by mi někdo naslouchal, nebo že by se naslouchalo téměř polovině obyvatelstva," uvedl 46letý vysokoškolský učitel angličtiny Geoff Peddie.
O 12 let starší pracovník finančnického sektoru Aidan Hughes i v klimatu všudypřítomného zklamání jeden důvod k optimismu vidí. Britové se podle něj zajímají o fungování své vlády jako nikdy dříve, byť je třeba důvodem zájmu rozhořčení nad současnou situací. "Očividně je to strašlivý průšvih a vláda ho otřesným způsobem nezvládla. Ale buď jak buď, aspoň se lidi o těchto tématech baví se zápalem," řekl Hughes.
Související
Vrátí se Británie do EU? Jednání se mohou obnovit, má to ale podmínku
Události Petra Nutila: Konec Liberlandu, nejhorší premiér, antibrexit a homofobní konzervatismus
Brexit , Velká Británie , demokracie
Aktuálně se děje
před 24 minutami
Lidé na Národní třídě vypískali Rakušana. Pavel zpytoval svědomí
před 1 hodinou
Rusko v noci provedlo největší útok za celý podzim. Zasáhlo obytné budovy i obchody, Kyjev sčítá mrtvé
před 2 hodinami
Češi slaví 17. listopad. Pavlovi poděkovali i na něj křičeli
před 2 hodinami
Den, který navždy změnil Česko. 17. listopad odstartoval odpor Čechů proti komunistickému režimu
před 3 hodinami
35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci
před 4 hodinami
Počasí bude příští týden jak na houpačce. Přijdou mrazy i citelné oteplení
včera
Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun
včera
Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur
Aktualizováno včera
Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová
včera
COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN
včera
Sbohem, X, vítej, Bluesky. Nad Muskovou sociální sítí se stahují mračna, čelí hromadnému exodu
včera
Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků
včera
Mír za každou cenu? Bývalý Trumpův poradce prozradil, jak chce dosáhnout konce války
včera
Ruské jednotky v Doněcké oblasti obsadily další vesnice
včera
Německé lékařství v krizi. Situace se zhoršuje každým rokem
včera
ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší
včera
Válka se pro Kyjev nevyvíjí dobře. Rusko upevňuje své postavení, Ukrajina zažívá jednu vlnu teroru za druhou
včera
Zelenskyj: Putinovi nejde o mír, dialog s ním Ukrajina prohraje. Válku musíme ukončit příští rok
včera
Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?
včera
Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska
Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.
Zdroj: Libor Novák