Polsko se loučí se zesnulým prezidentem Lechem Kaczyńským a jeho chotí Marií

Krakov - Polsko se v neděli odpoledne naposledy loučí se zesnulým prezidentem Lechem Kaczyńským a jeho chotí Marií. Prezidentský pár bude pochován na krakovském hradě Wawel, kde budou ležet po boku polských králů a významných osobností.

Vojáci vynesli rakve zadním vchodem gotického kostela a umístili je na lafetu. Vojenské vozy je za doprovodu nejbližší rodiny dopravují na Wawel. Vojáci kráčejí vepředu, za nimi jdou duchovní, za rakvemi pak smuteční hosté. Průvod vede kardinál Stanisław Dziwisz, který předtím sloužil zádušní mši v Mariánské katedrále.

Královskou cestu na hrad Wawel lemují desetitisíce lidí. Lidé tleskají do rytmu pochodu, opět házejí do průvodu květiny. Byla slyšet polská hymna. Na poslední cestě prezidenta a jeho ženu vyprovází slavný zvon Zikmund, který zvoní jen při významných událostech.

Bude následovat krátká mše, po ní se rakve přesunou do předsálí krypty hradní katedrály sv. Stanislava a Václava. Těla prezidenta a jeho choti budou uložena do sarkofágu z onyxu, na němž jsou vyryta pouze jména a symbol kříže. Až budou spouštěna do hrobky, zazní 21 dělostřeleckých salv.

Státníci z bezpečnostních důvodů ve smutečním průvodu nejdou, na hrad přijedou automobily. Silnici pro ně hlídají kordony policistů a vojáků.

Politici si ještě předtím poslechnou koncert Berlínské filharmonie.

Výjimkou je ukrajinská expremiérka Julija Tymošenková, která doprovází polské politiky.

Nedělního státního pohřbu v Krakově se měla zúčastnit téměř stovka delegací z celého světa. Kvůli sopečnému popelu z islandského vulkánu, který ochromil leteckou dopravu v Evropě, však účast zrušila řada politiků, mezi nimi americký prezident Barack Obama, generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen, francouzský prezident Nicolas Sarkozy, německá kancléřka Angela Merkelová, britský princ Charles, irská prezidentka Mary McAleeseová, španělský král Juan Carlos I., rakouský prezident Heinz Fischer nebo italský premiér Silvio Berlusconi.

Pohřbu se účastní mimo jiné český prezident Václav Klaus, jeho choť Livia, premiér Jan Fischer a pražský arcibiskup Dominik Duka. Na místě jsou také německý prezident Horst Köhler s manželkou, prezident Ruska Dmitrij Medveděv, ukrajinský exprezident Viktor Juščenko, bývalá šéfka ukrajinské vlády Tymošenková a další.

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč se zúčastnil jen zádušní mše v Mariánské katedrále a poté odletěl do Kyjeva.

Na letišti v Krakově přistál prezident Gruzie Michail Saakašvili, který se okamžitě vydal na Wawel. Kvůli sopečnému prachu se zdržel na letišti v Římě.

17:58 AKTUALIZACE:Smuteční průvod s rakvemi s polským prezidentem Lechem Kaczyńským a jeho chotí Marií dorazil v neděli před 17.30 na krakovský hrad Wawel. Po krátké bohoslužbě spočine prezidentský pár v sarkofágu z onyxu v předsíni krypty hradní katedrály, informuje deník Gazeta Wyborcza.

Cestu z krakovské Mariánské katedrály na hrad Wawel lemovaly desetitisíce lidí – někteří zpívali polskou hymnu, jiní volali „Děkujeme, děkujeme“, další tleskali. Mnozí házeli k rakvím květiny.

Vojáci vynesli rakve zadním vchodem gotického kostela a umístili je na lafety. Za doprovodu nejbližší rodiny je na hrad dopravily vojenské vozy. Vojáci kráčeli vepředu, za nimi šli duchovní, za rakvemi pak smuteční hosté. Průvod vedl kardinál Stanisław Dziwisz, který předtím sloužil zádušní mši v Mariánské katedrále.

Na poslední cestě prezidenta a jeho ženu vyprovodil slavný zvon Zikmund, který zvoní jen při významných událostech.

Nyní se v hradní katedrále sv. Stanislava a Václava koná krátká mše, po ní se rakve přesunou do předsálí krypty. Těla prezidenta a jeho choti budou uložena do sarkofágu z onyxu, na němž jsou vyryta pouze jména a symbol kříže. Až budou spouštěna do hrobky, zazní 21 dělostřeleckých salv.

Nedělního státního pohřbu v Krakově se měla zúčastnit téměř stovka delegací z celého světa. Kvůli sopečnému popelu z islandského vulkánu, který ochromil leteckou dopravu v Evropě, však účast zrušila řada politiků, mezi nimi americký prezident Barack Obama, generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen, francouzský prezident Nicolas Sarkozy, německá kancléřka Angela Merkelová, britský princ Charles, irská prezidentka Mary McAleeseová, španělský král Juan Carlos I., rakouský prezident Heinz Fischer nebo italský premiér Silvio Berlusconi.

 

Polský prezidentský speciál havaroval v sobotu 10. dubna při cestě na pietní akt u příležitosti 70. výročí katyňského masakru, během nějž sovětská tajná služba nechala povraždit na 22 000 polských důstojníků, intelektuálů a kleriků.

Letadlo Tupolev Tu-154M s Lechem Kaczyńským a dalšími 95 lidmi na palubě se zřítilo při přistávacím manévru v husté mlze u smolenského letiště Severnyj.

Okolnosti tragické havárie vyšetřují ruští i polští specialisté. Nyní analyzují záznamy z černých skříněk.

Související

Lech Kaczyński

Polsko dal řeší tragédii, při které zemřel Kaczyński. Chce zatknout dispečery

Soud ve Varšavě rozhodl, že mají být zatčeni tři ruští dispečeři, kteří řídili provoz na letišti v západoruském Smolensku 10. dubna 2010, kdy se tam při pokusu o přistání zřítil stroj s tehdejším polským prezidentem Lechem Kaczyńským na palubě. Informoval o tom pravicový portál wPolityce.pl, podle kterého to znamená, že prokuratura bude moci na trojici dispečerů vydat mezinárodní zatykač.
Jaroslaw Kaczyński na misi s premiéry Česka, Slovinska a Polska na Ukrajině (15.3.2022).

Kaczyński: Rusko může za leteckou katastrofu u Smolenska, mám důkazy

Předseda polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS), vicepremiér Jaroslaw Kaczyński dnes obvinil Rusko, že bylo v pozadí letecké katastrofy u Smolenska, při které přesně před 12 lety zahynul jeho bratr-dvojče, tehdejší polský prezident Lech Kaczyński a spolu s ním dalších 95 členů delegace a posádky vládního letadla. Kaczyński slíbil "velice brzy" předložit důkazy pro svá tvrzení.

Více souvisejících

Lech Kaczyński Polsko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy