Barma vyvíjí jadernou zbraň

Londýn - Barma pracuje na výrobě jaderné zbraně, tvrdí barmská exilová organizace Demokratický hlas Barmy (Democratic Voice of Burma – DVB) v novém filmu. Film je založen na dlouholetém sledování a materiálech, které z Barmy vyvezl vojenský důstojník, informuje v pátek server britské televize BBC.

Zkoumání zároveň zjistilo, že Barma je ve svých pokusech zatím neúspěšná.

Major Saj Thejn Win, který z Barmy emigroval v únoru, s sebou vzal i dokumenty a fotografie údajných prototypů součástek pro výboru jaderné bomby. Saj pracoval jako inženýr na vývoji součástek a navštívil barmské jaderné zařízení v Tchabejkťin. Organizace DVB poskytl fotografie zařízení, které mohou být použity k získávání obohaceného uranu pro jaderná paliva nebo jaderné zbraně.

Bývalý inspektor Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Robert Kelley potvrdil, že Barma pravděpodobně těží uran a vyvíjí jaderné technologie, které mohou být použity pouze pro zbraně. Kvalita součástek a technických nákresů, které Saj vyvezl, je podle něj slabá.

"Nic, co jsme (ve filmu) viděli, nenasvědčuje tomu, že Barma bude úspěšná," napsal Kelley. Na Barmu by však měly být uvaleny sankce, pokus se opravdu snaží vyrobit jaderné zbraně, dodal Kelley.

Americký senátor Jim Webb, který předsedá komisi pro východní Asii, ve čtvrtek odmítl do Barmy odjet právě kvůli těmto obviněním. Spojené státy podezřívají Barmu, že spolupracuje na vývoji jaderný zbraní se Severní Koreou.

Demokratický hlas Barmy to ale popírá. "Severní Korea může být zapletena do šíření raket, ale neexistují důkazy, že pomáhá Barmě s vývojem jaderných zbraní," stojí v prohlášení DVB. Barmská vláda se však podle exilové organizace inspiruje Severní Koreou a domnívá se, že právě fakt, že KLDR vlastní jaderné zbraně, znamená, že na ni Spojené státy nezaútočí.

Vojenská junta vládne v Barmě od roku 1962 po vojenském převratu generála Nei Wina. Nerozvážná ekonomická politika vojenské vlády přivedla dříve bohatou zemi do ekonomického kolapsu. V roce 1988 se statisíce lidí vzbouřily proti vojenskému režimu a žádaly demokracii. Generál Nei Win sice rezignoval, ale vlády se zmocnila nová vojenská junta a represivní režim v zemi trvá dodnes. Během protestů bylo zabito přes 3000 lidí.

V roce 1990 junta povolila demokratické volby, ve kterých zvítězila opoziční Národní liga pro demokracii v čele se známou disidentkou a nositelkou Nobelovy ceny Aun Schan Su Ťij. Junta však výsledky neuznala a Su Ťij od té doby drží v domácím vězení. Disidentka byla uvězněna bez soudního procesu na základě zákona z roku 1975, který umožňuje věznit ty, kteří představují riziko pro bezpečnost státu.

V roce 2007 se v zemi uskutečnily pokojné demonstrace, takzvaná šafránová revoluce, které vedli tamější mniši. Režim však protesty brutálně potlačil a v roce 2008 junta ve zmanipulovaném referendu prosadila novou ústavu. Ta je však podle opozice nedemokratická, a proto se volby rozhodla opozice bojkotovat. Podle informací Člověka v tísni je v zemi přes 2100 politických vězňů.

Související

Více souvisejících

barma Jaderné zbraně

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Přelom v nakládání s nápojovými obaly v Česku. Chystá se zálohování

Česko se chystá zavést povinné zálohování nápojových obalů. Podle ministerstva životního prostředí pomůže dostat k recyklaci více než 2,5 miliardy kusů plastových lahví a nápojových plechovek, snížit množství nevyužívaného odpadu a také zmenšit znečištění veřejných míst ve městech, obcích a volné krajině. Vláda schválila příslušný návrh novely zákona o obalech, která vedle zálohování zavádí i zpoplatnění reklamních letáků.

včera

včera

Marian Jurečka

Jurečka představil nový návrh růstu platů v politice

Jen o 6,9 procenta místo původně avizovaných 14 procent mají stoupnout platy politiků v příštím roce. Navrhne to ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Řekl to dnes v diskuzním pořadu Partie. Debatovat chce i o tom, aby výdělky soudců a státních zástupců rostly stejně jako ostatním ústavním činitelům.

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Válka na Ukrajině může skončit mírem za ruských podmínek. Co by to znamenalo?

Ukrajina nutně potřebuje mír, ale ne za ruských podmínek. Pokud Moskva ovládne mírová jednání svými požadavky, miliony Ukrajinců na novém „ruském“ území čeká krutý osud. Je čas zapojit veškeré diplomatické snažení do toho, aby se výsledná dohoda co nejvíce blížila návrhům ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Svět další genocidu skutečně nepotřebuje. Pokud dojde ke splnění ruských požadavků, budeme se na ni muset dívat.

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Zelenskyj nastínil aktuální bojovou situaci v ruské Kurské oblasti

Ukrajinská armáda odrazila ruské útoky v Kurské oblasti, do které pronikla přes hranici na začátku letošního srpna. Tvrdí to ukrajinský premiér Volodymyr Zelenskyj. Vojáci podle jeho slov drží linii a neustupují. Moskva přitom v pátek oznámila, že v oblasti získala zpět dvě obce. 

včera

Marian Jurečka

Jurečka řekl, jak to bylo s penězi pro první dámu Evu Pavlovou

K otázce peněz pro první dámu se v neděli vyjádřil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v diskuzním pořadu Partie. Podle Jurečky má nakonec platit původní dohoda mezi prezidentskou kanceláří i ministerstvem, ačkoliv se ji prý Hrad snažil pozměnit.

včera

včera

včera

Afrika, ilustrační foto

Afrika jako místo, kde Západu pšenka nekvete. Expertka vysvětlila, proč tomu tak je

Afrikanistka Linda Piknerová pro EuroZprávy.cz popsala, jak se v Africe daří prosazovat zemím jako Čína a Rusko – a to na úkor Západu. Vysvětlila také, proč africké elity vnímají spolupráci s těmito režimy jako přijatelnější, což posiluje geopolitický vliv těchto velmocí na kontinentu. Piknerová se zúčastnila projektu Expedice Z101, který zkoumal proměny Afriky po stopách cest Hanzelky a Zikmunda.

včera

včera

včera

12. října 2024 20:37

Aktualizováno 12. října 2024 19:42

Kamala Harrisová, viceprezidentka Spojených států amerických

Harrisová má základní předpoklad pro funkci prezidenta. Jde o zdraví

Viceprezidentka Kamala Harrisová je schopna vykonávat funkci prezidenta Spojených států amerických. Takové jsou závěry lékařské zprávy, kterou se její kampaň rozhodla zveřejnit v rámci předvolebního boje s výrazně starším republikánským kandidátem Donaldem Trumpem. Informovala o tom agentura AP.

12. října 2024 19:25

Jablko, ilustrační fotografie.

Jablka, nejoblíbenější ovoce našich předků

Podzim je mimo jiné obdobím sklizně jablek. Toto typické podzimní ovoce si oblíbili již naši předci, a to natolik, že ho ze všech sladkých plodin v kuchyni využívali nejčastěji. Jablka lidé již ve středověku přidávali do sladkých i slaných pokrmů, třeba do kaší nebo k pečenému masu.

12. října 2024 18:03

Alexej Navalnyj

Navalnyj vtipkoval o tom, že ho Putin nechá zabít, ukazují memoáry

Zesnulý ruský opoziční politik Alexej Navalnyj ve vězení před svým skonem přemýšlel o smrti, každodenním životě, rodině, politice či válce na Ukrajině. Vyplývá to z úryvků z knihy, která v říjnu vyjde v angličtině pod názvem Patriot: a Memoir. Úryvky zveřejnil časopis New Yorker. 

12. října 2024 16:54

Slovensko si připomíná tragickou střelbu v Bratislavě. Pellegrini vidí jedinou cestu

Slovensko si dnes připomíná tragickou střelbu v Bratislavě, při které útočník v říjnu 2022 zastřelil dvě osoby před barem navštěvovaným komunitou LGBTI+. Vyšetřování případu bylo letos ukončeno. Prezident Peter Pellegrini u příležitosti sobotního výročí zmínil, že odmítá jakoukoliv nenávist a násilí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy