V Myanmaru se opět bojuje. Občanská válka trvá už čtvrtým rokem

Myanmar svírají další boje o moc. Protivládní jednotky vpadly do vládou kontrolovaného města Lashia na severovýchodě země pod záštitou „mírové operace“. Své kroky údajně mají vládními jednotkami schválené. 

Od nedělního rána probíhají boje ve státu Šan na severovýchodě země. Sjednocené armády státu Wa (UWSA) projely provinčním hlavním městem Lashia a pod záminkou „udržování míru“ převzaly kontrolu nad místní správou. Informoval o tom server The Diplomat.

UWSA je součástí velkého etnického hnutí Aliance tří bratrstev, které od samého počátku bojují proti vládním jednotkám. Měla jí to umožnit proklamovaná neutralita, kdy v poslední době oficiálně nebojovala proti vládě, což jí umožnilo získat vliv v patové situaci.

Vojenská Rada státní správy (SAC) údajně souhlasila s tím, aby UWSA a Strana pokroku Šanského státu „zasáhly jako mírové jednotky“ proto, aby se obnovený konflikt nerozšířil i do dalších částí státu.

Občanská válka v Myanmaru, dříve Barmě, trvá od roku 2021. Tehdy došlo k násilnému potlačení protestů, které byly zaměřené proti násilnému vojenskému převratu z téhož roku. Situace v zemi je od té doby kritická, podle OSN zatím potřebovalo humanitární pomoc 17,6 milionu lidí.

Ještě v říjnu 2023 myanmarská armáda kontrolovala pouze 40 % území. Tehdy se ale začala potýkat s problémy týkajícími se lidských zdrojů a velká ofenzíva Lidových obranných sil a Aliance tří bratrstev tak úspěšně vedla k dobytí 80 základen, 220 pozic SAC a několika měst.

SAC proti obyvatelstvům používá „taktiku teroru“ – a to včetně stínání hlav, upalování, mrzačení, znásilňování či vypalování vesnic. Myanmarské letectvo údajně svrhlo na jednoho obyvatele více bomb než Rusové na jednoho Ukrajince.

Související

Barma, ilustrační fotografie.

Cyklon zabil v Barmě nejméně tři lidi, evakuace se týkala stovek tisíc osob

Vysoké vlny, vyvolané cyklonem Mocha, dnes zaplavily část barmského města Sistwei ležícího na pobřeží Bengálského zálivu. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž ale cyklon převážně ušetřil oblast s největším uprchlickým táborem na světě, který se nachází u města Cox's Bázár v sousedním Bangladéši. V Barmě přišli v důsledku bouře o život nejméně tři lidé.

Více souvisejících

barma

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 25 minutami

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Trump

Trump: Pokud prohraju volby, bude to vina i Židů

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump dnes prohlásil, že za jeho případnou prohru s demokratickou kandidátkou Kamalou Harrisovou ve volbách budou částečně zodpovědní američtí voliči židovského původu. Informoval o tom server CNN.

před 7 hodinami

Vodu se lidé snažili zastavit pytlem s pískem

Jak v nájmu řešit škody, které napáchaly rozsáhlé deště?

Letošní rozsáhlé deště nezasáhly formou povodně jenom domy, nevyhnuly se ani bytům, z nichž byla část i v nájmu. Jaké byly nejčastější škody v bytech a jak by měli nájemníci správně reagovat, aby získali náhradu vybavení z pojištění majitele, potažmo od své pojišťovny?

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kdo pomůže zařídit mír na Ukrajině? Seznam zprostředkovatelů není dlouhý, ale existuje

Jméno mediátora mírových jednání mezi Ukrajinou a Ruskem je stále velkou neznámou. Zatímco země v čele s Indií a Čínou jsou vnímány jako přirození kandidáti, existují i jiné varianty. Summitu se může ujmout tradičně neutrální Švýcarsko nebo některé ze sídelních měst Organizace spojených národů. Úplně vyloučit nelze ani arabské či latinskoamerické země.  

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy