PŮVODNÍ ZPRÁVA | Afrika jako místo, kde Západu pšenka nekvete. Expertka vysvětlila, proč tomu tak je

Afrikanistka Linda Piknerová pro EuroZprávy.cz popsala, jak se v Africe daří prosazovat zemím jako Čína a Rusko – a to na úkor Západu. Vysvětlila také, proč africké elity vnímají spolupráci s těmito režimy jako přijatelnější, což posiluje geopolitický vliv těchto velmocí na kontinentu. Piknerová se zúčastnila projektu Expedice Z101, který zkoumal proměny Afriky po stopách cest Hanzelky a Zikmunda.

Afrikanistka Piknerová, která promluvila exkluzivně pro EuroZprávy.cz o vývoji (nejen) subsaharské Afriky, se zúčastnila projektu Expedice Z101. Ta se v dubnu 2021 vydala po stopách cestovatelů Hanzelky a Zikmunda napříč Afrikou a Amerikou. „Afriku jsme křižovali od severu na jih expedičním speciálem zvaným George, který měl za cíl jediné: poznávat, objevovat a ukazovat, jak se mění svět a my s ním,“ píšou organizátoři projektu na webu.

V Africe se daleko lépe prosazují autoritářské režimy, jako je ten čínský a ruský. Děje se tak na úkor potenciálních západních partnerů afrických zemí. „Už od dekolonizace si v Africe získávaly lepší pověst země východního bloku v čele se SSSR jednoduše proto, že byly chápany jako antikoloniální a levicová ideologie byla vnímána africkými elitami jako vhodná protiváha západnímu kapitalismu,“ vysvětlila Piknerová pro EuroZprávy.cz.

Afričané žili v přesvědčení, že „co bylo kapitalistické, bylo špatné“, neboť byl „vytvořen narativ, že slovy Lenina ‚kapitalismus je nejvyšší forma imperialismu‘, což prezident Ghany K. Nhrumah, jenž byl nějakou dobu skutečnou africkou celebritou, přetavil do tvrzení ‚neokolonialismus, nejvyšší forma imperialismu‘,“ pokračovala afrikanistka.

To pokračovalo s tím, jak „dekolonizovaným zemím rostlo sebevědomí“. „Mnohem raději spolupracovaly s těmi, kteří nepodmiňovali vzájemné vztahy žádnými podmínkami, respektive měli takové podmínky, které se většině afrických zemí zdály jako akceptovatelné,“ přiblížila expertka. 

Jako příklad zmínila, že „Čína od 90. let 20. století v rámci nové dělby Afriky nabízí africkým státům zdánlivě levné půjčky výměnou za respektování politiky jedné Číny a otevření domácích trhů čínskému zboží a kapitálu“.

Rusko pak „nechce ani to“. „Je spolehlivým dodavatelem zbraní, odběratelem nerostného bohatství, žádnou svazující ideologii nemá a jediné, co prostřednictvím sociálních sítích šíří, je tvrzení, že za všechno můžou USA, které ve světě válčí. Afričané tomu věří dílem proto, že nemají kritické uvažování a dílem proto, že propaganda Ruska je účinná,“ upřesnila. 

Západ podle Piknerové následně „přijal přesvědčení, že nemá právo šířit své hodnoty, protože to je projev přinejmenším kulturního imperialismu“. „Časem se však může stát, že Západ už nebude mít co šířit, protože jeho hodnoty zaniknout. Minimálně v Africe,“ zdůraznila. 

EuroZprávy.cz se oslovené afrikanistky rovněž zeptaly, co pro některé nestabilní režimy subsaharské Afriky znamená, když jim na území přijdou cizí milice – jako například ruští wagnerovci. „Otázka je, co si představit pod pojmem nestabilní režim v subsaharské Africe. Řada režimů v tomto geopolitickém prostoru je mimořádně stabilní, jinak by jejich prezidenti nevydrželi u moci mnoho desítek let,“ poznamenala. 

Zdůraznila, že „bychom si neměli plést stabilitu s tím, že ten režim je autoritativní a v některých ohledech z našeho pohledu trochu nechutný“. „Od Wagnerovců, které pozvali do Mali, Nigeru, Burkina Faso či Středoafrické republiky, kde jim dokonce postavili sochu, si představitelé těch režimů neslibují nic, jen že je udrží co nejdéle u moci a budou mít klid od západního vměšování,“ popsala Piknerová.

To je případ i wagnerovců. „Jak jsem již řekla, Rusko chce jen přístup k přírodním zdrojům, které ovládají právě elity a nic víc,“ podotkla.

Podle Piknerové se do budoucna tyto země mohou stát jakousi pojistkou pro Rusko a Čínu, aby si napříč mezinárodním společenstvím prosazovaly svou agendu. „Už se tak stalo, řada afrických států například ratifikovala status Mezinárodního soudního dvora a následně od této ratifikace ustoupila s argumentem, že zatykače jsou vydávány pouze na africké představitele a že celá instituce je vlastně podjatá,“ přiblížila. 

Právě tento argument například Rusko podporuje. „V případě Číny jde hlavně o politickou izolaci Taiwanu, což se daří, protože posledním africkým státem, který uznává Taipei a nikoliv Peking, je Eswatini neboli dříve Svazijsko. Což, jak všichni uznáme, není země, která by při vší úctě držela prst na tepu afrických událostí,“ dodala. 

Otázkou je také světový boj proti změnám klimatu. „I v Africe se řeší témata související s životním prostředí, vznikla řada iniciativ například k výsadbě stromů v délce takřka celého Sahelu, ale v zemích, kde lidé řeší nedostatek pitné vody a jsou vystaveni hladomoru jen těžko budete řešit klima,“ upozornila afrikanistka. 

Varovala před takzvanou demokratizací afrických zemí. „Pokud si budeme myslet, že demokratizace pro nás známým způsobem přispěje k africké stabilitě, můžeme rovnou celé evropské angažmá zabalit a říci Rusku a Číně, že mají dveře otevřené,“ míní.

„Ať si o tom myslíme, co chceme, liberální demokracie je koncept, který se vyvíjel stovky let velmi bolestivě a mnohdy krvavě, a jeho export se podařil jen v zemích typu Japonsko a Jižní Korea, a to pravděpodobně jen díky tomu, jak dopadla druhá světová válka,“ doplnila. 

Upozornila na odlišnosti mezi západními a africkými režimy. „Znáte-li africké reálie, pochopíte, že autoritářství nemusí být nutně vnímáno pejorativně. Konečně ono autoritářství je výsledkem afrického vývoje, jsou to jejich elity, které vládnou, nejsou nikým dosazeny, dovezeny, vznikly v daných zemích a společnostech,“ vysvětlila.

Koncept takzvané „demokratizace“ ani není jednotný. „S tím se také pojí otázka, co to vlastně demokratizace je? Je tím myšlena liberální demokracie, která je ve světě zastoupena jen minimálně?“ zeptala se Piknerová na závěr. 

Související

Více souvisejících

afrika Rusko Čína

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Afrika, ilustrační foto

Afrika jako místo, kde Západu pšenka nekvete. Expertka vysvětlila, proč tomu tak je

Afrikanistka Linda Piknerová pro EuroZprávy.cz popsala, jak se v Africe daří prosazovat zemím jako Čína a Rusko – a to na úkor Západu. Vysvětlila také, proč africké elity vnímají spolupráci s těmito režimy jako přijatelnější, což posiluje geopolitický vliv těchto velmocí na kontinentu. Piknerová se zúčastnila projektu Expedice Z101, který zkoumal proměny Afriky po stopách cest Hanzelky a Zikmunda.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

Aktualizováno včera

Kamala Harrisová, viceprezidentka Spojených států amerických

Harrisová má základní předpoklad pro funkci prezidenta. Jde o zdraví

Viceprezidentka Kamala Harrisová je schopna vykonávat funkci prezidenta Spojených států amerických. Takové jsou závěry lékařské zprávy, kterou se její kampaň rozhodla zveřejnit v rámci předvolebního boje s výrazně starším republikánským kandidátem Donaldem Trumpem. Informovala o tom agentura AP.

včera

Jablko, ilustrační fotografie.

Jablka, nejoblíbenější ovoce našich předků

Podzim je mimo jiné obdobím sklizně jablek. Toto typické podzimní ovoce si oblíbili již naši předci, a to natolik, že ho ze všech sladkých plodin v kuchyni využívali nejčastěji. Jablka lidé již ve středověku přidávali do sladkých i slaných pokrmů, třeba do kaší nebo k pečenému masu.

včera

Alexej Navalnyj

Navalnyj vtipkoval o tom, že ho Putin nechá zabít, ukazují memoáry

Zesnulý ruský opoziční politik Alexej Navalnyj ve vězení před svým skonem přemýšlel o smrti, každodenním životě, rodině, politice či válce na Ukrajině. Vyplývá to z úryvků z knihy, která v říjnu vyjde v angličtině pod názvem Patriot: a Memoir. Úryvky zveřejnil časopis New Yorker. 

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Rok starý debakl se neopakoval. Češi podali nejlepší výkon pod Haškem a vyhráli nad Albánií

Po nevýrazných zářijových výkonech, kdy svěřenci kouče Ivana Haška nejprve šokovali porážkou v Gruzii 1:4 a následně vydřeli domácí výhru nad Ukrajinou 3:2, nastoupila v pátek česká fotbalová reprezentace k dalšímu zápasu proti nevyzpytatelnému soupeři z Albánie. S tou před rokem ostudně prohrála v Albánii 0:3, a tak si fotbaloví fanoušci kladli otázku, zda v kontextu současných výkonů bude výsledek tentokrát lepší. A pro mnohé nečekaně byl. Albánie zůstala za očekáváním, Češi navíc před zaplněnou Letnou předvedli nejlepší výkon pod Ivanem Haškem a zejména díky dvougólovému Tomáši Chorému vyhráli s přehledem 2:0.

včera

Kamala Harrisová, viceprezidentka Spojených států amerických

Harrisová se chystá poukázat na rozdíl mezi sebou a Trumpem

I zdravotní stav kandidátů může sehrát roli v listopadových prezidentských volbách v USA. Viceprezidentka a demokratická nominantka Kamala Harrisová se v sobotu chystá zveřejnit lékařskou zprávu, sdělil její poradce. Informovala o tom CNN. 

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Zítko už není ve vazbě. Soud s ním ale pokračuje

Dezinformátor Pavel Zítko, který čelí obžalobě ze šíření poplašné zprávy, byl v pátek propuštěn z vazební věznice v Litoměřicích, kde byl od srpna, kdy jej českým kolegům předala slovenská policie. Informovala o tom ČTK. U chomutovského okresního soudu zároveň pokračovalo hlavní líčení v jeho případu. 

včera

Čínská armáda, ilustrační fotografie.

Číná překonává Rusko ve všem. Až na jednu oblast, upozorňuje expert pro EZ

Programový ředitel Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS) a odborný asistent na Univerzitě Palackého v Olomouci Richard Turcsányi pro EuroZprávy.cz vysvětlil rozdíly mezi čínským a ruským vlivem. Oba jsou od sebe odlišné, Čína Rusko mocensky předehnala prakticky ve všem – kromě jaderných zbraní. Zatímco „hrozba“ ze strany Moskvy je hlavně vojenská, u Pekingu je to podle něj mnohem méně jasné. 

včera

Největší záhada Everestu ožívá. Povedl se velký objev

Sto let letos uběhlo od největší záhady kolem nejvyšší hory světa Mount Everest. Dodnes totiž není jasné, zdali ji už v roce 1924 nezdolali dva britští horolezci. Nyní se týmu dokumentaristů povedl velký objev, když byly nalezeny lidské ostatky, které zřejmě paní druhému ze ztracených horolezců. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy