Afrikanistka Linda Piknerová pro EuroZprávy.cz popsala, jak se v Africe daří prosazovat zemím jako Čína a Rusko – a to na úkor Západu. Vysvětlila také, proč africké elity vnímají spolupráci s těmito režimy jako přijatelnější, což posiluje geopolitický vliv těchto velmocí na kontinentu. Piknerová se zúčastnila projektu Expedice Z101, který zkoumal proměny Afriky po stopách cest Hanzelky a Zikmunda.
Afrikanistka Piknerová, která promluvila exkluzivně pro EuroZprávy.cz o vývoji (nejen) subsaharské Afriky, se zúčastnila projektu Expedice Z101. Ta se v dubnu 2021 vydala po stopách cestovatelů Hanzelky a Zikmunda napříč Afrikou a Amerikou. „Afriku jsme křižovali od severu na jih expedičním speciálem zvaným George, který měl za cíl jediné: poznávat, objevovat a ukazovat, jak se mění svět a my s ním,“ píšou organizátoři projektu na webu.
V Africe se daleko lépe prosazují autoritářské režimy, jako je ten čínský a ruský. Děje se tak na úkor potenciálních západních partnerů afrických zemí. „Už od dekolonizace si v Africe získávaly lepší pověst země východního bloku v čele se SSSR jednoduše proto, že byly chápany jako antikoloniální a levicová ideologie byla vnímána africkými elitami jako vhodná protiváha západnímu kapitalismu,“ vysvětlila Piknerová pro EuroZprávy.cz.
Afričané žili v přesvědčení, že „co bylo kapitalistické, bylo špatné“, neboť byl „vytvořen narativ, že slovy Lenina ‚kapitalismus je nejvyšší forma imperialismu‘, což prezident Ghany K. Nhrumah, jenž byl nějakou dobu skutečnou africkou celebritou, přetavil do tvrzení ‚neokolonialismus, nejvyšší forma imperialismu‘,“ pokračovala afrikanistka.
To pokračovalo s tím, jak „dekolonizovaným zemím rostlo sebevědomí“. „Mnohem raději spolupracovaly s těmi, kteří nepodmiňovali vzájemné vztahy žádnými podmínkami, respektive měli takové podmínky, které se většině afrických zemí zdály jako akceptovatelné,“ přiblížila expertka.
Jako příklad zmínila, že „Čína od 90. let 20. století v rámci nové dělby Afriky nabízí africkým státům zdánlivě levné půjčky výměnou za respektování politiky jedné Číny a otevření domácích trhů čínskému zboží a kapitálu“.
Rusko pak „nechce ani to“. „Je spolehlivým dodavatelem zbraní, odběratelem nerostného bohatství, žádnou svazující ideologii nemá a jediné, co prostřednictvím sociálních sítích šíří, je tvrzení, že za všechno můžou USA, které ve světě válčí. Afričané tomu věří dílem proto, že nemají kritické uvažování a dílem proto, že propaganda Ruska je účinná,“ upřesnila.
Západ podle Piknerové následně „přijal přesvědčení, že nemá právo šířit své hodnoty, protože to je projev přinejmenším kulturního imperialismu“. „Časem se však může stát, že Západ už nebude mít co šířit, protože jeho hodnoty zaniknout. Minimálně v Africe,“ zdůraznila.
EuroZprávy.cz se oslovené afrikanistky rovněž zeptaly, co pro některé nestabilní režimy subsaharské Afriky znamená, když jim na území přijdou cizí milice – jako například ruští wagnerovci. „Otázka je, co si představit pod pojmem nestabilní režim v subsaharské Africe. Řada režimů v tomto geopolitickém prostoru je mimořádně stabilní, jinak by jejich prezidenti nevydrželi u moci mnoho desítek let,“ poznamenala.
Zdůraznila, že „bychom si neměli plést stabilitu s tím, že ten režim je autoritativní a v některých ohledech z našeho pohledu trochu nechutný“. „Od Wagnerovců, které pozvali do Mali, Nigeru, Burkina Faso či Středoafrické republiky, kde jim dokonce postavili sochu, si představitelé těch režimů neslibují nic, jen že je udrží co nejdéle u moci a budou mít klid od západního vměšování,“ popsala Piknerová.
To je případ i wagnerovců. „Jak jsem již řekla, Rusko chce jen přístup k přírodním zdrojům, které ovládají právě elity a nic víc,“ podotkla.
Podle Piknerové se do budoucna tyto země mohou stát jakousi pojistkou pro Rusko a Čínu, aby si napříč mezinárodním společenstvím prosazovaly svou agendu. „Už se tak stalo, řada afrických států například ratifikovala status Mezinárodního soudního dvora a následně od této ratifikace ustoupila s argumentem, že zatykače jsou vydávány pouze na africké představitele a že celá instituce je vlastně podjatá,“ přiblížila.
Právě tento argument například Rusko podporuje. „V případě Číny jde hlavně o politickou izolaci Taiwanu, což se daří, protože posledním africkým státem, který uznává Taipei a nikoliv Peking, je Eswatini neboli dříve Svazijsko. Což, jak všichni uznáme, není země, která by při vší úctě držela prst na tepu afrických událostí,“ dodala.
Otázkou je také světový boj proti změnám klimatu. „I v Africe se řeší témata související s životním prostředí, vznikla řada iniciativ například k výsadbě stromů v délce takřka celého Sahelu, ale v zemích, kde lidé řeší nedostatek pitné vody a jsou vystaveni hladomoru jen těžko budete řešit klima,“ upozornila afrikanistka.
Varovala před takzvanou demokratizací afrických zemí. „Pokud si budeme myslet, že demokratizace pro nás známým způsobem přispěje k africké stabilitě, můžeme rovnou celé evropské angažmá zabalit a říci Rusku a Číně, že mají dveře otevřené,“ míní.
„Ať si o tom myslíme, co chceme, liberální demokracie je koncept, který se vyvíjel stovky let velmi bolestivě a mnohdy krvavě, a jeho export se podařil jen v zemích typu Japonsko a Jižní Korea, a to pravděpodobně jen díky tomu, jak dopadla druhá světová válka,“ doplnila.
Upozornila na odlišnosti mezi západními a africkými režimy. „Znáte-li africké reálie, pochopíte, že autoritářství nemusí být nutně vnímáno pejorativně. Konečně ono autoritářství je výsledkem afrického vývoje, jsou to jejich elity, které vládnou, nejsou nikým dosazeny, dovezeny, vznikly v daných zemích a společnostech,“ vysvětlila.
Koncept takzvané „demokratizace“ ani není jednotný. „S tím se také pojí otázka, co to vlastně demokratizace je? Je tím myšlena liberální demokracie, která je ve světě zastoupena jen minimálně?“ zeptala se Piknerová na závěr.
20. prosince 2024 18:39
Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru
Související
Afrikou se šíří nová záhadná nemoc. Počty mrtvých rostou, lékaři o ní nic netuší
Co se stane, když se změny počasí střetnou s násilím? 17 států čelí zásadnímu problému
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 3 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
20. prosince 2024 20:03
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
20. prosince 2024 18:39
Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru
Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci.
Zdroj: Libor Novák