ANALÝZA | Rohingové jsou v Myanmaru terčem masivního násilí. Likviduje je junta i opozice

Minulý týden byly při útěku v západním Myanmaru zabity stovky lidí, a to včetně dětí, žen a starších osob. Útoky bezpilotních letounů mířily proti muslimské komunitě Rohingů. Napříč mezinárodním společenstvím mezitím roste strach z dalších etnických čistek. 

Americká stanice CNN uvedla, že zatímco rohingské rodiny čekaly na bezpečné přebrodění řeky na hranicích s Bangladéšem, zasáhly je drony. Zahynuly asi dvě stovky lidí. Podle svědků a aktivistů za útoky byla zodpovědná Arakanská armáda (AA), což je silná etnická ozbrojená skupina bojující proti myanmarské armádě.

AA ale svou účast popřela. „K těmto úmrtím nedošlo v oblastech pod naší kontrolou a nesouvisí s naší organizací,“ popsala skupina v prohlášení. Podle představitelů AA skupinu „zarmoutilo zjištění“, že Rohingové prchající z města byli zabiti „střelbou z ručních zbraní, bombardováním, utonutím, leteckými údery nebo mohutnými explozemi poblíž pobřeží Maungdawu, což způsobilo velké utrpení“, načež z útoku obvinili myanmarskou armádu.

Myanmarská vládnoucí junta naopak tvrdila, že „teroristé z AA stříleli na městské čtvrti, okrsky a vesnice v Arakanském státě za použití těžkých zbraní a bezpilotních letounů a mučili vesničany“.

Rohingové jsou terčem etnických čistek dlouhodobě. Nově se objevují zprávy nejen o mrtvých rodinách, nýbrž také sexuálním násilí, vypalování domů nebo nucených odvodů do armády AA. „Je zřejmé, že bezpečný prostor pro civilisty v Myanmaru se každým dnem více zmenšuje, přičemž lidé jsou nuceni podnikat nebezpečné cesty do Bangladéše, aby hledali bezpečí,“ prohlásila organizace Lékaři bez hranic.

„Nebylo snadné překročit hranici. Během útoku jsem se dostal na člun. Po hodině čekání uprostřed řeky jsme překročili bangladéšskou hranici. V řece byli mrtví lidé... Naštěstí jsem se bezpečně dostal do Bangladéše,“ vylíčil čtyřiadvacetiletý rohingský student Hasan, který byl při útěku postřelen do nohy. „Při prvním útoku dronem bylo zabito 30 lidí a při druhém útoku jsem viděl 50 mrtvých. Byly zapáleny dvě vesnice,“ dodal.

Rohingové jsou etnická muslimská menšina žijící převážně v Rakhinském státě na západě Myanmaru. Jsou považováni za jednu z nejvíce pronásledovaných menšin na světě. Historicky mají Rohingové kořeny v oblasti Arakanského království, avšak myanmarská vláda je považuje za nelegální bengálské migranty a odmítá jim přiznat občanství.

V důsledku tohoto odmítání občanství čelí Rohingové systematické diskriminaci a násilí. Jsou omezováni v pohybu, přístupu k základním službám jako je zdravotní péče a vzdělání, a jsou vystaveni nuceným pracím a vyvlastňování majetku. Situace se dramaticky zhoršila v roce 2017, kdy myanmarská armáda zahájila rozsáhlou vojenskou operaci v reakci na útoky Rohingské povstalecké skupiny, Arakanské rohingské spásné armády (ARSA).

Tato operace vedla k masovým vraždám, znásilňování a vypalování vesnic, což přinutilo stovky tisíc Rohingů uprchnout do sousedního Bangladéše. Uprchlická krize vyvolala mezinárodní odsouzení a obvinění z genocidy. Navzdory mezinárodnímu tlaku zůstává situace Rohingů kritická, a mnoho z nich stále žije v přeplněných uprchlických táborech za velmi obtížných podmínek.

Oběti občanské války?

Mezi AA a myanmarskou armádou probíhají těžké boje, povstalecká skupina pokračuje v ofenzívě s cílem získat od vojenské junty další města.

Nepřátelské akce mezi juntou a Arakanskou armádou prudce vzrostly od poloviny listopadu 2023, kdy se rozpadlo neoficiální příměří, které trvalo rok. Arakanská armáda rychle rozšířila svou kontrolu nad celým Arakanským státem, což vedlo k tomu, že junta reagovala silnými útoky s využitím vrtulníků, dělostřelectva a pozemních sil.

Nejnovější zpráva lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) zdůrazňuje, že se myanmarská junta i Arakanská armáda dopouštějí mimosoudních poprav a rozsáhlého žhářství nejen vůči Rohingům, ale také dalším etnickým skupinám.

„Když 17. května získala Arakanská armáda kontrolu nad zbývajícími vojenskými základnami junty v městečku Buthidaung, její jednotky ostřelovaly, rabovaly a vypalovaly rohingské čtvrti ve městě Buthidaung a okolních vesnicích, což přimělo tisíce Rohingů k útěku,“ uvádí HRW.

Rohingové se tak dostali do třenice mezi dvěma znepřátelenými stranami. „Etničtí Rohingové a rakičtí civilisté nesou hlavní tíhu zvěrstev, kterých se dopouští myanmarská armáda a opoziční Arakanská armáda. Obě strany používají nenávistné projevy, útoky na civilisty a masivní žhářství, aby vyhnaly lidi z jejich domovů a vesnic, což vyvolává přízrak etnických čistek,“ upozornila ředitelka HRW pro Asii Elaine Pearsonová.

V předběžném rozhodnutí z roku 2020 nařídil Mezinárodní trestní soud (ICJ) Myanmaru chránit Rohingy před újmou, což znamenalo právní vítězství a uznání jejich statusu chráněné menšiny podle mezinárodního práva, jak píše CNN.

Přesto však rohingští aktivisté a skupiny pro lidská práva tvrdí, že „Myanmar nevyvinul žádné smysluplné úsilí“ k ukončení jejich systematického pronásledování. Rohingům je nadále odpíráno občanství a svoboda pohybu, a desetitisíce z nich již deset let žijí v nuzných vysídleneckých táborech.

Bangladéšské ministerstvo zahraničí rozsudek přivítalo a ve svém prohlášení podle CNN uvedlo, že pro oběti v táborech v Bangladéši i Myanmaru představuje naději na spravedlnost a odpovědnost myanmarské armády.

Ambia Parveenová z Evropské rohingské rady před soudem upřesnila, že vidí „naději pro oběti, že se dočkají spravedlnosti a že pachatelé z řad myanmarské armády budou pohnáni k odpovědnosti“.

Junta mezitím uvěznila demokratickou vůdkyni Aun Schan Su Ťij, která Myanmar obhajovala při slyšeních v Haagu v roce 2019.

Myanmar je sevřen válkou už tři roky

Válka v Myanmaru začala v únoru 2021 po vojenském převratu, kdy armáda svrhla demokraticky zvolenou vládu Aun Schan Su Ťij. Tento převrat vyvolal masové protesty a následně ozbrojený odpor různých etnických ozbrojených skupin a nově vzniklých milicí.

Konflikt rychle eskaloval, armáda tvrdě potlačovala protesty a používala násilí proti civilnímu obyvatelstvu. Etnické ozbrojené skupiny, které dlouhodobě usilují o autonomii, se spojily proti centrální vládě. Mezi nejvýznamnější patří právě Arakanská armáda, Karenský národní svaz a Kačjinská armáda nezávislosti.

Válka vedla k humanitární krizi s tisíci mrtvými a miliony vysídlených osob. Mezinárodní společenství vyjádřilo znepokojení nad porušováním lidských práv, avšak přímý zásah nepřišel.

Konflikt pokračuje s nejasným vyhlídkami na mírové řešení. Ráno 28. července převzala Sjednocená armáda státu Wa (UWSA) bez jediného výstřelu kontrolu nad Lašiem, hlavním městem severního Šanského státu. Tento krok se odehrál uprostřed obnovených bojů v regionu, kdy etnické ozbrojené skupiny zahájily ofenzívu. UWSA od října 2023 získala kontrolu nad dalšími třemi městy a v nadcházejících týdnech se očekává další rozšíření. Informoval o tom server Diplomat.

Vojenská rada státní správy (SAC) (vojenská junta, pozn. red.) povolila UWSA a Straně pokroku Šanského státu (SSPP) působit jako mírové jednotky, což naznačuje neschopnost SAC udržet kontrolu nad regionem.

UWSA se stala klíčovým hráčem mezi etnickými ozbrojenými skupinami v Myanmaru, vedoucí Federální politický vyjednávací a poradní výbor (FPNCC), který zastupuje zájmy více než poloviny bojovníků etnických autonomních organizací v zemi. UWSA nyní usiluje o rozšíření svého území a vlivu, s cílem propojit své oblasti podél hranic s Čínou a Thajskem.

Související

Barma, ilustrační fotografie.

Cyklon zabil v Barmě nejméně tři lidi, evakuace se týkala stovek tisíc osob

Vysoké vlny, vyvolané cyklonem Mocha, dnes zaplavily část barmského města Sistwei ležícího na pobřeží Bengálského zálivu. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž ale cyklon převážně ušetřil oblast s největším uprchlickým táborem na světě, který se nachází u města Cox's Bázár v sousedním Bangladéši. V Barmě přišli v důsledku bouře o život nejméně tři lidé.

Více souvisejících

barma

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

Alkohol, ilustrační foto

Alkohol na Silvestra poteče proudem. Lékařka radí, kolik je toho bezpečné vypít

Oslavy konce roku se blíží, a s nimi i oslavy, večírky a další společenské akce, které často zahrnují hojné množství míchaných nápojů, piva a vína. Alkohol se sice často pojí s oslavami, ale jeho nadměrná konzumace představuje vážné zdravotní riziko. Jak ale poznat, kdy už je ho příliš? A jak se s alkoholem vypořádat, pokud ho chceme během svátků omezit? Odpovědi na tyto otázky poskytla serveru CNN Dr. Leana Wen, odbornice na zdraví a lékařka působící na Univerzitě George Washingtona.

Aktualizováno před 2 hodinami

V Jižní Koreji havarovalo při přistání dopravní letadlo

Mimořádná zpráva V Jižní Koreji havarovalo při přistání dopravní letadlo. Přes 176 lidí je po smrti

Při přistání na jihokorejském letišti Muan zahynulo při havárii letadla nejméně 176 lidí. Letoun Boeing 737-800 provozovaný společností Jeju Air přepravoval celkem 181 cestujících a členů posádky a směřoval z Bangkoku, Thajska, do Jižní Koreje. Přesná příčina nehody zatím nebyla potvrzena. Podle hasičského sboru však k tragédii mohlo přispět srážka s ptáky a nepříznivé počasí. Vyšetřovatelé nadále pracují na objasnění všech okolností této tragické události, uvedl server BBC.

před 2 hodinami

V Jižní Koreji havarovalo při přistání dopravní letadlo

Letadlu při přistání zřejmě selhal podvozek. Katastrofu zachytily kamery

Letecká katastrofa, která otřásla Jižní Koreou, si v neděli vyžádala životy desítek lidí. Dopravní letadlo havarovalo při přistání na letišti v jihozápadní části země. Letoun sklouzl po přistávací dráze na břiše, následně narazil do zemního valu a vzplál. Tragédie, při níž zahynulo nejméně 175 osob, se stala nejhorší leteckou nehodou v Jižní Koreji od roku 1997, uvedl server CNN.

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu jde na operaci. Lékaři mu seberou prostatu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který letos oslavil 75. narozeniny, se chystá na další lékařský zákrok. Podle oficiálního prohlášení jeho kanceláře bude hospitalizován, aby podstoupil operaci odstranění prostaty. Tento krok následuje po diagnóze infekce močových cest způsobené benigním zvětšením prostaty.

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Výměna zajatců s Ukrajinou se komplikuje. Rusku se do ní z jistého důvodu už příliš nechce

Začátkem nového roku se mezi Ukrajinou a Ruskem očekává další výměna válečných zajatců, přestože konečná dohoda stále zůstává nejistá. Podle Petra Jaceňka, zástupce ukrajinského Úřadu pro zacházení s válečnými zajatci, se jednání s Moskvou v posledních měsících výrazně zkomplikovala. Důvodem je mimo jiné i fakt, že ruské síly zaznamenaly na frontové linii značné úspěchy.

včera

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Tajná továrna, sestřelování ze střech. Jak probíhá dronová válka na Ukrajině?

Rusko zintenzivňuje svou leteckou válku na Ukrajině a v tajné továrně urychluje výrobu dronů, aby podpořilo více než dva roky trvající ofenzívu. Na střeše v Kyjevě mezi tím malá skupina dobrovolníků hlídá město, ozbrojena pouze starými sovětskými kulomety. Informace o tom, jak dronová válka na Ukrajině probíhá, přinesl server CNN.

včera

Video ze smrtelného napadení vězně v nápravném zařízení Marcy

Dozorci v nápravném zařízení v New Yorku utýrali vězně k smrti

Tragická smrt 43letého Roberta Brookse, který zemřel den po brutálním útoku ze strany dozorců v nápravném zařízení Marcy ve státě New York, vyvolala bouři nevole a otevřela debatu o násilí a zodpovědnosti v amerických věznicích. Incident, zachycený na zveřejněných záznamech z tělesných kamer, otřásl nejen Brooksovou rodinou, ale i celou veřejností.

včera

včera

včera

Zoran Milanović

Chorvatsko se chystá si znovuzvolit svého vlastního Donalda Trumpa

Chorvatsko uzavírá svůj „supervolební rok“ prezidentskými volbami, které se uskuteční tuto neděli. Zoran Milanović, současný prezident a kontroverzní kritik Evropské unie i NATO, je podle předvolebních průzkumů jasným favoritem. Pokud žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, druhé kolo proběhne 12. ledna. Uvedl to server Politico.

včera

Světová zdravotnická organizace

WHO: Smrtící epidemie v Kongu má desítky obětí, zabíjí směs nemocí

Smrtící epidemie v Demokratické republice Kongo (DRC) byla podle Světové zdravotnické organizace (WHO) spojena s kombinací virových respiračních infekcí, malárie a podvýživy. Původně považovaná za "záhadnou nemoc", epidemie si vyžádala životy téměř 50 lidí, převážně malých dětí, a téměř 900 dalších osob onemocnělo v západní oblasti Panzi.

včera

Rusko, ilustrační foto

Nechci květiny, ale Ukrajinu. V Rusku bují ženské povstání proti válce

8. března 2023, na Mezinárodní den žen, rozdávali ruští vojáci v Melitopolu, městě na jihu Ukrajiny, ženám a dívkám tulipány a snítky mimózy. Tento krok měl zlepšit vztahy mezi okupanty a místními obyvateli. Ale noc předtím někdo tajně vylepil plakáty po zdech a lampách. Na nich byla zobrazena mladá Ukrajinka v tradiční vyšívané košili, jak bije ruského vojáka kyticí. Slogan zněl: „Nechci květiny. Chci svou Ukrajinu.“

včera

včera

Jana Synková ve filmu Babovřesky 2

Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková

Ve věku 80 let zemřela legendární herečka Jana Synková, známá nejen jako teta Kateřina ze seriálu Saturnin, ale také jako psycholožka Kudláková z populární filmové trilogie Byl jednou jeden polda. Smutná zpráva přichází pouhých šest měsíců po smrti jejího manžela, zakladatele Studia Ypsilon Jana Schmida (†87), který zemřel letos v červnu.

včera

USA se přiklání k teorii o sestřelení letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Na Štědrý den došlo k tragické havárii letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při níž zahynulo 38 lidí a dalších 29 bylo zraněno. Podle nejnovějších zpráv existuje podezření, že letoun mohl být omylem sestřelen ruskými systémy protivzdušné obrany, které jej mohly považovat za dron. Uvedl to server SkyNews.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy