Britský kamikadze. Johnson zasadil ránu matce všech parlamentů, glosuje tisk

Hlavním poraženým na cestě k odchodu Británie z Evropské unie, kterou zvolil premiér Boris Johnson, je parlamentní demokracie. V komentáři ke středečnímu rozhodnutí britské vlády přerušit před brexitem na několik týdnů zasedání parlamentu to napsal německý list Süddeutsche Zeitung.

"Vláda, která je lidu povinována skládat účty, demontuje z vypočítavosti zvolené zástupce lidu. Boris Johnson možná tento mocenský boj vyhraje. Ale cena za to bude vysoká," napsal německý list Süddeutsche Zeitung, podle kterého je taktika britského premiéra záludná, ale zároveň geniální. Parlament se po jeho středečním kroku stal jen divákem, který zpoza plotu sleduje dění, aniž by mohl zasáhnout.

"Pro parlament, který v politickém folkloru platí za matku všech parlamentů a který je často obdivován jako vzor, je to těžká rána," reagoval v komentáři list Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Premiér Johnson ve středu požádal královnu Alžbětu II., aby po letní přestávce přerušila zasedání britského parlamentu až do 14. října. Panovnice mu vyhověla. Na konci října má přitom Spojené království opustit Evropskou unii. Poslanci tak budou mít minimum času na legislativní kroky, jimiž by mohli zkusit zablokovat brexit bez dohody, který Johnson nevylučuje. Opozice varovala, že se pokusí přerušení aktuální schůze zabránit a vyvolat chce i hlasování o nedůvěře vládě.

Také podle švýcarského listu Neue Zürcher Zeitung nemohl být Johnsonův postup přímočařejší a bezohlednější. Cílem premiéra je podle něj především zajistit si vlastní politické přežití. "Jisté je jedno: Po třech letech únavného brexitového chaosu je konečně jasno. Po tlusté čáře za brexitovým dramatem touží mnoho lidí," napsaly noviny.

Také podle nizozemského listu De Volkskrant je hlavním Johnsonovým cílem zachování moci. "Najednou zmizela jakákoli finanční disciplína a (premiér) vydává peníze na všechno možné... Brexit je (pro Johnsona) prostředkem, jak vyhrát volby. Zachování moci je totiž v britské policie důležitější než vše ostatní, včetně zájmu země," napsal list.

Podle španělského listu El Mundo žene Johnson Británii směrem k autokracii. "Ještě nevíme, zda jeho nejnovější manévr bude znamenat konec jeho vlády. Víme ale dvě věci: brexit bez dohody vyvolá sociální a hospodářské drama, jehož následky si hlavní poškození - britští občané - asi ještě neuvědomují. A víme také, že když dáte moc populismu, bude muset účty platit nejen jedna země, ale celý kontinent," varoval španělský list.

Italské noviny Corriere della Sera označují Johnsonův postup za "manévr kamikadze", který by mohl "zasadit smrtelnou ránu citlivé ústavní rovnováze" ve Spojeném království. "Pravděpodobně ale Johnson neměl jinou možnost," píše dále list. "Nyní za sebou premiér spálil všechny mosty. Nyní už Brusel nemůže doufat v nějaké zákulisní manévry opozice, musí to vše začít brát vážně," dodaly italské noviny.

Francouzský list L'Alsace označil středeční krok premiéra Johnsona za "podpásovou ránu" uštědřenou nejstarší demokracii světa.

Související

Více souvisejících

Brexit Boris Johnson Velká Británie EU (Evropská unie) Německo

Aktuálně se děje

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

včera

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

včera

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

včera

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

včera

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti

Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy