Bouře Dennis vyplavila na irské pobřeží loď duchů. Kam se námořníci poděli?

Bouře Dennis, se kterou se v minulých dnech potýkal severozápad Evropy, vyplavila na jižní pobřeží Irska loď bez posádky. Takzvanou loď duchů, která se původně plavila pod vlajkou Tanzanie, opustili námořníci již v roce 2018. Od té doby plula bezvládně Atlantikem.

Moře, ilustrační foto
doporučujeme

Informoval o tom list The Irish Times. Rozbouřené moře vyplavilo loď v neděli na kamenité pobřeží nedaleko rybářské vesnice Ballycotton v irském hrabství Cork.

Nákladní plavidlo Alta dlouhé 77 metrů se bez posádky ocitlo v září 2018, když bylo na cestě z Řecka na Haiti. Kvůli technické závadě se stalo neovladatelným a americká pobřežní stráž z něj musela po dvaceti dnech evakuovat deset námořníků. Tehdy se loď nacházela zhruba 2200 kilometrů jihovýchodně od Bermud.

Motorová loď postavená v roce 1976 se pak bezvládně pohybovala Atlantikem, naposledy ji v srpnu 2019 zpozorovalo britské námořnictvo. "Připluli jsme k plavidlu, abychom navázali kontakt a nabídli pomoc, ale nikdo neodpověděl," uvedla tehdy na twitteru posádka lodi HMS Protector.

Plavbu lodi Alta ukončila až nyní bouře Dennis, která o víkendu udeřila na Britské ostrovy a například ve Walesu přinesla vítr o rychlosti 146 kilometrů v hodině.

Podle irské pobřežní stráže na lodi vyplavené nedaleko Corku nikdo nebyl a plavidlo nezpůsobilo ani žádné znečištění. Dnes ráno by měli členové pobřežní stráže za odlivu loď prohledat i zevnitř. Zjistit bude nutné také jejího majitele. V minulosti bylo vlastnictví lodi předmětem sporů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čaputová označila za největší hrozbu změnu klimatu. Svět prý potřebuje…

23.09.2020 20:55 Kvůli pandemii koronavirové infekce už nikdy nebudeme moci žít jako dosud. Prohlásila to dnes na…

Španělsko hlásí na 11 290 nových nakažených a 130 dalších úmrtí

23.09.2020 20:36 Ve Španělsku přibylo 11.289 nakažených koronavirem SARS-CoV-2, čímž se počet nakažených v této zemi…

Německo nezařadí celé Česko na seznam rizikových oblastí

23.09.2020 19:54 Aktualizováno Německo dnes zřejmě nezařadí celou Českou republiku jako epidemicky rizikovou oblast, mimo seznam…

Řecko zpřísňuje podmínky pro Čechy. Bez testu na covid se do země…

23.09.2020 19:32 Aktualizováno Češi budou smět od pondělí do Řecka jen s negativním testem na covid-19, který nebude starší než 72…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama