Dohoda EU-Británie se nezdá pravděpodobná, řekl Barnier. Jednání váznou v řadě bodů

Mezi návrhy Evropské unie a Británie ohledně nastavení budoucích vztahů jsou u více klíčových bodů stále značné rozdíly. Obě strany se tak musejí připravit na to, že se do konce přechodného období brexitu nepodaří uzavřít dohodu. Takto se dnes po dalším kole jednání vyjadřovali hlavní vyjednavači Michel Barnier a David Frost.

Michel Barnier
doporučujeme

Po čtyřdenním bloku schůzek v Londýně si obě strany vyměnily obvinění z blokování postupu, a zejména šéf unijního týmu Barnier byl otevřeně kritický. Britská vláda podle něj v posledních týdnech nedává najevo ochotu hledat řešení složitých problémů.

"Protože se Spojené království aktuálně odmítá zavázat k otevřené a spravedlivé soutěži a k vyvážené dohodě o rybolovu, obchodní dohoda se v tuto chvíli nezdá pravděpodobná," citovala Barniera agentura Reuters.

Barnierův britský protějšek v písemném prohlášení rovněž zmiňoval "významné oblasti neshod" a naznačil, že EU ignoruje požadavky, které opakovaně formuloval britský premiér Boris Johnson. Londýn podle něj nechápe, proč unie nechce s Británii uzavřít dohodu podobnou té, kterou má s Kanadou.

"Bohužel je jasné, že v červenci nedosáhneme 'předběžné shody na základních principech dohody', která byla stanovena jako cíl na vrcholné schůzce 15. června. (...) Musíme se vyrovnat s možností, že (dohoda) nebude dosažena," konstatoval britský vyjednavač Frost.

Obě strany zároveň hovořily o jistém posunu a podle britského prohlášení je stále možné najít na podzim společnou řeč. U otázky přístupu unijních rybářů do britských vod a nastavení společných pravidel hospodářské soutěže ovšem přetrvávají spory. Podle Barniera Londýn požaduje "takřka úplné" vyloučení rybářských lodí EU z britských vod, což je "zkrátka nepřijatelné".

"Čas na odpovědi se rychle krátí," řekl Barnier novinářům. Přechodné období stanovené pro odchod Británie z EU a určené pro dojednání nového partnerství skončí na konci roku, tedy za 161 dní. V Británii bude do té doby nadále platit unijní právo, ačkoli země od letošního února členem EU již formálně není. Pokud se za dalších pět měsíců budoucí vztahy nepodaří dojednat, přineslo by to bariéry ve výměně zboží i služeb.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tisíce lidí protestovaly ve Varšavě na podporu LGBT, propuštění aktivistky…

08.08.2020 21:22 Aktualizováno Několik tisíc lidí mávajících duhovými vlajkami dnes protestovalo v centru Varšavy. Požadovali…

Kiska je zřejmě těžce nemocný. V čele strany Za lidi ho nahradí Remišová

08.08.2020 20:32 Novou předsedkyní slovenské vládní strany Za lidi se dnes stala dosavadní místopředsedkyně a…

Český turista se zřítil z ferraty v rakouských horách, pád nepřežil

08.08.2020 19:53 Dvaapadesátiletý Čech dnes zahynul při pádu ze zajištěné cesty (ferraty) v rakouském pohoří Rax.…

Německo má opět přes 1000 nových případů koronaviru, situace je vážná v…

08.08.2020 18:06 Aktualizováno V Německu třetí den za sebou přibyla více než tisícovka potvrzených případů infekce koronavirem.

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama