Dohoda EU-Británie se nezdá pravděpodobná, řekl Barnier. Jednání váznou v řadě bodů

Mezi návrhy Evropské unie a Británie ohledně nastavení budoucích vztahů jsou u více klíčových bodů stále značné rozdíly. Obě strany se tak musejí připravit na to, že se do konce přechodného období brexitu nepodaří uzavřít dohodu. Takto se dnes po dalším kole jednání vyjadřovali hlavní vyjednavači Michel Barnier a David Frost.

Michel Barnier
doporučujeme

Po čtyřdenním bloku schůzek v Londýně si obě strany vyměnily obvinění z blokování postupu, a zejména šéf unijního týmu Barnier byl otevřeně kritický. Britská vláda podle něj v posledních týdnech nedává najevo ochotu hledat řešení složitých problémů.

"Protože se Spojené království aktuálně odmítá zavázat k otevřené a spravedlivé soutěži a k vyvážené dohodě o rybolovu, obchodní dohoda se v tuto chvíli nezdá pravděpodobná," citovala Barniera agentura Reuters.

Barnierův britský protějšek v písemném prohlášení rovněž zmiňoval "významné oblasti neshod" a naznačil, že EU ignoruje požadavky, které opakovaně formuloval britský premiér Boris Johnson. Londýn podle něj nechápe, proč unie nechce s Británii uzavřít dohodu podobnou té, kterou má s Kanadou.

"Bohužel je jasné, že v červenci nedosáhneme 'předběžné shody na základních principech dohody', která byla stanovena jako cíl na vrcholné schůzce 15. června. (...) Musíme se vyrovnat s možností, že (dohoda) nebude dosažena," konstatoval britský vyjednavač Frost.

Obě strany zároveň hovořily o jistém posunu a podle britského prohlášení je stále možné najít na podzim společnou řeč. U otázky přístupu unijních rybářů do britských vod a nastavení společných pravidel hospodářské soutěže ovšem přetrvávají spory. Podle Barniera Londýn požaduje "takřka úplné" vyloučení rybářských lodí EU z britských vod, což je "zkrátka nepřijatelné".

"Čas na odpovědi se rychle krátí," řekl Barnier novinářům. Přechodné období stanovené pro odchod Británie z EU a určené pro dojednání nového partnerství skončí na konci roku, tedy za 161 dní. V Británii bude do té doby nadále platit unijní právo, ačkoli země od letošního února členem EU již formálně není. Pokud se za dalších pět měsíců budoucí vztahy nepodaří dojednat, přineslo by to bariéry ve výměně zboží i služeb.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

U mladých Poláků výrazně klesá zbožnost i důvěra v církev

05.03.2021 21:31 U mladých Poláků za poslední čtvrtstoletí klesla zbožnost a také důvěra v katolickou církev.…

Sasko prodloužilo karanténní nařízení, vstup z Česka je nadále omezen

05.03.2021 20:01 Sasko dnes ve shodě s pokračující celoněmeckou karanténou prodloužilo vlastní nařízení, které…

Itálii hlásí od počátku epidemie už tři miliony nakažených

05.03.2021 19:39 Itálie dnes oznámila dalších 297 úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19 a 24.036 nově nakažených…

Čaputová uctila slovenské oběti pandemie

05.03.2021 19:16 Položením svíčky na nádvoří prezidentského paláce v centru Bratislavy a minutou ticha dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama