Drtivá většina Italů stráví dovolenou doma, cestovní ruch očekává velké ztráty

Stejně jako Češi se i Italové chystají letošní letní dovolenou strávit spíše ve své zemi. Podle dnes zveřejněného průzkumu institutu Ixe se letos chystá na domácí dovolenou 93 procent Italů, informovala agentura APA. Itálie, která patřila k nejpostiženějším zemím v nynější pandemii, otevřela své hranice 3. června.

Ilustrační foto
doporučujeme

Na letní dovolenou se letos podle průzkumu institutu Ixe chystá asi 34 milionů Italů, což je o 13 procent méně než loni. Každý čtvrtý Ital si přitom vybral destinaci své dovolené nedaleko svého regionu. Většina dotazovaných se chystá k moři, mnozí si ale vybrali menší obce na venkově či v horách. Výrazný pokles návštěvnosti zřejmě čekají turisty velmi oblíbená města jako Řím, Florencie či Benátky.

V rámci snah o oživení ekonomiky se italská vláda snaží podpořit i místní cestovní ruch. Kvůli tomu zřídila také speciální tým na ministerstvu kultury a turistiky. "Chceme podpořit cestovní ruch v místech, která nejsou tolik vyhledávaná zahraničními turisty, a jsou tudíž méně známá," citovala agentura APA ministra kultury a turistiky Daria Franceschiniho.

Na nastartování cestovního ruchu a kultury po koronavirové krizi vyčlenila italská vláda pět miliard eur (asi 133 miliard Kč). Součástí balíčku opatření je i příspěvek Italům s nižšími příjmy na dovolenou v jejich vlasti. Rodiny s výdělky nižšími než 40.000 eur ročně mohou dostat voucher v hodnotě až 500 eur (asi 13.300 Kč), který lze do konce roku uplatnit jako slevu na ubytování, páry mohou získat maximálně 300 eur a jednotlivci 150 eur.

Itálii i tak letos čekají velké ztráty příjmů z turistiky. Podle prognózy turistického svazu Assoturismo z tohoto měsíce se počet turistů ze zahraničí v Itálii letos v létě sníží až o polovinu. Podnikatelé tak přijdou v tržbách zhruba o 3,2 miliardy eur (asi 85 miliard Kč), spočítal svaz Assoturismo. Podle něj za tři letní měsíce přijede letos do Itálie o 12,8 milionu dovolenkářů méně než loni.

Také Češi se letos chystají strávit letní dovolenou ve své zemi. Podle nového průzkumu státní agentury CzechTourism zůstane v tuzemsku na dovolenou 79 procent Čechů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Reprodukční číslo roste. Japonsko zažilo růst počtu sebevražd

19.01.2021 09:08 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES se třetí den drží na 70 bodech ze sta. Šestý den je tak ve…

Merkelová bude jednat se spolkovými zeměmi o delší karanténě

19.01.2021 07:46 Německá kancléřka Angela Merkelová dnes odpoledne bude jednat s premiéry spolkových zemí o…

Svět dál zápolí s koronavirem, v Česku už je jeho nakažlivější britská…

18.01.2021 21:58 Aktualizováno Nový typ koronaviru, který způsobuje nemoc covid-19, se poprvé objevil předloni v prosinci v Číně.…

Conteho italská vláda získala důvěru poslanců, přežití ale nemá jisté

18.01.2021 21:31 Italská Poslanecká sněmovna dnes vyslovila důvěru vládě premiéra Giuseppeho Conteho. Kabinet…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama