Napjaté vztahy s Tureckem, sankce vůči běloruskému režimu či společný přístup k Číně budou patřit k hlavním tématům dvoudenního jednání prezidentů a premiérů zemí Evropské unie, které začíná ve čtvrtek v Bruselu.
Političtí vůdci budou hledat společnou řeč také v ochraně jednotného unijního trhu či přechodu k digitálnímu hospodářství. Diplomaté očekávají, že zvláště v zahraničněpolitických otázkách čeká lídry i s ohledem na trvající rozepře Turecka s Kyprem před schválením společných závěrů dlouhá debata.
Ve čtvrtek jim patrně hlavní část večera zabere společná reakce na vyhrocenou situaci ve východním Středomoří, kde Turecko k velké nevoli Kypru zkoumá možnosti těžby poblíž jeho břehů. Předseda Evropské rady Charles Michel kvůli rozvířeným vtahům v minulých týdnech jednal s vrcholnými politiky obou stran. V Bruselu by podle něj měli šéfové států a vlád pomocí metody "cukru a biče" najít cestu, jak přimět Turecko ke konstruktivnímu dialogu.
"Ve hře zůstávají všechny možnosti, jak bránit legitimní zájmy EU a jejích členských států," uvedl v předsummitovém zvacím dopise Michel. Pozitivní motivací pro Turecko má být například možnost rozšíření celní unie, hrozbou naopak sankce za průzkumnou těžbu. Ty vedle Kypru či Řecka podporuje například Francie nebo Rakousko, další země včetně předsednického Německa však nejsou jeho zastánci. Řada unijních států nechce dále hrotit vztahy s partnerem v NATO, který v rámci migrační dohody pomáhá brzdit příliv běženců. Turečtí vládní politici navíc krátce před summitem unii od dalšího zhoršování vztahů odrazovali.
S tvrdším přístupem k Turecku je však po tlaku Kypru spojena otázka sankcí vůči režimu autoritářského běloruského vládce Alexandra Lukašenka, jehož EU kvůli zmanipulovaným srpnovým volbám neuznává za prezidenta. Nikósie minulý týden na jednání ministrů zahraničí zablokovala přijetí sankcí podporované všemi ostatními zeměmi a za svůj souhlas požaduje potrestání Ankary. Podle návrhu závěrů summitu hodlají lídři vyzvat ministry, aby postihy vůči Lukašenkovým lidem schválili v nejbližších dnech.
Vedle zahraniční politiky se budou unijní lídři věnovat i ekonomickým tématům. Michel v posledních týdnech zdůrazňuje, že EU by měla v budoucnu posílit svou "strategickou autonomii" a toto sousloví bude patrně často z úst vrcholných politiků znít v pátek. Shodnout by se měli na tom, že unie bude pracovat na větší soběstačnosti například ve výrobě léků či dalších zásadních produktů. Unijní představitelé jsou zajedno v tom, že koronavirová krize odhalila zranitelnost Evropy v mnohém závislé například na asijské produkci a chtějí se poučit.
Zvláště globálním posilováním Číny je pak motivována snaha lépe chránit unijní trh. V rámci navrhovaných závěrů by se lídři měli shodnout na tom, že EU v budoucnu hodlá ztížit přístup na svůj trh mimoevropským firmám, které se těší státní podpoře a mají proti těm unijním konkurenční výhodu.
Michel také na summitu navrhne, aby političtí vůdci zemí podpořili plán Evropské komise, podle něhož má být pětina peněz z fondu pokrizové obnovy hospodářství spojena s digitalizací ekonomik.
Související

EU žaluje Francii za to, že lidem říká, jak recyklovat

Blíží se klíčový summit EU-Čína. Obě strany chtějí vytvořit tlak, nesmějí to ale přehnat
EU (Evropská unie) , Summit EU , Bělorusko , Čína
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Britové oslavili narozeniny budoucího krále. Na trůnu ho přivítají až za mnoho let
před 1 hodinou

Čeští fotbaloví zástupci v Evropě znají další možné soupeře. Nejtěžší výběr má Plzeň, co Ostrava a Sparta?
Aktualizováno před 2 hodinami

Zemřel legendární Ozzy Osbourne
před 3 hodinami

Na Českokrumlovsku řádily falešné lékařky. Hrozí jim až pět let ve vězení
před 4 hodinami

Trumpa podruhé přijme britský panovník. V programu zůstává jeden otazník
před 4 hodinami

Metro opět začne stavět na Staroměstské. Má to ale háček
před 5 hodinami

Sto let od vydání knihy, která byla základem nacistické ideologie. V Česku je zakázaná
před 6 hodinami

Íránský režim zdrcený válkou míchá víru s nacionalismem. Jde o nebezpečnou hru, problémy ale nezakryje
před 6 hodinami

Škrty v zahraniční pomoci nikoho nezabijí, tvrdí USA. Zemře 14 milionů lidí, spočítali vědci
před 7 hodinami

V Motole s meningokokem leží nezletilý student. Merxbauerová pro EZ řekla, na co si dávat pozor
před 7 hodinami

OSN: Pásmo Gazy je peklem na Zemi. Lékaři omdlévají, děti umírají hlady
před 9 hodinami

14 let po útocích na ostrově Utøya je internet inkubátorem extremismu. Navzdory nespočtu varování
před 9 hodinami

Británii dochází trpělivost. Izraeli zaslala důrazné varování
před 10 hodinami

USA opouští UNESCO, oznámil Trump
před 11 hodinami

EU žaluje Francii za to, že lidem říká, jak recyklovat
před 11 hodinami

V Motole je hospitalizován mexický student s potvrzenou nákazou meningokokem
před 12 hodinami

Francii dochází trpělivost. Tlačí EU k tvrdšímu postupu vůči Trumpovi
před 13 hodinami

Trump je zaskočen izraelskými útoky v Gaze a Sýrii, v Bílém domě sílí odpor k Netanjahuovi
před 14 hodinami

Manévry záchranářů v Roztokách u Prahy: Kvůli meningitidě vyšetřili stovku lidí
před 14 hodinami
Nejtragičtější letecké neštěstí v historii Bangladéše: Letadlo se zřítilo na školu, desítky mrtvých
Tragédie otřásla v pondělí bangladéšským hlavním městem, když se vojenský stíhací letoun zřítil přímo na školní areál v severní části Dháky. Podle oficiálních údajů přišlo o život nejméně 27 lidí, z toho 25 dětí. Dalších 171 osob utrpělo zranění, většinou školáci, kteří byli převezeni do několika nemocnic v metropoli.
Zdroj: Libor Novák