EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce

Vrcholní představitelé Evropské unie dnes nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu dnes poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

Charles Michel během videohovoru.
doporučujeme

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Budoucího šéfa Bílého domu Michel rovněž pozval do Bruselu na mimořádný summit se zástupci evropské sedmadvacítky, který by se měl uskutečnit v příštím roce. "Nyní je čas na to, abychom spojili síly," uvedl předseda Evropské rady na twitteru.

Zvolený prezident USA dnes hovořil také s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. "Je to nový začátek pro globální partnerství EU a USA," uvedla na twitteru. Silná EU a silné Spojené státy podle von der Leyenové mohou utvářet celosvětovou agendu "založenou na spolupráci, multilateralismu, solidaritě a sdílených hodnotách".

Poprvé dnes Biden telefonicky hovořil také s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance Jensem Stoltenbergem. "Hovořili o důležitosti naší transatlantické aliance jako základního kamene naší kolektivní bezpečnosti," stojí v prohlášení NATO k rozhovoru.

Agentura Reuters připomněla, že dosluhující prezident Donald Trump měl napjaté vztahy se spojenci z Evropské unie i Severoatlantické aliance. Otevřeně například podporoval brexit a kritizoval evropské členy NATO kvůli nízkým výdajům na obranu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo zařadilo Česko na seznam vysoce rizikových zemí

22.01.2021 20:03 Aktualizováno Německo zařadilo Českou republiku na seznam epidemicky vysoce rizikových zemí a zpřísněná opatření…

EU chce lepší vztahy s Tureckem, žádá od Ankary konkrétní činy

22.01.2021 19:45 Evropská unie vítá současnou snahu Turecka o zlepšení vzájemných vztahů, Ankara ji však musí…

AstraZeneca kvůli mutacím zatím dodá méně vakcíny

22.01.2021 18:38 Britsko-švédský výrobce "oxfordské" vakcíny AstraZeneca upozornil Evropskou komisi, že dodávky jeho…

ONLINE: Reprodukční číslo se zhoršuje, počet mrtvých v Německu je enormní

22.01.2021 18:12 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES je dále na 73 bodech a více než týden se tak drží ve čtvrtém z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama