EU nedostane migraci pod kontrolu bez míru v Libyi

Hrozící nárůst počtu migrantů, kteří by se mohli vydat směrem do Evropy kvůli vyhrocujícímu se konfliktu v Libyi, může odvrátit jen dodržování příměří. To se však ani v době pandemie nemoci covid-19 nedaří zajistit. Prohlásil to dnes šéf unijní diplomacie Josep Borrell po jednání ministrů zahraničí.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

uprchlíci
doporučujeme

Jejich debata se týkala mimo jiné právě severoafrické země, k jejímž břehům hodlá Evropská unie vyslat lodě v rámci nové operace určené ke kontrole zbrojního embarga.

Někteří ministři dnes podle Borrella dali najevo obavu z možného nárůstu počtu migrantů, který by mohl být reakcí na další boje v zemi sužované občanskou válkou.

"Nedokážeme dlouhodobě vyřešit výzvu představovanou migrací, dokud se nám nepodaří stabilizovat situaci v Libyi. A to bohužel není otázkou zítřka," řekl Borrell po jednání novinářům.

EU již začátkem dubna oficiálně zahájila novou námořní a leteckou operaci Irini, která má pomoci k dodržování stále porušovaného zbrojního embarga OSN. Operaci, která má nahradit zrušenou akci Sophia, z níž unijní země stáhly své lodě kvůli neochotě přijímat na své území zachráněné migranty, se však zatím nedaří rozjet v praxi. Mezi prvními přislíbilo účast svých vojáků na misi Německo, které v úterý schválilo vyslání až 300 příslušníků armády, z dalších zemí se však zatím žádné oficiální závazky neozývají.

Unie uzavřela vnější hranice pro migraci kvůli šíření koronaviru, některé zvláště jihoevropské země mají však obavy, že po uvolnění restrikcí opět nápor běženců zesílí.

V Libyi, která je nestabilní od pádu diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011, nyní proti sobě stojí premiér Fáiz Sarrádž, jehož mezinárodně uznaná vláda má pod kontrolou jen malé území kolem hlavního města Tripolisu, a polní maršál Chalífa Haftar, jehož jednotky ovládají většinu Libye. Ačkoli OSN vyzvala k příměří, aby se úřady mohly soustředit na boj proti koronaviru, v Tripolisu v polovině dubna boje zesílily.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Polský premiér doufá, že ekonomika neklesne více než o 4 procenta

06.06.2020 12:17 Polský premiér doufá, že ekonomika letos následkem koronavirové krize neklesne více než o čtyři…

Demonstranti v Paříži se navzdory zákazům svolávají k pochodům proti…

06.06.2020 10:41 Zákaz protestu proti policejnímu násilí a rasismu zdůvodněný ochranou zdraví demonstranty v Paříži…

Morawiecki doufá, že USA část vojáků z Německa pošlou do Polska

06.06.2020 10:17 Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes v rozhovoru pro rádio RMF24 řekl, že doufá, že Spojené státy…

V Německu klesl počet nových případů nákazy

06.06.2020 08:39 V Německu během uplynulých 24 hodin potvrdily testy nákazu koronavirem u 407 lidí, což je o stovku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy