EU si posvítí na Británii po brexitu: Systém kontrol, ve hře jsou i sankce

Evropská komise chce zajistit, že Británie dodrží pravidla budoucích dohod, které obě strany plánují vyjednat a podepsat po britském odchodu z Evropské unie. Brusel proto navrhuje nezávislou kontrolu jejich plnění a to včetně možných sankcí, pokud by byly smlouvy porušeny. S plánem by ovšem musela souhlasit také britská strana, což je podle diplomatů nejisté. Komise podle informací ČTK představila v pondělí svůj záměr zástupcům členských zemí.

Británie téměř s jistotou opustí EU příští pátek a obě strany chtějí co nejdříve poté zahájit klíčová jednání o budoucích vztazích.

Z Bruselu a Londýna se však zatím ozývají velmi rozdílná slova o tom, jak by měly vypadat dohody upravující budoucí vztahy. Zatímco unijní exekutiva hovoří o co nejtěsnějších obchodních vazbách podmíněných dodržováním pravidel spojených s jednotným trhem, britská vláda vyhlašuje, že se nechce některými pravidly vázat a stojí spíše o velmi volnou dohodu.

Britské firmy naproti tomu dávají najevo, že by chtěly co nejširší přístup na jednotný unijní trh, kam míří téměř polovina britského exportu. Standardy, jejichž dodržováním Brusel takto privilegovaný přístup podmiňuje, se týkají zejména oblastí boje s klimatickými změnami, ochrany práv zaměstnanců, daní či pravidel státní pomoci.

Komise přišla v pondělí s návrhem, jak případné porušování pravidel vynutit. Spory by měl řešit nově ustavený společný výbor, který má zprostředkovat jednání mezi oběma stranami. Pokud by nedokázaly dospět ke shodě, případ by se přesunul k arbitrážní komisi. Ta by jej buď předala Soudnímu dvoru Evropské unie, pokud by se přímo týkal práva EU, nebo by v některých případech rozhodovala spory sama.

Pokud by dospěla k závěru, že Británie či některá unijní země podmínky dohody porušuje, stanovila by „opodstatněnou dobu“ na nápravu. Poté by komise rozhodla o výši jednorázové pokuty. Pokud by byla pravidla porušována i nadále, měla by poškozená strana právo od části smlouvy odstoupit.

Podle některých unijních diplomatů však může být obtížné přesvědčit britskou vládu, aby na zavedení tohoto kontrolního systému přistoupila. Představitelé EK naproti tomu podotýkají, že je částečně definován již v politické deklaraci o budoucích vztazích, na níž se obě strany shodly loni.

Pokud tento týden britský a příští týden Evropský parlament podle očekávání schválí brexitovou dohodu, budou mít obě strany čas do konce roku, do kdy má trvat po brexitu následující přechodné období, vyjednat smlouvy o obchodních a dalších vztazích. Pokud by se dohody nepodařilo uzavřít a Británie by nepožádala o prodloužení přechodné doby, začaly by obě strany od ledna 2021 obchodovat podle pravidel Světové obchodní organizace.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Brexit evropská komise Velká Británie

Aktuálně se děje

včera

včera

Petr Pavel

Prezident Pavel se zranil na motorce. Je v nemocnici

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale bude nutné krátké pozorování v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Tuto informaci dnes večer zveřejnila prezidentská kancelář na sociální síti X. 

včera

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Orbán: Maďarské tajné služby mají informace o atentátu na Fica

Maďarské tajné služby jsou v neustálém kontaktu se slovenskými tajnými službami, jakož i se službami jiných zemí, například v rámci sítě evropských zemí či členských zemí NATO. Maďarsko tak má informace o tom, co se stalo při atentátu na předsedu slovenské vlády Roberta Fica.

včera

Jiřina Ekrt Jirušková

Jak se chovají Češi na dovolené? Rádi si připlatí za luxusnější služby, říká manažerka cestovky

V posledních letech je vidět rostoucí zájem o nákup dovolených mezi seniory. Meziročně se zdvojnásobil počet lidí ve věku nad 70 let, kteří si objednali letní zájezd. Obecně pak platí, že v České republice roste zájem o dovolené a zájem nesnížily ani vyšší životní náklady. Loňské predikce ekonomů, kteří vyhrožovaly propadem zájmu o dovolené se nenaplnil, zájezdy se kupují vesele dál. Češi si naopak rádi připlatí za luxusnější dovolenkové zážitky, ať už jde o dopravu letadlem či all inclusive služby, říká v rozhovoru PR managerka Invia.cz Jiřina Ekrt Jirušková.

včera

včera

včera

včera

Izrael, ilustrační foto

Uznání Palestiny bude mít "vážné důsledky", varuje Izrael

Rozhodnutí vlád Irska, Norska a Španělska uznat palestinský stát bude mít "vážné důsledky" pro jejich vztahy s Izraelem. Po předvolání jejich velvyslanců to ve čtvrtek oznámilo izraelské ministerstvo zahraničních věcí, informuje agentura AP.

včera

včera

včera

včera

Oslo

Pohár trpělivosti přetekl. Norsko uzavře hranice Rusům

Norská vláda od 29. května zavede dodatečná omezení vstupu pro občany Ruska, kteří cestují do Norska za turistikou nebo "jinými nepodstatnými účely". Informace byla zveřejněna ve středu na webových stránkách kabinetu, jak uvádí agentura Reuters.

včera

včera

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu

Den D se blíží. O osudu Pásma Gazy se rozhodne už v pátek

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) oznámil, že v pátek 24. května v 15:00 SELČ vydá rozhodnutí o žádosti Jihoafrické republiky (JAR) nařídit Izraeli zastavení vojenské operace v Pásmu Gazy, včetně města Rafah na jihu této palestinské enklávy. Informaci přinesla agentura AFP.

včera

včera

včera

Počasí

Počasí: V Česku udeří silné bouřky, varovali meteorologové

Česko v pátek opět zasáhnou silné bouřky, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve čtvrtek na sociální síti. Doprovázet je budou zejména přívalové srážky, napršet může kolem 50 milimetrů. Meteorologové také rovnou varovali, že bouřky udeří také o víkendu.

včera

včera

Rusko zaútočilo na město Cherson. Ukrajina poslala rakety na Belgorod

Město Cherson na jihu Ukrajiny se ve čtvrtek ráno stalo terčem ruské palby. O incidentu informoval gubernátor Chersonské oblasti Roman Mročko. Ve zprávě na síti Telegram uvedl, že exploze byly slyšet v částech města poblíž řeky Dněpr.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy