Za změny počasí nemůžeme, přesto nás ničí nejvíc. Jednání na COP29 se vyostřují, Čína se staví na odpor

V hlavním městě Ázerbájdžánu, Baku, se koná 29. konference COP o klimatické změně, kde světoví lídři a diplomaté usilují o dosažení nových cílů financování klimatických opatření pro rozvojové země. Tento závazek, který je součástí Pařížské dohody, má do roku 2025 přinést významné navýšení předchozího příslibu ve výši 100 miliard dolarů ročně, určeného k podpoře snižování emisí a adaptace na klimatické dopady v chudších zemích. Rozpory mezi očekáváním rozvojových zemí a možnostmi bohatších států jsou však výrazné a jednání se podle BBC vyostřují.

Mnohé africké země a malé ostrovní státy, které patří k těm nejvíce ohroženým klimatickou změnou, požadují, aby se nové klimatické financování vyšplhalo na více než jeden bilion dolarů do roku 2030. Tento ambiciózní požadavek odráží náklady, které budou muset tyto země vynaložit na opatření proti rostoucím teplotám, stoupající hladině moří a zhoršujícím se klimatickým podmínkám. Nicméně zástupci bohatších zemí naznačují, že pro splnění takového cíle bude nezbytné rozšíření okruhu donorů o další ekonomické síly.

Bohatší státy se obrací na Čínu a státy Perského zálivu, aby se podílely na financování, což však naráží na odpor. Přestože jsou tyto země ekonomicky vyspělé, jsou stále formálně zařazeny mezi rozvojové země. Tento status je pro ně výhodný, protože jim umožňuje vyhnout se povinnostem bohatších států. Pro některé z nich by přijetí role donátorů znamenalo ztrátu výhod, a tak lze očekávat dlouhá a náročná jednání.

Rozvojové země, které jsou zranitelnější vůči dopadům klimatické krize, zdůrazňují, že bez odpovídající finanční podpory nebudou schopny připravit a předložit nové ambiciózní cíle snižování emisí. Tyto cíle mají být oznámeny na jaře příštího roku, což zvyšuje tlak na aktuální jednání v Baku. Pokud dohoda o zvýšeném financování nebude dosažena, hrozí, že celosvětové úsilí o omezení růstu globálních teplot bude výrazně oslabeno.

Prezidentka Moldavska, Maia Sandu, na konferenci upozornila na to, že její země, která přispívá pouhými 0,03 % ke globálním emisím, je přesto nejzranitelnější vůči klimatickým dopadům v celé Evropě. Sandu apelovala na vytvoření spravedlivého a přístupného systému klimatického financování, který by prioritizoval ty nejzranitelnější země. Moldavsko, byť samo usiluje o snížení svých emisí, potřebuje podporu větších ekonomik, aby mohlo čelit rostoucím hrozbám.

Zástupce Finska, Alexander Stubb, zdůraznil, že klimatická změna je „testem pro multilateralismus“, tedy pro spolupráci mezi státy. Opačný názor vyjádřil bosenský prezident Denis Bećirović, který uvedl, že „jedním z největších překážek klimatických řešení je státní egoismus“. Oba projevy reflektují zásadní výzvu, před kterou stojí současná klimatická diplomacie – jak najít společný přístup v otázce, která vyžaduje globální spolupráci.

Prezident Etiopie Taye Atseke Selassie Amde oznámil, že jeho země vyčlení 1 % svého národního rozpočtu na ekologické iniciativy. Ačkoliv považuje diskusi kolem klimatické změny za „příliš složitou“ a pokrok za „bolestivě pomalý“, Etiopie se přesto snaží přispět svým dílem. Tímto krokem chce Etiopie ukázat ostatním zemím, že i s omezenými prostředky lze bojovat proti změně klimatu.

Šéf vlády Súdánu, generál Abdel Fattah al-Burhan, zdůraznil snahu afrických zemí dosáhnout klimatických cílů navzdory těžkostem, jako jsou ozbrojené konflikty. Al-Burhan apeloval na to, aby byl Pařížský klimatický pakt respektován a zdůraznil, že jeho země usiluje o zelené cíle i přesto, že se nachází v obtížné situaci. Afrika jako celek se snaží přizpůsobit, ale bez podpory bohatších států bude tento úkol nesmírně složitý.

Požadavek na klimatickou spravedlnost a férové financování roste. Mnoho rozvojových států, především z Afriky a malých ostrovních států, vyzývá bohaté země, aby dostály svým závazkům a pomohly financovat opatření pro ochranu klimatu. Tito zástupci zdůrazňují, že klimatické změny mají globální dopady, a proto i jejich řešení musí být globální.

Setkání v Baku představuje příležitost pro země světa stanovit nové finanční cíle a zavést opatření, která by podpořila ohrožené státy v jejich úsilí o snižování emisí. Každá neúspěšná dohoda představuje odklad nezbytných kroků v boji proti klimatické krizi, což může vést k dalšímu nárůstu globálních teplot a prohloubení ekologických problémů.

COP29 v Baku se stává místem, kde se střetávají vize bohatších a chudších států, což může rozhodnout o osudu klimatické spolupráce v příštích letech. Úspěch nebo selhání těchto jednání může mít dalekosáhlé důsledky pro celý svět, neboť bez silného závazku a finanční podpory nebudou rozvojové země schopny realizovat ambiciózní plány na snižování emisí, což bude mít dopad na celosvětovou stabilitu klimatu.

Související

Donald Trump

Souboj s extrémním počasím s Trumpem v čele USA nevyhrajeme, varuje šéfka klimatické politiky EU

Trumpův návrat do úřadu prezidenta USA může podle názoru Teresy Ribery, místopředsedkyně Evropské komise, významně poškodit globální klimatické úsilí a otevřít dveře konkurentům, jako je Čína, k převzetí klíčových odvětví zelené ekonomiky. Ribera v rozhovoru pro Politico varovala, že Spojené státy pod Trumpovým vedením pravděpodobně opustí strategii podpory čistých technologií, což může Evropu a další hráče donutit jednat samostatně.

Více souvisejících

Klimatické změny klimatická konference (COP29)

Aktuálně se děje

včera

Čarovné jablko Prohlédněte si galerii

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

včera

včera

Královská rodina v Sandringhamu: Král, královna, William a Kate navštěvují bohoslužbu na Štědrý den Prohlédněte si galerii

Britské královské rodině začaly Vánoce v kostele. Králi zazpívali hymnu

Velká Británie na Boží hod vánoční bedlivě sleduje kroky členů královské rodiny. Král Karel III. či princ William se dnes zúčastnili bohoslužby v kostele svaté Máří Magdalény v Sandringhamu v hrabství Norfolk. Na královském sídle v Sandringhamu se rodina pravidelně schází každé Vánoce. 

Aktualizováno včera

Letoun, který havaroval v Kazachstánu, jen krátce před pádem.

V Kazachstánu spadl letoun s desítkami lidí na palubě

V Kazachstánu havaroval dopravní letoun Embraer ázerbajdžánských aerolinek s téměř sedmi desítkami lidí na palubě. Stroj začal po pádu hořet. Kazašské úřady informovaly o 38 obětech neštěstí. Zbylých 31 osob na palubě přežilo. Příčina nehody není v tuto chvíli známá. 

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Karel III. ve vánočním projevu mluvil o svém boji s rakovinou

Britský král Karel III. ve svém vánočním projevu překvapil neobvyklou otevřeností, když se svěřil s osobním bojem proti rakovině, který letos sdílel s princeznou Kate. Vyjádřil hlubokou vděčnost zdravotníkům za jejich péči a podporu, která jim dodala sílu v těžkých chvílích.

včera

Robert Fico

Slováci mohou znovu vidět tajné nahrávky s Ficem z lesní chaty

Na Slovensku během Vánoc ožila kauza nahrávek tajných setkání na lesní chatě, jichž se účastnil i současný premiér Robert Fico (Smer-SD). Skupina žen se rozhodla nahrávky zveřejnit, upozornil web aktuality.sk. Fico už před třemi lety tvrdil, že na záznamech není nic zajímavého. 

včera

včera

včera

Finsko, ilustrační fotografie.

Finsko hlásí problém s kabelem do Estonska. Může jít o sabotáž

Elektrická síť mezi Finskem a Estonskem přes podmořské spojení Estlink 2 je v tuto chvíli přerušena. Informoval o tom server Yle. Zodpovědná společnost Fingrid v prohlášení uvedla, že příčina poruchy je předmětem vyšetřování. Nelze přitom vyloučit sabotáž. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Zimní počasí, ilustrační fotografie.

Povánoční počasí. Očekává se přechodné oteplení

Po vánočních svátcích se v Česku přechodně oteplí, když v pátek vyšplhají teploty až na osm stupňů. Na poslední víkend letošního roku se však znovu lehce ochladí, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

24. prosince 2024 21:57

24. prosince 2024 20:30

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

24. prosince 2024 19:45

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno 24. prosince 2024 19:06

Velký požár v Bruntále: Hoří bývalé kasárny, dva hasiči se zranili

Moravskoslezští hasiči na Štědrý den od ranních hodin zasahují u velkého požáru v Bruntále. Hoří bývalé kasárny, vyhlášen byl třetí stupeň poplachu. Škoda jde do desítek milionů korun, dva hasiči utrpěli zranění. Událostí se zároveň zabývá policie. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy