Za změny počasí nemůžeme, přesto nás ničí nejvíc. Jednání na COP29 se vyostřují, Čína se staví na odpor

V hlavním městě Ázerbájdžánu, Baku, se koná 29. konference COP o klimatické změně, kde světoví lídři a diplomaté usilují o dosažení nových cílů financování klimatických opatření pro rozvojové země. Tento závazek, který je součástí Pařížské dohody, má do roku 2025 přinést významné navýšení předchozího příslibu ve výši 100 miliard dolarů ročně, určeného k podpoře snižování emisí a adaptace na klimatické dopady v chudších zemích. Rozpory mezi očekáváním rozvojových zemí a možnostmi bohatších států jsou však výrazné a jednání se podle BBC vyostřují.

Mnohé africké země a malé ostrovní státy, které patří k těm nejvíce ohroženým klimatickou změnou, požadují, aby se nové klimatické financování vyšplhalo na více než jeden bilion dolarů do roku 2030. Tento ambiciózní požadavek odráží náklady, které budou muset tyto země vynaložit na opatření proti rostoucím teplotám, stoupající hladině moří a zhoršujícím se klimatickým podmínkám. Nicméně zástupci bohatších zemí naznačují, že pro splnění takového cíle bude nezbytné rozšíření okruhu donorů o další ekonomické síly.

Bohatší státy se obrací na Čínu a státy Perského zálivu, aby se podílely na financování, což však naráží na odpor. Přestože jsou tyto země ekonomicky vyspělé, jsou stále formálně zařazeny mezi rozvojové země. Tento status je pro ně výhodný, protože jim umožňuje vyhnout se povinnostem bohatších států. Pro některé z nich by přijetí role donátorů znamenalo ztrátu výhod, a tak lze očekávat dlouhá a náročná jednání.

Rozvojové země, které jsou zranitelnější vůči dopadům klimatické krize, zdůrazňují, že bez odpovídající finanční podpory nebudou schopny připravit a předložit nové ambiciózní cíle snižování emisí. Tyto cíle mají být oznámeny na jaře příštího roku, což zvyšuje tlak na aktuální jednání v Baku. Pokud dohoda o zvýšeném financování nebude dosažena, hrozí, že celosvětové úsilí o omezení růstu globálních teplot bude výrazně oslabeno.

Prezidentka Moldavska, Maia Sandu, na konferenci upozornila na to, že její země, která přispívá pouhými 0,03 % ke globálním emisím, je přesto nejzranitelnější vůči klimatickým dopadům v celé Evropě. Sandu apelovala na vytvoření spravedlivého a přístupného systému klimatického financování, který by prioritizoval ty nejzranitelnější země. Moldavsko, byť samo usiluje o snížení svých emisí, potřebuje podporu větších ekonomik, aby mohlo čelit rostoucím hrozbám.

Zástupce Finska, Alexander Stubb, zdůraznil, že klimatická změna je „testem pro multilateralismus“, tedy pro spolupráci mezi státy. Opačný názor vyjádřil bosenský prezident Denis Bećirović, který uvedl, že „jedním z největších překážek klimatických řešení je státní egoismus“. Oba projevy reflektují zásadní výzvu, před kterou stojí současná klimatická diplomacie – jak najít společný přístup v otázce, která vyžaduje globální spolupráci.

Prezident Etiopie Taye Atseke Selassie Amde oznámil, že jeho země vyčlení 1 % svého národního rozpočtu na ekologické iniciativy. Ačkoliv považuje diskusi kolem klimatické změny za „příliš složitou“ a pokrok za „bolestivě pomalý“, Etiopie se přesto snaží přispět svým dílem. Tímto krokem chce Etiopie ukázat ostatním zemím, že i s omezenými prostředky lze bojovat proti změně klimatu.

Šéf vlády Súdánu, generál Abdel Fattah al-Burhan, zdůraznil snahu afrických zemí dosáhnout klimatických cílů navzdory těžkostem, jako jsou ozbrojené konflikty. Al-Burhan apeloval na to, aby byl Pařížský klimatický pakt respektován a zdůraznil, že jeho země usiluje o zelené cíle i přesto, že se nachází v obtížné situaci. Afrika jako celek se snaží přizpůsobit, ale bez podpory bohatších států bude tento úkol nesmírně složitý.

Požadavek na klimatickou spravedlnost a férové financování roste. Mnoho rozvojových států, především z Afriky a malých ostrovních států, vyzývá bohaté země, aby dostály svým závazkům a pomohly financovat opatření pro ochranu klimatu. Tito zástupci zdůrazňují, že klimatické změny mají globální dopady, a proto i jejich řešení musí být globální.

Setkání v Baku představuje příležitost pro země světa stanovit nové finanční cíle a zavést opatření, která by podpořila ohrožené státy v jejich úsilí o snižování emisí. Každá neúspěšná dohoda představuje odklad nezbytných kroků v boji proti klimatické krizi, což může vést k dalšímu nárůstu globálních teplot a prohloubení ekologických problémů.

COP29 v Baku se stává místem, kde se střetávají vize bohatších a chudších států, což může rozhodnout o osudu klimatické spolupráce v příštích letech. Úspěch nebo selhání těchto jednání může mít dalekosáhlé důsledky pro celý svět, neboť bez silného závazku a finanční podpory nebudou rozvojové země schopny realizovat ambiciózní plány na snižování emisí, což bude mít dopad na celosvětovou stabilitu klimatu.

Související

António Guterres

COP29: Počasí nás zničí. Svět předvádí ukázkovou lekci destrukce klimatu. Rodiny prchají, lidé umírají, děti hladoví

Letošní rok představuje „ukázkovou lekci destrukce klimatu,“ uvedl generální tajemník OSN António Guterres při svém vášnivém projevu na zahájení konference. Ve svém projevu Guterres vykreslil situaci jako katastrofální: rodiny prchající před bouřemi, zničenou biodiverzitu v přehřátých oceánech, pracovníky a poutníky kolabující v nesnesitelném horku, povodně ničí nejen komunity, ale i infrastrukturu, a děti jdou spát hladové, protože sucho pustoší úrodu. Podle něj jsou všechny tyto tragédie zesilovány změnou klimatu způsobenou člověkem. 

Více souvisejících

Klimatické změny klimatická konference (COP29)

Aktuálně se děje

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena odmítla snížit pomoc Izraeli i poté, co ho neúspěšně vyzvala ke zklidnění situace v Pásmu Gazy. Nastupující prezident Donald Trump v této politice patrně nepoleví, bude ale chtít po Izraelcích jasné výsledky. Situace na Blízkém východě se nadále komplikuje, proti Izraeli se po boku Íránu postavila dokonce Saúdská Arábie. 

včera

včera

včera

Donald Trump a Joe Biden se setkali v Bílém domě. (13.11.2024)

Trump poprvé od voleb opustil Floridu. Biden ho přijal v Bílém domě

Zvolený americký prezident Donald Trump se dnes poprvé od konce prvního mandátu vrátil do Bílého domu. Přivítal ho tam úřadující prezident Joe Biden, který hostil ceremonii předznamenávající poklidné předání moci v USA po listopadových volbách. O setkání informovala stanice NBC News. 

včera

Vláda ČR

České trestní právo se má změnit. Blažek prosadil zásadní novelu

České trestní právo projde velkou modernizací, jejímž cílem je zrychlení a zvýšení efektivnosti trestního řízení a také odlehčení tuzemského vězeňství. Návrh novely trestního zákoníku, který přichází s řadou změn, schválila vláda na středeční schůzi. Projednala i návrh na pokrytí škod, jež způsobily povodně na vodohospodařské infrastruktuře a dalším státním majetku spadajícím pod ministerstvo zemědělství, zabývala se také realizací dostavby části Pražského okruhu.

včera

včera

včera

včera

včera

Kateřina Březinová

Cena, kterou za slibované odsuny přistěhovalců zaplatí americká společnost, bude obrovská, říká Březinová pro EZ

Nově zvolený americký prezident Donald Trump během kampaně slíbil velice přísný přístup k migraci – promluvil dokonce o masivních deportacích všech nelegálních přistěhovalců. Nejen o tom, jestli má šanci se svými plány uspět a proč je téma migrace v regionu Amerik tak důležité, pro EuroZprávy.cz promluvila amerikanistka a historička Kateřina Březinová, která v současnosti vede Iberoamerické centrum Metropolitní univerzity Praha a hostuje jako badatelka v London School of Economics.

včera

COP29

COP29: Na boj s extrémním počasím potřebujeme obrovské finanční prostředky, shodli se lídři

Koalice světových lídrů, zahrnující představitele průmyslových zemí i států ohrožených klimatickými změnami, na konferenci OSN o změně klimatu (COP29) v Baku vyzvala k významnému navýšení finanční podpory pro klimatická opatření. Jak informovala agentura DPA, v prohlášení koalice se zdůrazňuje naléhavá potřeba mobilizovat obrovské finanční prostředky pro boj s klimatickou krizí.

včera

včera

včera

včera

Ilham Alijev, prezident Ázerbájdžánu

Skandál na COP29: Prezident Ázerbájdžánu obhajoval produkci plynu, předseda konference byl ve vedení ropné firmy

Prezident hostitelské země COP29 Ázerbájdžánu sdělil na konferenci OSN o klimatu, že ropa a plyn jsou „Božím darem“. Ilham Alijev kritizoval „falešné zprávy“ Západu o emisích své země a prohlásil, že národy „by neměly být obviňovány“ za své zásoby fosilních paliv. Ázerbájdžán plánuje v příštím desetiletí zvýšit produkci plynu až o třetinu.

včera

včera

včera

Pete Hegseth

Trumpův muž pro Pentagon. Ministrem obrany má být moderátor Fox News

Budoucí americký prezident Donald Trump jmenoval ministrem obrany svého oblíbence Peta Hegsetha. Opozice má z jeho přístupu obavy, neboť existuje riziko, že se pokusí tradičně neutrální armádu politizovat a dostat na svou stranu tak, ať mu pomáhá s likvidací seznamu nepřátel. Lidé z Trumpova okolí jsou k jeho výběru údajně rovněž skeptičtí.  

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hašek do reprezentace na Ligu národů poprvé nominoval Šína. Schick opět chybí

Českou fotbalovou reprezentaci čekají v listopadu další dva zápasy v Lize národů, přičemž tentokrát se představí nejprve v Albánii a pak doma s Gruzií. Není proto divu, že se kouč národního týmu Ivan Hašek musel opět rozhodnout, které hráče nominuje na tato utkání. Z nominace, kterou zveřejnil v pátek, vyplývá, že její součástí je poprvé pouze záložník ostravského Baníku Matěj Šín a také to, že i tentokrát mezi pětadvaceti nominovanými chybí kanonýr Patrik Schick, který ještě není zdravotně stoprocentně fit. Kouč Hašek už musel učinit změny v nominaci po omluvenkách několika hráčů.

včera

Trump má oficiální roli pro Muska. Svěřil mu nový projekt Manhattan

Zvolený americký prezident Donald Trump má oficiální roli pro miliardáře Elona Muska. Boháč bude stát v čele úřadu, který hodlá posuzovat vládní efektivitu, uvedla stanice NBC News. Pomáhat mu bude Vivek Ramaswamy, Trumpův soupeř z republikánských primárek. Trump tak naplní slib z kampaně, že Musk bude mít dohled nad vládním utrácením.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy