Ukrajinská lékařka Nadežda Buyanová, která žije v Moskvě, byla ruským soudem odsouzena k pěti a půl letům vězení poté, co ji matka jednoho z jejích pacientů veřejně obvinila z výroků, které údajně pronesla o ruských vojácích v souvislosti s válkou na Ukrajině. Na její případ upozornil The Guardian.
Buyanová, 68letá pediatrička narozená ve Lvově, měla při soukromé konzultaci označit otce mladého pacienta, který zahynul na Ukrajině, za „legitimní cíl Ukrajiny“ a říct, že Rusko je ve válce „vinné“. Matka dítěte, Anastasia Akinšina, tato slova zveřejnila v nahrávce, která se okamžitě rozšířila v proruských médiích.
Buyanová byla následně zatčena za údajné „šíření nepravdivých informací“ o vojenské operaci Ruska na Ukrajině. Toto obvinění je založeno na zákonu, který Rusko přijalo po začátku invaze na Ukrajinu v únoru 2022 a který umožňuje stíhat osoby kritizující oficiální verzi ruských událostí na Ukrajině. Zákon je v praxi často používán proti odpůrcům války, což výrazně přispívá k rostoucí represi v zemi.
Na základě svědectví Akinšiny a jejího sedmiletého syna, avšak bez audiozáznamu, se soud rozhodl Buyanovou odsoudit. Buyanová v závěrečném prohlášení odmítla svou vinu a prohlásila, že o válce s dítětem ani jeho matkou nikdy nemluvila. Obhajoba argumentovala, že lékařka byla pronásledována kvůli svému ukrajinskému původu a že neexistují žádné důkazy, které by potvrzovaly, že se vyjádřila proti válce.
Tento případ vzbudil obrovskou pozornost veřejnosti i lidskoprávních organizací. Zvláštní zájem o něj projevil i Alexander Bastrykin, šéf Ruského vyšetřovacího výboru, který přislíbil, že jej bude osobně sledovat. Organizace Memorial, významná ruská lidskoprávní skupina, označila Buyanovou za politickou vězeňkyni a ruská lékařská komunita vydala otevřený dopis, který tento proces odsoudil jako akt nespravedlnosti.
Případ Buyanové není ojedinělý; jde o příklad atmosféry strachu, která v Rusku panuje. Politický tlak vedl k rozšíření praktik udávání, které v mnoha případech provádějí sousedé, přátelé nebo dokonce rodinní příslušníci. Tato situace připomíná represivní období stalinské éry. Podle nedávného průzkumu má až 30 % Rusů strach vyjadřovat své názory na válku, a to i v kruhu rodiny a blízkých přátel.
Lidskoprávní organizace Memorial, která byla mezitím v Rusku zakázána, uvádí, že v zemi je téměř 800 politických vězňů – převážně těch, kteří se veřejně postavili proti ruské invazi. Podle Memorialu může být skutečný počet politických vězňů mnohem vyšší, neboť do statistik nejsou zahrnuty případy tajných soudních procesů.
V posledních měsících ruské úřady zvýšily tlak na všechny projevy protivojenských názorů a řada lidí byla odsouzena k tvrdým trestům. Minulý týden například soud uložil trest 13 let vězení muži, který údajně daroval v přepočtu zhruba 42 liber německé charitativní organizaci podporující Ukrajinu. Podobně byla k trestu 12 let vězení odsouzena Ksenija Karelinová, občanka s dvojím občanstvím USA a Ruska, za darování 40 liber na podporu Ukrajiny.
Podle zjištění nezávislého ruského serveru Proekt bylo za posledních šest let stíháno více než 116 000 aktivistů, což překračuje úroveň politických represí, jaké Rusko zažilo za vlády sovětských vůdců Nikity Chruščova a Leonida Brežněva.
Související
Rusové prozradili, jak se má Asad po útěku ze Sýrie v Moskvě
Polsko si došlápne na Rusko. Bude požadovat vysvětlení
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Situace je zlá. Rusové jsou jen pár kilometrů od klíčového ukrajinského města
před 1 hodinou
Zimní počasí na pár dní ustoupí. Do Česka dorazí oteplení
včera
Princ William se vrátil na místo, které mu ukázala maminka Diana
včera
Češi cestující vlakem dostali důležité upozornění. Od neděle se zavádí velká novinka
včera
Na co v prosinci do kina? Nejlepší film roku, opičí životopis i ježčí návrat
včera
V Česku se má zlepšit pokrytí leteckou záchrankou. Vláda řešila i boj s korupcí
včera
Česko bude v Eurovizi reprezentovat vítěz SuperStar. ČT oznámila novinku k přenosům
včera
Rusové prozradili, jak se má Asad po útěku ze Sýrie v Moskvě
včera
VIDEO: Zákazu si nevšimli. Pendolino málem způsobilo velkou tragédii
včera
Politická krize v Jižní Koreji eskaluje: Exministr se pokusil o sebevraždu, v prezidentské kanceláři proběhla razie
včera
Lukašenko ruskými jadernými zbraněmi ohrožuje většinu Evropy. Na dostřel má Prahu i Reykjavík
včera
Macron chce nasadit na Ukrajině 40 tisíc vojáků ze Západu. Bude jednat s Tuskem
včera
Orbán jednal s Putinem o ukončení války na Ukrajině
včera
Sýrie stále nemá klid. Izrael zničil celou námořní flotilu, Turecko bombarduje konvoje
včera
Polsko si došlápne na Rusko. Bude požadovat vysvětlení
včera
Konec těžby ropy i uvolnění prastarých patogenů. Nová studie popsala, co způsobí změny počasí v Evropě
včera
O dalším osudu Sýrie nerozhodnou povstalci ani občané. Míč je na straně zbytku světa
včera
Trump: Priorita je ukrajinská krize, Blízký východ je jednodušší problém
včera
Sjednocená Sýrie zůstává nesplněným snem. Pád Asada na tom nic nemění
včera
Situace je skličující: Kdokoli se ujme vlády v Sýrii, dostane na starost zničenou armádu a občanskou válku
Pád diktátorského režimu Bašára Asada přinesl zásadní změnu v mocenském uspořádání Sýrie a zajistil opozičním silám klíčovou roli ve vedení země. Mezi těmito skupinami se nacházejí i frakce, které byly v minulosti spojovány s al-Káidou. Ty nyní čelí výzvě zcela jiného charakteru – namísto ozbrojeného boje se musí naučit efektivně řídit stát a spravovat jeho instituce – a zároveň bojovat o přežití země.
Zdroj: Jakub Jurek