Lékařka v Rusku označila Rusko za strůjce války. Soud ji poslal na pět let do vězení

Ukrajinská lékařka Nadežda Buyanová, která žije v Moskvě, byla ruským soudem odsouzena k pěti a půl letům vězení poté, co ji matka jednoho z jejích pacientů veřejně obvinila z výroků, které údajně pronesla o ruských vojácích v souvislosti s válkou na Ukrajině. Na její případ upozornil The Guardian.

Buyanová, 68letá pediatrička narozená ve Lvově, měla při soukromé konzultaci označit otce mladého pacienta, který zahynul na Ukrajině, za „legitimní cíl Ukrajiny“ a říct, že Rusko je ve válce „vinné“. Matka dítěte, Anastasia Akinšina, tato slova zveřejnila v nahrávce, která se okamžitě rozšířila v proruských médiích.

Buyanová byla následně zatčena za údajné „šíření nepravdivých informací“ o vojenské operaci Ruska na Ukrajině. Toto obvinění je založeno na zákonu, který Rusko přijalo po začátku invaze na Ukrajinu v únoru 2022 a který umožňuje stíhat osoby kritizující oficiální verzi ruských událostí na Ukrajině. Zákon je v praxi často používán proti odpůrcům války, což výrazně přispívá k rostoucí represi v zemi.

Na základě svědectví Akinšiny a jejího sedmiletého syna, avšak bez audiozáznamu, se soud rozhodl Buyanovou odsoudit. Buyanová v závěrečném prohlášení odmítla svou vinu a prohlásila, že o válce s dítětem ani jeho matkou nikdy nemluvila. Obhajoba argumentovala, že lékařka byla pronásledována kvůli svému ukrajinskému původu a že neexistují žádné důkazy, které by potvrzovaly, že se vyjádřila proti válce.

Tento případ vzbudil obrovskou pozornost veřejnosti i lidskoprávních organizací. Zvláštní zájem o něj projevil i Alexander Bastrykin, šéf Ruského vyšetřovacího výboru, který přislíbil, že jej bude osobně sledovat. Organizace Memorial, významná ruská lidskoprávní skupina, označila Buyanovou za politickou vězeňkyni a ruská lékařská komunita vydala otevřený dopis, který tento proces odsoudil jako akt nespravedlnosti.

Případ Buyanové není ojedinělý; jde o příklad atmosféry strachu, která v Rusku panuje. Politický tlak vedl k rozšíření praktik udávání, které v mnoha případech provádějí sousedé, přátelé nebo dokonce rodinní příslušníci. Tato situace připomíná represivní období stalinské éry. Podle nedávného průzkumu má až 30 % Rusů strach vyjadřovat své názory na válku, a to i v kruhu rodiny a blízkých přátel.

Lidskoprávní organizace Memorial, která byla mezitím v Rusku zakázána, uvádí, že v zemi je téměř 800 politických vězňů – převážně těch, kteří se veřejně postavili proti ruské invazi. Podle Memorialu může být skutečný počet politických vězňů mnohem vyšší, neboť do statistik nejsou zahrnuty případy tajných soudních procesů.

V posledních měsících ruské úřady zvýšily tlak na všechny projevy protivojenských názorů a řada lidí byla odsouzena k tvrdým trestům. Minulý týden například soud uložil trest 13 let vězení muži, který údajně daroval v přepočtu zhruba 42 liber německé charitativní organizaci podporující Ukrajinu. Podobně byla k trestu 12 let vězení odsouzena Ksenija Karelinová, občanka s dvojím občanstvím USA a Ruska, za darování 40 liber na podporu Ukrajiny.

Podle zjištění nezávislého ruského serveru Proekt bylo za posledních šest let stíháno více než 116 000 aktivistů, což překračuje úroveň politických represí, jaké Rusko zažilo za vlády sovětských vůdců Nikity Chruščova a Leonida Brežněva. 

Související

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

Více souvisejících

Rusko Věznice

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Palestina, pásmo Gazy

Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny

Život v Gaze, poznamenaný dlouholetým konfliktem, přináší osudy, které lámou srdce i ty nejzkušenější. Pro některé děti je cesta za lékařskou péčí jedinou šancí na přežití, avšak jen málo z nich tuto možnost dostane. Příběhy malých pacientů, kteří unikli válečným hrůzám a byli převezeni k léčbě do Spojených států, ukazují nejen lidskou tragédii, ale také odvahu a obrovskou solidaritu. Zmapoval je server SkyNews.

včera

včera

Vladimír Putin a Robert Fico

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

včera

Vladimir Putin

Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin

Vůdci v zemích na východní hranici NATO byli už dlouho náchylní k manipulaci ze strany Moskvy, což bylo důsledkem desítek let špatného vládnutí. Upozornil na to server Politico s tím, že vítězem voleb v Rumunsku se stal ruský prezident Vladimir Putin.

včera

Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně

Od návratu Roberta Fica do premiérského křesla uběhl více než rok, a zatímco jeho čtvrtá vláda pokračuje v prosazování své agendy, debaty o geopolitickém směřování Slovenska a jeho oddanosti Západu se dostávají do pozornosti veřejnosti. Tyto diskuse přitahuje především premiérův politický posun – od původní doktríny, jež měla stavět Slovensko do „jádra Evropské unie“, k důrazu na „suverénní zahraniční politiku“. 

Zdroj: Patrik Bohačiak

Další zprávy