Lékařka v Rusku označila Rusko za strůjce války. Soud ji poslal na pět let do vězení

Ukrajinská lékařka Nadežda Buyanová, která žije v Moskvě, byla ruským soudem odsouzena k pěti a půl letům vězení poté, co ji matka jednoho z jejích pacientů veřejně obvinila z výroků, které údajně pronesla o ruských vojácích v souvislosti s válkou na Ukrajině. Na její případ upozornil The Guardian.

Buyanová, 68letá pediatrička narozená ve Lvově, měla při soukromé konzultaci označit otce mladého pacienta, který zahynul na Ukrajině, za „legitimní cíl Ukrajiny“ a říct, že Rusko je ve válce „vinné“. Matka dítěte, Anastasia Akinšina, tato slova zveřejnila v nahrávce, která se okamžitě rozšířila v proruských médiích.

Buyanová byla následně zatčena za údajné „šíření nepravdivých informací“ o vojenské operaci Ruska na Ukrajině. Toto obvinění je založeno na zákonu, který Rusko přijalo po začátku invaze na Ukrajinu v únoru 2022 a který umožňuje stíhat osoby kritizující oficiální verzi ruských událostí na Ukrajině. Zákon je v praxi často používán proti odpůrcům války, což výrazně přispívá k rostoucí represi v zemi.

Na základě svědectví Akinšiny a jejího sedmiletého syna, avšak bez audiozáznamu, se soud rozhodl Buyanovou odsoudit. Buyanová v závěrečném prohlášení odmítla svou vinu a prohlásila, že o válce s dítětem ani jeho matkou nikdy nemluvila. Obhajoba argumentovala, že lékařka byla pronásledována kvůli svému ukrajinskému původu a že neexistují žádné důkazy, které by potvrzovaly, že se vyjádřila proti válce.

Tento případ vzbudil obrovskou pozornost veřejnosti i lidskoprávních organizací. Zvláštní zájem o něj projevil i Alexander Bastrykin, šéf Ruského vyšetřovacího výboru, který přislíbil, že jej bude osobně sledovat. Organizace Memorial, významná ruská lidskoprávní skupina, označila Buyanovou za politickou vězeňkyni a ruská lékařská komunita vydala otevřený dopis, který tento proces odsoudil jako akt nespravedlnosti.

Případ Buyanové není ojedinělý; jde o příklad atmosféry strachu, která v Rusku panuje. Politický tlak vedl k rozšíření praktik udávání, které v mnoha případech provádějí sousedé, přátelé nebo dokonce rodinní příslušníci. Tato situace připomíná represivní období stalinské éry. Podle nedávného průzkumu má až 30 % Rusů strach vyjadřovat své názory na válku, a to i v kruhu rodiny a blízkých přátel.

Lidskoprávní organizace Memorial, která byla mezitím v Rusku zakázána, uvádí, že v zemi je téměř 800 politických vězňů – převážně těch, kteří se veřejně postavili proti ruské invazi. Podle Memorialu může být skutečný počet politických vězňů mnohem vyšší, neboť do statistik nejsou zahrnuty případy tajných soudních procesů.

V posledních měsících ruské úřady zvýšily tlak na všechny projevy protivojenských názorů a řada lidí byla odsouzena k tvrdým trestům. Minulý týden například soud uložil trest 13 let vězení muži, který údajně daroval v přepočtu zhruba 42 liber německé charitativní organizaci podporující Ukrajinu. Podobně byla k trestu 12 let vězení odsouzena Ksenija Karelinová, občanka s dvojím občanstvím USA a Ruska, za darování 40 liber na podporu Ukrajiny.

Podle zjištění nezávislého ruského serveru Proekt bylo za posledních šest let stíháno více než 116 000 aktivistů, což překračuje úroveň politických represí, jaké Rusko zažilo za vlády sovětských vůdců Nikity Chruščova a Leonida Brežněva. 

Související

Dmitrij Medveděv

Příměří si strčte do zadku, vzkázal Západu Medveděv. Peskov jeho vyjádření krotí

Zatímco evropští lídři v čele s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, německým opozičním politikem Friedrichem Merzem, britským labouristickým vůdcem Keirem Starmerem a polským premiérem Donaldem Tuskem přijeli do Kyjeva s návrhem bezpodmínečného třicetidenního příměří, ruská reakce na jejich iniciativu je plná pohrdání, výsměchu a ostré rétoriky.

Více souvisejících

Rusko Věznice

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Češi hrají třetí zápas ve skupině MS proti Dánsku.

MS v hokeji 2025 ONLINE: Česko – Dánsko 7:2. Pastrňák a Nečas úřadovali

Třetí zápas mají na programu na světovém šampionátu v hokeji v pondělí večer hokejisté České republiky. Po Švýcarsku (5:4 po prodloužení) a Norsku (2:1) tentokrát svěřence kouče Radima Rulíka čeká domácí Dánsko. Oproti zápasu s Nory se poprvé na turnaji v brance představí Daniel Vladař, pro kterého to bude debut na mistrovství světa. Trenéři pak na soupisku nově zapsali obránce Daniela Gazdu kvůli zranění Tomáše Kundrátka. Z duelu s Norskem neodešel bez šrámů ani útočník Jáchym Kondelík, jehož na pozici centra ve třetím útoku nahradí Daniel Voženílek. Jak si povedou Češi proti Dánům, sledujte online třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení

V neděli večer mohli zažít fanoušci na právě probíhajícím letošním hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku první šok. Mohli se o něj postarat Francouzi, kteří trápili favority z Finska. Ti svým výkonem po většinu zápasu navázali na nevýrazné výkony z přípravy na tento turnaj a už už se tak zdálo, že si z tohoto zápasu Francie odnese senzační tři body za výhru 3:1 Jenže v posledních dvou a půl minutách třetí třetiny Finové konečně zabrali a při hře bez gólmana dokázali vyrovnat na 3:3. Následovalo tak prodloužení, v němž rozhodl o finském vítězství Pärssinen.

včera

včera

Klára Červenková

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen

Pokud se někdy připomínají významné osobnosti našich dějin, zpravidla se jedná o muže. Ženám coby výrazným historickým osobnostem bývá věnována o poznání menší pozornost. Mnohé ženy by však rozhodně neměly být zapomenuty. Mezi pozapomenuté dámy naší historie patří také Klára Červenková, jedna z prvních českých vědkyň, bojovnice za práva žen, přítelkyně Alice Masarykové, dcery prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a oběť nacistického režimu.

včera

včera

Pákistánská armáda, ilustrační fotografie.

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí

Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.

včera

včera

Donald Trump

Přejmenování Perského zálivu, připojení Grónska či změna Mexického zálivu. Proč je Trump posedlý mapami?

Prezident Spojených států Donald Trump opět rozvířil mezinárodní vody — tentokrát nikoli novými sankcemi nebo vojenským nasazením, ale svým dlouholetým koníčkem: mapami. Jeho úterní schůzka s kanadským premiérem Markem Carneym, během níž Trump znovu vyjádřil přání přeměnit Kanadu na 51. stát USA, přinesla jasný důkaz, že jeho kartografické touhy mají reálný dopad na světovou geopolitiku. 

včera

včera

Evropská unie

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny

Evropská unie se chystá přepsat své dlouholeté přísné zásady v oblasti fúzí a akvizic s cílem vytvořit silné evropské průmyslové hráče schopné obstát v konkurenci se Spojenými státy. V rámci nového přístupu k hospodářské soutěži chce dát Bruselu více prostoru pro schvalování spojování podniků zejména v technologickém a obranném sektoru, uvedl server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

Spojené státy a Čína se dohodly na 90denním příměří. Clo klesne o 115 %

Spojené státy a Čína oznámily překvapivou dohodu o výrazném snížení cel na vzájemný obchod. V nadcházejících 90 dnech obě země sníží tarifní zátěž o 115 %, čímž dočasně ukončí obchodní napětí, které eskalovalo minulý měsíc.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy