KOMENTÁŘ | Trump si vybírá zkušený a loajální tým. Nová administrativa bude rázná a nekompromisní

Nově zvolený americký prezident Donald Trump už má jasno v některých jménech, která chce dosadit do své vládní administrativy. Většinou se jedná o zkušené osobnosti s úzkými vazbami nejen na Trumpa, nýbrž i na Republikánskou stranu či dokonce bývalé prezidenty.

Americký prezident má velkou (nikoliv neomezenou) moc. Jedním z prvních kroků, které musí po svém zvolení učinit, je nominování vládního kabinetu – tedy ministrů. Dochází také k nominaci ředitelů různých agentur – od CIA a FBI až po EPA (Agentura pro ochranu životního prostředí).

Jmenování americké vlády je poměrně komplikovaný proces. Zvolený prezident je nejprve musí nominovat – a své ministry nominuje ještě po boku ředitelů různých federálních agentur a jiných klíčových poradců a specialistů.

Následuje proces schválení Senátem ve formátu jednoduché většiny. V tomto ohledu jde o výjimku oproti systému, kdy americký Senát musí rozhodnout většinou 60 ze 100 křesel.

Každý kandidát ale musí nejprve jít před příslušný senátní výbor – tedy potenciální ministr obrany se účastní slyšení před Výborem pro ozbrojené složky aj. Výbor následně hlasuje o tom, jestli kandidáta doporučí k hlasování před senátním plénem. Pokud dojde k rovnosti hlasů, rozhoduje viceprezident.

Jedno z nejdůležitějších jmen už padlo – Trump chce dosadit na post ministra zahraničí Marca Rubia, současného republikánského senátora za stát Florida. Americká stanice CNN připomněla jejich někdejší rozpory a urážky, které mezi nimi padly.

Zdá se však, že Rubio otočil. „Jediný způsob, jak učinit Ameriku opět bohatou, bezpečnou a silnou, je učinit Donalda J. Trumpa opět naším prezidentem,“ uvedl v létě během kampaně.

Rubiovi ale nikdo nemůže odepřít jeho zkušenosti – působí v senátních výborech pro zpravodajské služby a zahraničí. Jak informoval americký list New York Times, i toto může být hlavním faktorem toho, proč si Trump Rubia vybral.

Velice silný post ministryně pro vnitřní bezpečnost obsadí guvernérka Jižní Dakoty Kristi Noemová. Je zastánkyní tvrdé imigrační linie a podle CNN také věrná Trumpovi. Zkušená politička nyní bude mít za úkol dohlížet na rozsáhlou agenturu, zastřešující mimo jiné Celní a pohraniční ochranu USA, Imigrační a celní úřad, Federální agenturu pro řízení mimořádných událostí nebo Tajnou službu USA.

Další důležitou pozicí v Trumpově administrativě zastane Elise Stefaniková, která se má stát velvyslankyní při OSN. Informovala o tom americká stanice CBS. Jde o zcela klíčovou pozici, neboť USA jsou jedním z hlavních finančních podporovatelů celé organizace a Trumpova nelibost jí může způsobit závažné problémy.

Do administrativy republikánského prezidenta se Stefaniková dostane podruhé v životě – nejprve působila jako poradkyně George W. Bushe. „Jsem připravena prosazovat obnovení míru prezidenta Donalda J. Trumpa America First prostřednictvím silového vedení na světové scéně hned první den v OSN,“ prohlásila Stefaniková.

Evropské spojence Washingtonu zřejmé silně znepokojí floridský poslanec Mike Waltz na postu Trumpova poradce pro národní bezpečnost. Vedle ministra zahraničí a obrany jde o jednu z nejdůležitějších pozic. Waltz se několikrát nechal slyšet, že „je čas, aby spojenci investovali do své vlastní bezpečnosti a američtí daňoví poplatníci platili účet příliš dlouho“.

Waltz má podle serveru Politico za sebou několik misí v Afghánistánu, na Blízkém východě a v Africe; za svou službu v armádě získal několik medailí. Rovněž pracoval pro bývalé ministry obrany Donalda Rumsfelda a Roberta Gatese.

Šokem zejména pro globální iniciativy pro záchranu klimatu bude jmenování newyorského poslance Leeho Zeldina do čela EPA, o němž informoval například server Los Angeles Times. Oproti předchozím šéfům EPA tento muž zastává přístup „vrtej, baby, vrtej“. Celkově své povinnosti „formuluje“ jako „ochranu přístupu k čistému vzduchu a vodě“.

Ředitel EPA bude velice důležitým mužem Trumpovy administrativy. Nově zvolený prezident opět avizoval úmysl stáhnout USA z účasti na Pařížské klimatické dohodě o ochraně klimatu, což učinil už během minulého období – a následně jeho krok zvrátil nynější demokratický prezident Joe Biden.

Jednou z nejvíce extrémních osob, které Trump dosud navrhl, je Stephen Miller. Měl by být zástupcem personálního šéfa Bílého domu pro politiku a podle CNN to bude právě on, kdo se podílí na přípravě politiky masové deportace, jež zvolený prezident sliboval během kampaně. Miller veřejně prohlašuje, že „Amerika je jen a jen pro Američany“.

Miller zdůrazňoval, že Trumpova administrativa zdesetinásobí počet deportací až na milion osob ročně. „Začnou v den inaugurace, jakmile složí přísahu,“ sdělil architekt Trumpovy deportační politiky.

Národní hranice bude mít na starosti Tom Homan, který v Trumpově minulé administrativě působil na pozici ředitele Imigračního a celního úřadu (ICE). „S potěšením oznamuji, že bývalý ředitel ICE a stálice v oblasti kontroly hranic Tom Homan se připojí k Trumpově administrativě a bude mít na starosti hranice našeho národa, mimo jiné včetně jižní hranice, severní hranice, veškeré námořní a letecké bezpečnosti,“ uvedl Trump.

Už nyní na Homanovu hlavu padají nelichotivá přirovnání jako například „hraniční car“. Toto označení se ustálilo poté, co stejným způsobem označil Trump svou protikandidátku, viceprezidentku Kamalu Harrisovou.

Poražená kandidátka na první prezidentku USA v historii má v Bidenově administrativě na starosti migraci ze Salvadoru, Guatemaly a Hondurasu. Na tomto základě ji Trump nazval právě „hraničním carem“ s tím, že Bidenova administrativa migrační krizi (údajně) absolutně nezvládla – a to s největším přičiněním Harrisové.

Související

Joe Biden

Projekt 2025 bude pro USA katastrofa, varuje Biden Trumpa

Prezident Joe Biden v rámci svého projevu v institutu Brookings upozornil na hrozby plynoucí z implementace tzv. Projektu 2025, který připravují konzervativní skupiny jako plán na radikální přestavbu americké vlády. Biden doufá, že příští prezident tento plán nepodpoří.
Donald Trump a princ William se setkali v Paříži. (7.12.2024)

Palác prozradil, o čem princ William hovořil s Donaldem Trumpem

Princ William v sobotu reprezentoval Velkou Británii na znovuotevření katedrály Notre-Dame v Paříži, kde se setkal se světovými státníky. Jedním z nich byl zvolený americký prezident Donald Trump. Oba muži během schůzky řešili speciální vztah mezi svými zeměmi. 

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump komentář

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

V Česku se má zlepšit pokrytí leteckou záchrankou. Vláda řešila i boj s korupcí

Letecká záchranná služba bude mít od roku 2029 jedenáct základen namísto současných deseti a ze šesti na osm se rozšíří i počet základen, které budou fungovat v nepřetržitém provozu. Plán na zabezpečení činnosti letecké záchranné služby po roce 2028 schválila vláda ve středu. Odsouhlasila také parametry dotačního a úvěrového programu Živel 3, který má pomoci občanům i obcím s obnovou obydlí zničených zářijovými povodněmi.

včera

včera

Bašár al-Asad

Rusové prozradili, jak se má Asad po útěku ze Sýrie v Moskvě

Rusko poskytuje útočiště Bašáru Asadovi, jehož ze Sýrie přepravilo tou nejbezpečnější možnou cestou, řekl ruský diplomat Sergej Rjabkov. Asad opustil zemi, jejímž prezidentem byl od roku 2000, ve spěchu během noci ze soboty na neděli, když do hlavního města Damašku vstoupili rebelové. 

včera

Pendolino jen těsně minulo skupinu lidí.

VIDEO: Zákazu si nevšimli. Pendolino málem způsobilo velkou tragédii

Neuvěřitelný hazard s vlastními životy předvedlo několik lidí v Zábřehu na Moravě, když se rozhodli přecházet koleje, aniž by věděli, že se po jedné z nich řítí rychlík. K tragédii nedošlo i zásluhou pohotové reakce strojvedoucího. Podle Drážního úřadu není pochyb o tom, že se lidé dopustili přestupku. Událostí se zabývá policie. 

včera

včera

Alexandr Lukašenko

Lukašenko ruskými jadernými zbraněmi ohrožuje většinu Evropy. Na dostřel má Prahu i Reykjavík

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se pochlubil tím, že uchovává desítky ruských jaderných zbraní a připravuje zařízení pro rozmístění střel Orešnik. Kombinovaný rusko-běloruský arsenál ohrožuje absolutní většinu evropského kontinentu, přičemž v případě nasazení mohou taktické jaderné zbraně zlikvidovat klíčové základny Severoatlantické aliance v Rammsteinu a Neapoli.

včera

Armáda Francie

Macron chce nasadit na Ukrajině 40 tisíc vojáků ze Západu. Bude jednat s Tuskem

Francouzský prezident Emmanuel Macron se ve čtvrtek setká s polským premiérem Donaldem Tuskem ve Varšavě, aby projednali možnost rozmístění mírových jednotek na Ukrajině po skončení války. Tato iniciativa, která zahrnuje vyslání zahraničních vojáků na ukrajinské území, má potenciál výrazně ovlivnit poválečné uspořádání regionu. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

Polsko, ilustrační foto

Polsko si došlápne na Rusko. Bude požadovat vysvětlení

Polsko hodlá zaslat Rusku protestní nótu v souvislosti se zničením komplexu památníků polských vojáků, kteří padli během druhé světové války. Incident se odehrál ve městech Boroviči a Jogla na západě Ruska. Podle polského ministerstva zahraničních věcí byly památníky záměrně poničeny, což vyvolalo diplomatické napětí mezi oběma zeměmi.

včera

Ilustrační foto

Konec těžby ropy i uvolnění prastarých patogenů. Nová studie popsala, co způsobí změny počasí v Evropě

Permafrost, tedy trvale zamrzlá půda, která se nachází v horských oblastech Evropy od severních Špicberků až po jižní Sierra Nevadu, prochází rychlým oteplováním. Studie publikovaná v prestižním vědeckém časopise Nature Communications, kterou vedla Jeannette Nötzliová ze švýcarského Institutu pro výzkum sněhu a lavin (SLF), ukazuje, že v letech 2013 až 2022 se teplota permafrostu v hloubce kolem deseti metrů zvýšila o jeden stupeň Celsia.

včera

včera

včera

včera

Situace je skličující: Kdokoli se ujme vlády v Sýrii, dostane na starost zničenou armádu a občanskou válku

Pád diktátorského režimu Bašára Asada přinesl zásadní změnu v mocenském uspořádání Sýrie a zajistil opozičním silám klíčovou roli ve vedení země. Mezi těmito skupinami se nacházejí i frakce, které byly v minulosti spojovány s al-Káidou. Ty nyní čelí výzvě zcela jiného charakteru – namísto ozbrojeného boje se musí naučit efektivně řídit stát a spravovat jeho instituce – a zároveň bojovat o přežití země.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy