Nově zvolený americký prezident Donald Trump už má jasno v některých jménech, která chce dosadit do své vládní administrativy. Většinou se jedná o zkušené osobnosti s úzkými vazbami nejen na Trumpa, nýbrž i na Republikánskou stranu či dokonce bývalé prezidenty.
Americký prezident má velkou (nikoliv neomezenou) moc. Jedním z prvních kroků, které musí po svém zvolení učinit, je nominování vládního kabinetu – tedy ministrů. Dochází také k nominaci ředitelů různých agentur – od CIA a FBI až po EPA (Agentura pro ochranu životního prostředí).
Jmenování americké vlády je poměrně komplikovaný proces. Zvolený prezident je nejprve musí nominovat – a své ministry nominuje ještě po boku ředitelů různých federálních agentur a jiných klíčových poradců a specialistů.
Následuje proces schválení Senátem ve formátu jednoduché většiny. V tomto ohledu jde o výjimku oproti systému, kdy americký Senát musí rozhodnout většinou 60 ze 100 křesel.
Každý kandidát ale musí nejprve jít před příslušný senátní výbor – tedy potenciální ministr obrany se účastní slyšení před Výborem pro ozbrojené složky aj. Výbor následně hlasuje o tom, jestli kandidáta doporučí k hlasování před senátním plénem. Pokud dojde k rovnosti hlasů, rozhoduje viceprezident.
Jedno z nejdůležitějších jmen už padlo – Trump chce dosadit na post ministra zahraničí Marca Rubia, současného republikánského senátora za stát Florida. Americká stanice CNN připomněla jejich někdejší rozpory a urážky, které mezi nimi padly.
Zdá se však, že Rubio otočil. „Jediný způsob, jak učinit Ameriku opět bohatou, bezpečnou a silnou, je učinit Donalda J. Trumpa opět naším prezidentem,“ uvedl v létě během kampaně.
Rubiovi ale nikdo nemůže odepřít jeho zkušenosti – působí v senátních výborech pro zpravodajské služby a zahraničí. Jak informoval americký list New York Times, i toto může být hlavním faktorem toho, proč si Trump Rubia vybral.
Velice silný post ministryně pro vnitřní bezpečnost obsadí guvernérka Jižní Dakoty Kristi Noemová. Je zastánkyní tvrdé imigrační linie a podle CNN také věrná Trumpovi. Zkušená politička nyní bude mít za úkol dohlížet na rozsáhlou agenturu, zastřešující mimo jiné Celní a pohraniční ochranu USA, Imigrační a celní úřad, Federální agenturu pro řízení mimořádných událostí nebo Tajnou službu USA.
Další důležitou pozicí v Trumpově administrativě zastane Elise Stefaniková, která se má stát velvyslankyní při OSN. Informovala o tom americká stanice CBS. Jde o zcela klíčovou pozici, neboť USA jsou jedním z hlavních finančních podporovatelů celé organizace a Trumpova nelibost jí může způsobit závažné problémy.
Do administrativy republikánského prezidenta se Stefaniková dostane podruhé v životě – nejprve působila jako poradkyně George W. Bushe. „Jsem připravena prosazovat obnovení míru prezidenta Donalda J. Trumpa America First prostřednictvím silového vedení na světové scéně hned první den v OSN,“ prohlásila Stefaniková.
Evropské spojence Washingtonu zřejmé silně znepokojí floridský poslanec Mike Waltz na postu Trumpova poradce pro národní bezpečnost. Vedle ministra zahraničí a obrany jde o jednu z nejdůležitějších pozic. Waltz se několikrát nechal slyšet, že „je čas, aby spojenci investovali do své vlastní bezpečnosti a američtí daňoví poplatníci platili účet příliš dlouho“.
Waltz má podle serveru Politico za sebou několik misí v Afghánistánu, na Blízkém východě a v Africe; za svou službu v armádě získal několik medailí. Rovněž pracoval pro bývalé ministry obrany Donalda Rumsfelda a Roberta Gatese.
Šokem zejména pro globální iniciativy pro záchranu klimatu bude jmenování newyorského poslance Leeho Zeldina do čela EPA, o němž informoval například server Los Angeles Times. Oproti předchozím šéfům EPA tento muž zastává přístup „vrtej, baby, vrtej“. Celkově své povinnosti „formuluje“ jako „ochranu přístupu k čistému vzduchu a vodě“.
Ředitel EPA bude velice důležitým mužem Trumpovy administrativy. Nově zvolený prezident opět avizoval úmysl stáhnout USA z účasti na Pařížské klimatické dohodě o ochraně klimatu, což učinil už během minulého období – a následně jeho krok zvrátil nynější demokratický prezident Joe Biden.
Jednou z nejvíce extrémních osob, které Trump dosud navrhl, je Stephen Miller. Měl by být zástupcem personálního šéfa Bílého domu pro politiku a podle CNN to bude právě on, kdo se podílí na přípravě politiky masové deportace, jež zvolený prezident sliboval během kampaně. Miller veřejně prohlašuje, že „Amerika je jen a jen pro Američany“.
Miller zdůrazňoval, že Trumpova administrativa zdesetinásobí počet deportací až na milion osob ročně. „Začnou v den inaugurace, jakmile složí přísahu,“ sdělil architekt Trumpovy deportační politiky.
Národní hranice bude mít na starosti Tom Homan, který v Trumpově minulé administrativě působil na pozici ředitele Imigračního a celního úřadu (ICE). „S potěšením oznamuji, že bývalý ředitel ICE a stálice v oblasti kontroly hranic Tom Homan se připojí k Trumpově administrativě a bude mít na starosti hranice našeho národa, mimo jiné včetně jižní hranice, severní hranice, veškeré námořní a letecké bezpečnosti,“ uvedl Trump.
Už nyní na Homanovu hlavu padají nelichotivá přirovnání jako například „hraniční car“. Toto označení se ustálilo poté, co stejným způsobem označil Trump svou protikandidátku, viceprezidentku Kamalu Harrisovou.
Poražená kandidátka na první prezidentku USA v historii má v Bidenově administrativě na starosti migraci ze Salvadoru, Guatemaly a Hondurasu. Na tomto základě ji Trump nazval právě „hraničním carem“ s tím, že Bidenova administrativa migrační krizi (údajně) absolutně nezvládla – a to s největším přičiněním Harrisové.
Související
Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ
Trump poprvé od voleb opustil Floridu. Biden ho přijal v Bílém domě
USA (Spojené státy americké) , Donald Trump , komentář
Aktuálně se děje
včera
Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ
včera
RECENZE: Životopis The Apprentice naštval Donalda Trumpa a vykresluje jeho vzestup
včera
Dnešní počasí už připomínalo zimu. Zítra to může být jiné
včera
Trump poprvé od voleb opustil Floridu. Biden ho přijal v Bílém domě
včera
České trestní právo se má změnit. Blažek prosadil zásadní novelu
včera
Trump si vybírá tým a Kyjev má naději. Někteří lidé ale dělají Ukrajincům medvědí službu
včera
Tragický požár v Ostrově si vyžádal oběť. Hasičům stály v cestě obrovské plameny
včera
Vážná nehoda na D5. Na příjezdu do Prahy se utvořila dlouhá kolona
včera
Naše děti zemřely hlady a žízní, nemáme co jíst, zoufají si matky v Pásmu Gazy. USA to vidí jinak
včera
Cena, kterou za slibované odsuny přistěhovalců zaplatí americká společnost, bude obrovská, říká Březinová pro EZ
včera
COP29: Na boj s extrémním počasím potřebujeme obrovské finanční prostředky, shodli se lídři
včera
Mladík napsal spolužačce, že bude střílet. Policie zasahovala ve škole
včera
Melania Trumpová nechce být první dámou. Roli bude zastávat jen okrajově
včera
Zimní počasí je tady. Meteorologové řekli, kde bude padat sníh. Podívejte se na radar
včera
Skandál na COP29: Prezident Ázerbájdžánu obhajoval produkci plynu, předseda konference byl ve vedení ropné firmy
včera
Zachrání někdo rozvojové země, než je zničí počasí? Plamenné projevy Guterrese a spol. jsou bez činů k ničemu
včera
Trump začne za dva měsíce úřadovat. Seznam věcí, které po nástupu do Bílého domu udělá jako první
včera
Trumpův muž pro Pentagon. Ministrem obrany má být moderátor Fox News
včera
Hašek do reprezentace na Ligu národů poprvé nominoval Šína. Schick opět chybí
včera
Trump má oficiální roli pro Muska. Svěřil mu nový projekt Manhattan
Zvolený americký prezident Donald Trump má oficiální roli pro miliardáře Elona Muska. Boháč bude stát v čele úřadu, který hodlá posuzovat vládní efektivitu, uvedla stanice NBC News. Pomáhat mu bude Vivek Ramaswamy, Trumpův soupeř z republikánských primárek. Trump tak naplní slib z kampaně, že Musk bude mít dohled nad vládním utrácením.
Zdroj: Lucie Podzimková