EU uvalí sankce i na Lukašenka, shodli se zástupci členských zemí

Evropská unie přidá na sankční seznam běloruských představitelů i autoritářského vládce země Alexandra Lukašenka. Po mnohatýdenních sporech o jeho potrestání se na tom dnes podle diplomatických zdrojů ČTK shodli zástupci 27 členských zemí unie. Kromě něj k dosavadním čtyřem desítkám činitelů sankcionovaných za volební manipulace a násilné potlačování protestů přibude dalších 14 lidí.

Evropská unie, ilustrační foto
doporučujeme

Evropský blok Lukašenka kvůli zmanipulovaným srpnovým volbám neuznává za prezidenta a snaží se jej přimět k dialogu s opozicí. Vládce země, v níž pravidelně demonstrují desetitisíce lidí za vypsání nového hlasování, však požadavky svých oponentů i unie odmítá.

Členské země se začátkem října shodly na potrestání čtyř desítek činitelů, většinou z bezpečnostních sil či z volební komise. Na zařazení samotného Lukašenka na seznam však měly státy dlouho rozdílné názory a některé takový krok odmítaly s odůvodněním, že by zkomplikoval možný dialog.

V polovině října se po rostoucím tlaku zvláště pobaltských zemí či Polska ministři zahraničí EU shodli, že pokud se situace v Bělorusku nezlepší, ocitne se Lukašenko mezi potrestanými. Stejně jako ostatním činitelům mu unie zmrazí majetek na svém území a zakáže mu vstup do členských států. Pode serveru EU Observer má přitom Lukašenko vazby nejméně na dvě realitní firmy sídlící na Kypru, který je členem EU.

Dnešní souhlas velvyslanců vyžaduje ještě potvrzení od jednotlivých členských zemí v písemné formě, což by podle diplomatů bylo možné stihnout do pátku. Poté bude seznam jmen zveřejněn v úředním věstníku EU.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropou obchází strašidlo dluhové krize, varuje analytik před dopady…

05.12.2020 00:01 NÁZOR - Evropskou ekonomiku obchází strašidlo, konstatuje Desmond Lachman v komentáři pro server…

Slovenský soud poslal stíhaného finančníka Haščáka do vazby

04.12.2020 21:50 Aktualizováno Advokát finančníka už dříve označil obvinění svého klienta za nedůvodné. Pochybnosti v souvislosti…

Bulharsko představilo plán očkování proti koronaviru

04.12.2020 21:44 Bulharsko dnes představilo národní plán očkování proti koronaviru. V první z pěti fází dostane…

Johnson bude s šéfkou EK mluvit o pobrexitových vztazích

04.12.2020 21:15 Intenzivní jednání o smlouvě, která by měla od počátku příštího roku upravit podobu vzájemných…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama