Francie zpřísňuje pravidla pro nošení roušek. Kde budou povinné?

Francie od příštího týdne zavede jako opatření proti šíření koronaviru povinnost nosit roušky v uzavřených veřejných prostorech, zejména v obchodech. Oznámil to dnes podle agentury AFP ve francouzském Senátu premiér Jean Castex.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Až dosud Francie vyžadovala nošení pokrývek obličeje v prostředcích veřejné hromadné dopravy a v těch veřejných prostorech, kde není možné dodržovat patřičné rozestupy. Například v obchodech ale nošení roušek povinné v současnosti není.

Nošení roušek podle Castexe představuje "preventivní opatření a účinnou ochranu". Informuje o tom list Le Parisien

Příslušná vyhláška vstoupí v platnost už příští týden, i když prezident Emmanuel Macron tento týden naznačil, že povinnost by měla platit až od 1. srpna. Zastánci opatření však volali po tom, aby začalo platit okamžitě, a mnozí také chtějí, aby zahrnovalo i uzavřená pracoviště.

V šesti obcích západofrancouzského departementu Mayenne vstupuje povinnost nošení roušek v uzavřených veřejných prostorech v platnost s okamžitou účinností. Týká se to mimo jiné i hlavního města oblasti Laval.

V Mayenne se objevilo několik ohnisek covidu-19 a bylo zde zaznamenáno 50,1 nových případů nákazy na 100.0000 obyvatel za posledních sedm dní.

Podle francouzského ministra zdravotnictví Oliviera Vérana "slabé náznaky" návratu epidemie přicházejí také z pařížského regionu. Francouze vyzval k bdělosti.

Ve Francii, která má zhruba 68 milionů obyvatel, si pandemie způsobená koronavirem vyžádala přes 30.000 mrtvých z více než 210.000 nakažených. Od poloviny března do poloviny května byli Francouzi kvůli vládním nařízením z velké části zavření doma.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Podvodníci chtěli prodat evropským vládám 900 milionů vakcín

25.02.2021 16:15 Několik členských států EU informovalo Brusel o pokusech podvodných firem prodat vládám celkem 900…

ONLINE: Nakažlivější mutace koronaviru je v Česku. Vláda zváží omezení…

25.02.2021 16:10 Aktualizováno Ve středu přibylo v Česku 13 657 nakažených. Vláda bude dnes pokračovat v jednáních o zpřísnění…

Sasko začalo očkovat proti koronaviru i učitele základních škol

25.02.2021 15:30 Sasko od dnešního dne rozšířilo očkování proti nemoci covid-19 na další skupinu, mimo jiné i…

Maďarsko hlásí třetí vlnu, prodlouží částečnou karanténu do poloviny března

25.02.2021 14:08 Maďarská vláda prodlouží současná karanténní opatření do 15. března. V příštích dvou týdnech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama