Hamburk volí zastupitelstvo, favoritem jsou SPD a Zelení

V severoněmeckém Hamburku, který je zároveň jednou ze 16 spolkových zemí, dnes ráno odstartovaly zemské volby. Jejich favoritem jsou sociální demokraté (SPD) následovaní Zelenými, tedy dvojice stran, která druhému největšímu německému městu vládne posledních pět let. První odhady výsledků budou známé hned po uzavření volebních místností v 18:00.

Ilustrační foto
doporučujeme

Hamburské hlasování se uskutečňuje v době dramatického vývoje na německé politické scéně, do něhož spadá oznámený odchod šéfky křesťanských demokratů (CDU) Annegret Krampové-Karrenbauerové i krize v Durynsku, kde byl tento měsíc zvolen první zemský ministerský předseda také hlasy pravicově populistické až radikální Alternativy pro Německo (AfD), což v zemi vyvolalo bouři nevole.

Navíc volby ve městě s 1,84 milionu obyvatel přicházejí jen pár dnů po masakru, při němž 43letý Němec v Hanau nedaleko Frankfurtu nad Mohanem motivován podle všeho pravicovým extremismem zastřelil devět osob s migračními kořeny. Důsledky této tragédie nepřímo dopadly i na město na Labi, v němž politické strany v posledních dnech zrušily řadu předvolebních vystoupení.

Nejlepší výchozí pozici před hlasováním, kterého se může zúčastnit kolem 1,3 milionu obyvatel města starších 16 let, mají sociální demokraté, kterým průzkumy přisuzují až 39 procent hlasů. Oproti roku 2015 a 45,6 procenta by to sice bylo zhoršení, v posledních letech těžce zkoušená strana by s jasnou výhrou na severu Německa byla ale zřejmě i tak velmi spokojená.

Spokojeni nejspíš budou i Zelení, kteří mohou se 24 procenty téměř zdvojnásobit svůj předchozí zisk 12,3 procenta. Pokles o pár procentních bodů naopak nejspíš čeká CDU s podporou kolem 12 procent a svobodné demokraty (FDP), kteří se pohybují kolem pěti procent. Do zastupitelstva by se měla dostat ještě Levice s osmi procenty a AfD se šesti. V obou případech by to byl prakticky identický výsledek jako v roce 2015.

Pokud hlasování skutečně dopadne takto, může současná koalice SPD a Zelených vedená čtyřiapadesátiletým primátorem Peterem Tschentscherem (SPD) počítat s pohodlnou většinou v zastupitelstvu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Křesťanské církve v Německu během adventu více využijí televizi

29.11.2020 09:41 Katolická církev a evangelická církev v Německu chtějí vzhledem k pokračující pandemii ke kontaktu…

V Německu odhaleno dalších 14 611 nákaz covidem, nových úmrtí je 158

29.11.2020 07:33 Německo za sobotu zaregistrovalo 14.611 nákaz koronavirem SARS-CoV-2, zatímco bilance obětí covidu…

Pandemie covid: Británie a Itálie hlásí nižší přírůstek nakažených, potíže…

28.11.2020 21:26 Aktualizováno Itálie a Británie dnes ohlásily méně případů nákazy koronavirem a úmrtí s covidem-19 za 24 hodin…

Británie uzavřela s Francií dohodu k migraci, brexitové jednání pokračuje

28.11.2020 21:06 Britská ministryně vnitra Priti Patelová dnes novináře ujistila, že vyjednávání mezi Británií a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama