Hamburk volí zastupitelstvo, favoritem jsou SPD a Zelení

V severoněmeckém Hamburku, který je zároveň jednou ze 16 spolkových zemí, dnes ráno odstartovaly zemské volby. Jejich favoritem jsou sociální demokraté (SPD) následovaní Zelenými, tedy dvojice stran, která druhému největšímu německému městu vládne posledních pět let. První odhady výsledků budou známé hned po uzavření volebních místností v 18:00.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Hamburské hlasování se uskutečňuje v době dramatického vývoje na německé politické scéně, do něhož spadá oznámený odchod šéfky křesťanských demokratů (CDU) Annegret Krampové-Karrenbauerové i krize v Durynsku, kde byl tento měsíc zvolen první zemský ministerský předseda také hlasy pravicově populistické až radikální Alternativy pro Německo (AfD), což v zemi vyvolalo bouři nevole.

Navíc volby ve městě s 1,84 milionu obyvatel přicházejí jen pár dnů po masakru, při němž 43letý Němec v Hanau nedaleko Frankfurtu nad Mohanem motivován podle všeho pravicovým extremismem zastřelil devět osob s migračními kořeny. Důsledky této tragédie nepřímo dopadly i na město na Labi, v němž politické strany v posledních dnech zrušily řadu předvolebních vystoupení.

Nejlepší výchozí pozici před hlasováním, kterého se může zúčastnit kolem 1,3 milionu obyvatel města starších 16 let, mají sociální demokraté, kterým průzkumy přisuzují až 39 procent hlasů. Oproti roku 2015 a 45,6 procenta by to sice bylo zhoršení, v posledních letech těžce zkoušená strana by s jasnou výhrou na severu Německa byla ale zřejmě i tak velmi spokojená.

Spokojeni nejspíš budou i Zelení, kteří mohou se 24 procenty téměř zdvojnásobit svůj předchozí zisk 12,3 procenta. Pokles o pár procentních bodů naopak nejspíš čeká CDU s podporou kolem 12 procent a svobodné demokraty (FDP), kteří se pohybují kolem pěti procent. Do zastupitelstva by se měla dostat ještě Levice s osmi procenty a AfD se šesti. V obou případech by to byl prakticky identický výsledek jako v roce 2015.

Pokud hlasování skutečně dopadne takto, může současná koalice SPD a Zelených vedená čtyřiapadesátiletým primátorem Peterem Tschentscherem (SPD) počítat s pohodlnou většinou v zastupitelstvu.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Evropě zemřelo na covid-19 již přes 50 tisíc lidí. Nejvíc obětí mají…

06.04.2020 14:05 Nemoci covid-19 v Evropě podlehlo již více než 50.000 lidí. Vyplývá to z dat, která shromáždila a…

Vražda Kuciaka: Pokračuje soud, žalobce navrhl přísný trest pro Marčeka

06.04.2020 13:49 Aktualizováno Na Slovensku dnes pokračuje proces s jedním z obžalovaných v případu předloňských vražd novináře…

Rakousko zavádí roušky povinně, kancléř Kurz dal za příklad Česko

06.04.2020 13:22 Rakousko chce začít po Velikonocích postupně rušit přísná opatření, která přijalo v boji proti…

Počet obětí covid-19 v Polsku roste. Premiér Morawiecki čeká vrchol…

06.04.2020 12:37 Množství případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2 bude v Polsku vrcholit ze jeden nebo dva měsíce.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy