Komentář: Jak se změní evropská politika pod Tuskem?

Donald Tusk, dosluhující předseda Evropské rady, byl během kongresu v Záhřebu zvolen novým předsedou největší evropské frakce – Evropské lidové strany (EPP). Tusk do funkce nastoupí v nadcházejícím měsíci a v předsednickém křesle vystřídá někdejšího francouzského europoslance Josepha Daula. Ten si je jistý, že s novým vedením vstoupí EPP do nové éry. Jak se tedy politika největší poslanecké frakce na unijní úrovni pod vedením Donalda Tuska změní?

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Donald Tusk
doporučujeme

Během dvoudenního kongresu největší unijní stranické rodiny, který se konal ve dnech 20. a 21. listopadu, došlo k razantní obměně jejího vedení. Do čela evropských lidovců se nově postaví Donald Tusk, polský politik, někdejší nejdéle sloužící premiér a současně dosluhující předseda Evropské rady. Tuskovi ke zvolení pogratulovalo mnoho unijních kolegů, například i samotná předsedkyně nové Evropské komise Ursula von der Leyenová, která Tuskovi podporu vyjádřila i na Twitteru. V příspěvku mimo gratulaci k nové funkci ocenila jeho pětiletou práci v čele Evropské rady a jeho vášeň a přesvědčení pro evropské hodnoty.

Donald Tusk má zajisté bohaté zkušenosti jak s domácí, tak s evropskou politikou, nepochybně tak skupině EPP zaručí další rozvoj. Můžeme očekávat, že nový předseda frakci „oživí.“ EPP je sice skupinou, která má v Evropském parlamentu své kořeny ukotveny velice hluboko, avšak v posledních letech sledujeme, jak jsou tyto kořeny narušovány a oslabovány novými entitami – a to alternativními a také radikálnějšími stranami a skupinami. Narušení silné pozice a parlamentní většiny EPP jsme mohli pozorovat i v rámci posledních evropských voleb, ve kterých lidovci zvítězili, avšak ztratili 35 křesel. Nebylo tedy příliš co slavit.

I Evropská lidová strana, ač se navenek může zdát jako velice jednotná a koherentní, má své vnitřní problémy, které mohou důvěrou unijních občanů ve stranu otřást. S čím se nový předseda EPP Tusk bude potýkat, jakmile do své nové funkce nastoupí, bude záležitost týkající se členství strany Fidesz. Členství strany maďarského premiéra Viktora Orbána bylo v březnu tohoto roku pozastaveno. Nyní se má rozhodnout o dalším postupu. Očekává se, že Tusk, který je známý pro svůj nepřátelský postoj vůči vládnoucí polské populistické straně Právo a spravedlnost, zaujme i vůči Fideszu tvrdý postoj. Zdá se tedy, že by nový předseda mohl být razantnější co se ochrany a uchování unijních hodnot týče. O případném vyloučení Fideszu by Tusk podle všeho chtěl rozhodnout do konce ledna.

Strana se podle slov jejího dosavadního předsedy Daula musí přizpůsobovat aktuálnímu světovému a evropskému dění, zároveň si však musí zachovat své křesťansko-demokratické a konzervativní principy a hodnoty. Další výzvou, které bude nové vedení EPP čelit, bude otázka unijního rozšíření. Ta je totiž v aréně EU velice aktuální a citlivá. Zajisté bude zajímavé sledovat, s jakou konkrétní politickou strategií rozšiřování EU Donald Tusk přijde. Nedávné zablokování otevření přístupových rozhovorů s Albánií a Severní Makedonií totiž samotný Tusk označil za jeden z největší unijních errorů.

V současné situaci tedy můžeme očekávat, že Donald Tusk, coby jeden z hlavních a lidově oblíbených unijních lídrů, přinese do Evropské lidové strany jakýsi „motor.“ V nadcházejících týdnech a měsících tak bude zajímavé pozorovat, jakým tématům bude dále přikládat větší pozornost a jak bude čelit starým i novým výzvám ve frakci i na poli Evropské unie.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čínský velvyslanec šel na kobereček. Švédsku vadí výhrůžky

18.01.2020 19:52 Švédské ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo čínského velvyslance kvůli jeho televiznímu…

Fico představil priority Směru a zkritizoval Čaputovou

18.01.2020 17:16 Předseda nejsilnější slovenské vládní strany Směr-sociální demokracie Robert Fico na dnešní…

EU představila plány pro příští roky. Kde na ně vezme?

18.01.2020 09:40 Komentář - Jedním z nejambicióznějších cílů Evropské unie pro nadcházející volební období je…

Pozdní víkendové snídaně vedou k přibírání

18.01.2020 06:39 Mnoho lidí si o víkendu po náročném pracovním týdnu rádo přispí, a snídani proto odsune na pozdější…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama