Komentář: Jak se změní evropská politika pod Tuskem?

Donald Tusk, dosluhující předseda Evropské rady, byl během kongresu v Záhřebu zvolen novým předsedou největší evropské frakce – Evropské lidové strany (EPP). Tusk do funkce nastoupí v nadcházejícím měsíci a v předsednickém křesle vystřídá někdejšího francouzského europoslance Josepha Daula. Ten si je jistý, že s novým vedením vstoupí EPP do nové éry. Jak se tedy politika největší poslanecké frakce na unijní úrovni pod vedením Donalda Tuska změní?

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Donald Tusk
doporučujeme

Během dvoudenního kongresu největší unijní stranické rodiny, který se konal ve dnech 20. a 21. listopadu, došlo k razantní obměně jejího vedení. Do čela evropských lidovců se nově postaví Donald Tusk, polský politik, někdejší nejdéle sloužící premiér a současně dosluhující předseda Evropské rady. Tuskovi ke zvolení pogratulovalo mnoho unijních kolegů, například i samotná předsedkyně nové Evropské komise Ursula von der Leyenová, která Tuskovi podporu vyjádřila i na Twitteru. V příspěvku mimo gratulaci k nové funkci ocenila jeho pětiletou práci v čele Evropské rady a jeho vášeň a přesvědčení pro evropské hodnoty.

Donald Tusk má zajisté bohaté zkušenosti jak s domácí, tak s evropskou politikou, nepochybně tak skupině EPP zaručí další rozvoj. Můžeme očekávat, že nový předseda frakci „oživí.“ EPP je sice skupinou, která má v Evropském parlamentu své kořeny ukotveny velice hluboko, avšak v posledních letech sledujeme, jak jsou tyto kořeny narušovány a oslabovány novými entitami – a to alternativními a také radikálnějšími stranami a skupinami. Narušení silné pozice a parlamentní většiny EPP jsme mohli pozorovat i v rámci posledních evropských voleb, ve kterých lidovci zvítězili, avšak ztratili 35 křesel. Nebylo tedy příliš co slavit.

I Evropská lidová strana, ač se navenek může zdát jako velice jednotná a koherentní, má své vnitřní problémy, které mohou důvěrou unijních občanů ve stranu otřást. S čím se nový předseda EPP Tusk bude potýkat, jakmile do své nové funkce nastoupí, bude záležitost týkající se členství strany Fidesz. Členství strany maďarského premiéra Viktora Orbána bylo v březnu tohoto roku pozastaveno. Nyní se má rozhodnout o dalším postupu. Očekává se, že Tusk, který je známý pro svůj nepřátelský postoj vůči vládnoucí polské populistické straně Právo a spravedlnost, zaujme i vůči Fideszu tvrdý postoj. Zdá se tedy, že by nový předseda mohl být razantnější co se ochrany a uchování unijních hodnot týče. O případném vyloučení Fideszu by Tusk podle všeho chtěl rozhodnout do konce ledna.

Strana se podle slov jejího dosavadního předsedy Daula musí přizpůsobovat aktuálnímu světovému a evropskému dění, zároveň si však musí zachovat své křesťansko-demokratické a konzervativní principy a hodnoty. Další výzvou, které bude nové vedení EPP čelit, bude otázka unijního rozšíření. Ta je totiž v aréně EU velice aktuální a citlivá. Zajisté bude zajímavé sledovat, s jakou konkrétní politickou strategií rozšiřování EU Donald Tusk přijde. Nedávné zablokování otevření přístupových rozhovorů s Albánií a Severní Makedonií totiž samotný Tusk označil za jeden z největší unijních errorů.

V současné situaci tedy můžeme očekávat, že Donald Tusk, coby jeden z hlavních a lidově oblíbených unijních lídrů, přinese do Evropské lidové strany jakýsi „motor.“ V nadcházejících týdnech a měsících tak bude zajímavé pozorovat, jakým tématům bude dále přikládat větší pozornost a jak bude čelit starým i novým výzvám ve frakci i na poli Evropské unie.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Španělsko má kvůli revizi dat 283 dalších úmrtí s covidem-19

26.05.2020 21:58 Španělské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo dalších 283 úmrtí s covidem-19, tedy podstatně…

Německo chce k 15. červnu zrušit výstrahu pro cesty do 31 zemí

26.05.2020 21:47 Aktualizováno Německo chce k 15. červnu zrušit varování pro turisty před cestami do 31 evropských zemí, včetně…

Slovensko komplikuje otevření hranic. Od Čechů chce prokázání

26.05.2020 20:46 Obyvatelé Česka a Maďarska, kteří od středy využijí volnějších pravidel cestování na Slovensko,…

Macron dá osm mililard eur na záchranu autoprůmyslu

26.05.2020 20:41 Francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil balíček v hodnotě více než osmi miliard eur (216…

Související:

Právě se děje

Další zprávy