Johnsonova jednání v EU byla nadějná, komentuje tisk

Jako lehké povzbuzení pro Borise Johnsona hodnotí britská média návštěvy Německa a Francie, které nový britský premiér podnikl tento týden. V Berlíně a v Paříži se snažil přesvědčit kancléřku Angelu Merkelovou a prezidenta Emmanuela Macrona o nepotřebnosti sporné irské pojistky v připravené dohodě o odchodu Británie z Evropské unie.

Podle britské zpravodajské stanice BBC Johnsonovy cesty na kontinentu vyvolávají dojem, že Merkelová ani Macron nechtějí před britským ministerským předsedou zabouchnout dveře a zároveň se snaží vyhnout tomu, aby byli obviňováni z odchodu Británie z EU bez dohody.

Merkelová ve svém britském kolegovi probudila naději, když mu ve středu řekla, aby během 30 dnů přišel s alternativou k irské pojistce, uvedl list The Times. Jak ale píše The Guardian, kancléřka spíše než aby stanovovala nějaký termín, dávala najevo vůli sedmadvacítky pustit se rychle do práce.

A francouzský prezident Macron na návrh šéfky německé vlády navázal, když ve čtvrtek při schůzce s dobře naladěným Johnsonem řekl, že EU i Británie by společně měly být schopné najít během 30 dnů nějaké chytré řešení, pokud bude na obou stranách vůle. Zároveň ale upozornil, že se nepodaří nalézt takovou brexitovou dohodu, která by se příliš lišila od té stávající.

Podle The Guardian představa, že s jednáním bude spousta práce, která se jistě protáhne do září, Johnsonovi pomůže získat čas v britském parlamentu u rebelujících poslanců jeho Konzervativní strany. Naděje, že odchod Británie z evropského bloku s dohodou je stále ve hře, možná nepodpoří současnou strategii šéfa opozičních labouristů Jeremyho Corbyna. Ten chce po začátku schůze parlamentu 3. září vyvolat hlasování o nedůvěře vládě a zformovat dočasný kabinet, který by vyjednal s Bruselem odklad brexitu a přivedl zemi k předčasným volbám.

I met President Macron in Paris today and was in Berlin last night to meet Chancellor Merkel. Both of them, of course, are crucial friends and partners of the UK. pic.twitter.com/1FtTTpOrnn

— Boris Johnson (@BorisJohnson) August 22, 2019

Irská pojistka je sporným bodem návrhu brexitové dohody, kterou se zbytkem EU připravila Johnsonova předchůdkyně Theresa Mayová. Má zabránit vzniku klasického hraničního režimu na hranici Irska a Severního Irska po brexitu. Dohodu ovšem britský parlament třikrát odmítl a Mayová nakonec rezignovala. Podle kritiků z řad zastánců nekompromisní odluky Británie od EU irská pojistka představuje riziko, že země zůstane natrvalo připoutána k unijním strukturám a že bude narušena územní celistvost Spojeného království.

Německý týdeník Der Spiegel cituje francouzského analytika Sébastiena Maillarda z Institutu Jacquesa Dellorse, podle kterého bylo od Johnsona chytré, že si jako první cíl cesty na kontinent vybral Berlín. Merkelová má pověst toho, kdo Johnsonovi bude spíše naslouchat, zatímco na Macrona se v Londýně dívají jako na padoucha. A francouzský prezident podle Maillarda ve čtvrtek vystupoval nezvykle otevřeně, aby z něj později nebyl dělán viník brexitu bez dohody.

Premiér ovšem podle Der Spiegel nedokázal vrazit klín mezi Berlín a Paříž, což se dařilo Mayové. Obě země a rovněž Londýn daly najevo, že EU i Británie budou v příštích 30 dnech dělat maximum, aby zabránily brexitu bez dohody. Tak znělo Macronovo poselství a tak se dá rozumět slovům Merkelové, píše Der Spiegel.

Související

Více souvisejících

Brexit Boris Johnson Emmanuel Macron EU (Evropská unie) Velká Británie Angela Merkelová Francie

Aktuálně se děje

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

včera

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

včera

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

včera

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

včera

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti

Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy