Jako lehké povzbuzení pro Borise Johnsona hodnotí britská média návštěvy Německa a Francie, které nový britský premiér podnikl tento týden. V Berlíně a v Paříži se snažil přesvědčit kancléřku Angelu Merkelovou a prezidenta Emmanuela Macrona o nepotřebnosti sporné irské pojistky v připravené dohodě o odchodu Británie z Evropské unie.
Podle britské zpravodajské stanice BBC Johnsonovy cesty na kontinentu vyvolávají dojem, že Merkelová ani Macron nechtějí před britským ministerským předsedou zabouchnout dveře a zároveň se snaží vyhnout tomu, aby byli obviňováni z odchodu Británie z EU bez dohody.
Merkelová ve svém britském kolegovi probudila naději, když mu ve středu řekla, aby během 30 dnů přišel s alternativou k irské pojistce, uvedl list The Times. Jak ale píše The Guardian, kancléřka spíše než aby stanovovala nějaký termín, dávala najevo vůli sedmadvacítky pustit se rychle do práce.
A francouzský prezident Macron na návrh šéfky německé vlády navázal, když ve čtvrtek při schůzce s dobře naladěným Johnsonem řekl, že EU i Británie by společně měly být schopné najít během 30 dnů nějaké chytré řešení, pokud bude na obou stranách vůle. Zároveň ale upozornil, že se nepodaří nalézt takovou brexitovou dohodu, která by se příliš lišila od té stávající.
Podle The Guardian představa, že s jednáním bude spousta práce, která se jistě protáhne do září, Johnsonovi pomůže získat čas v britském parlamentu u rebelujících poslanců jeho Konzervativní strany. Naděje, že odchod Británie z evropského bloku s dohodou je stále ve hře, možná nepodpoří současnou strategii šéfa opozičních labouristů Jeremyho Corbyna. Ten chce po začátku schůze parlamentu 3. září vyvolat hlasování o nedůvěře vládě a zformovat dočasný kabinet, který by vyjednal s Bruselem odklad brexitu a přivedl zemi k předčasným volbám.
I met President Macron in Paris today and was in Berlin last night to meet Chancellor Merkel. Both of them, of course, are crucial friends and partners of the UK. pic.twitter.com/1FtTTpOrnn
— Boris Johnson (@BorisJohnson) August 22, 2019
Irská pojistka je sporným bodem návrhu brexitové dohody, kterou se zbytkem EU připravila Johnsonova předchůdkyně Theresa Mayová. Má zabránit vzniku klasického hraničního režimu na hranici Irska a Severního Irska po brexitu. Dohodu ovšem britský parlament třikrát odmítl a Mayová nakonec rezignovala. Podle kritiků z řad zastánců nekompromisní odluky Británie od EU irská pojistka představuje riziko, že země zůstane natrvalo připoutána k unijním strukturám a že bude narušena územní celistvost Spojeného království.
Německý týdeník Der Spiegel cituje francouzského analytika Sébastiena Maillarda z Institutu Jacquesa Dellorse, podle kterého bylo od Johnsona chytré, že si jako první cíl cesty na kontinent vybral Berlín. Merkelová má pověst toho, kdo Johnsonovi bude spíše naslouchat, zatímco na Macrona se v Londýně dívají jako na padoucha. A francouzský prezident podle Maillarda ve čtvrtek vystupoval nezvykle otevřeně, aby z něj později nebyl dělán viník brexitu bez dohody.
Premiér ovšem podle Der Spiegel nedokázal vrazit klín mezi Berlín a Paříž, což se dařilo Mayové. Obě země a rovněž Londýn daly najevo, že EU i Británie budou v příštích 30 dnech dělat maximum, aby zabránily brexitu bez dohody. Tak znělo Macronovo poselství a tak se dá rozumět slovům Merkelové, píše Der Spiegel.
Související
Vrátí se Británie do EU? Jednání se mohou obnovit, má to ale podmínku
Události Petra Nutila: Konec Liberlandu, nejhorší premiér, antibrexit a homofobní konzervatismus
Brexit , Boris Johnson , Emmanuel Macron , EU (Evropská unie) , Velká Británie , Angela Merkelová , Francie
Aktuálně se děje
včera
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
včera
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
včera
Nové ohnisko ptačí chřipky. Testy ho potvrdily na Klatovsku
včera
Klimatické konference ztrácí smysl? Aktivisté upozornili na zásadní problém
včera
Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací
včera
Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi
včera
Metro na lince B odpoledne nejezdilo
včera
Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál
včera
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
včera
Severní Korea jde s dobou. Kim nařídil masovou výrobu útočných dronů
včera
Nehoda u Málkova uzavřela silnici. Havaroval kamion s krevní plazmou
včera
Trumpova skepse se šíří. USA už nejsou jediné, kdo mohou vystoupit z Pařížské klimatické dohody
Aktualizováno včera
Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest
včera
COP narazil na zásadní problém. Státy se bojí Číny, historický statut ji zbavuje odpovědnosti
včera
Zvířata požírají mrtvá těla na ulicích. Situace v Gaze je nadmíru kritická
včera
„Tohle je řešení“. Trump si na post generálního prokurátora vybral Gaetze, který obdivuje salvadorského diktátora
včera
Země je v kritickém stavu. Klimatické konference jsou málo, na boj se změnami počasí nestačí, varují experti
včera
BBC: Trump stihl během pouhého týdne od voleb šokovat Washington i celý svět
včera
COP29 se změnil v prezidentskou one man show. Alijev přítomným vyráží dech
včera
Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti
Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák