"Karikatury uvedly islamisty do varu." Šéf německých agentů varuje před teroristickou hrozbou

Německo musí lépe a ostražitěji sledovat osoby, které považuje za ohrožení své bezpečnosti. V rozhovoru s televizí ARD to prohlásil Thomas Haldenwang, který je šéfem Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV), což je civilní kontrarozvědka. Varování Haldenwang učinil v souvislosti s pondělním teroristickým útokem ve Vídni, při kterém islámský radikál zabil čtyři lidi.

Terorismus, ilustrační foto
doporučujeme

"I my v Německu musíme každý den počítat s islamistickým útokem," řekl Haldenwang. Za rozbušku pak šéf BfV považuje nové spory o karikatury proroka Mohameda ve Francii. "Emoce islamistů to uvedlo do varu," poznamenal.

Za atentátníka z Vídně je považován Kujtim Fejzulai, který se narodil v Rakousku a který má kořeny v albánské menšině v Severní Makedonii. Po činu, při kterém ho policie zastřelila, se ukázalo, že byl odsouzen v dubnu 2019 kvůli teroristickému spolčení poté, co se pokusil odcestovat do Sýrie, aby se tam připojil k takzvanému Islámskému státu (IS). Už na začátku prosince byl ovšem podmíněně propuštěn a povinně se účastnil deradikalizačního programu. Organizace Neustart, která program organizovala, ho ale nikdy za napraveného nepovažovala.

Problémy s islámskými radikály má i Německo, které vede jejich evidenci. Haldenwang se obává, že i v řadách těchto osob by se mohl najít někdo, kdo by se mohl kvůli nynějšímu dění pokusit provést v Německu podobný útok. "Bereme velice vážně, že i tato scéna v Německu velmi živě debatuje o těchto událostech a o prokázání solidarity s francouzskými souvěrci," dodal.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu zemřelo na covid 487 pacientů za den, nejvíc od počátku epidemie

02.12.2020 21:45 Aktualizováno Německé úřady za 24 hodin zaznamenaly 487 úmrtí v souvislosti s covidem-19, od počátku epidemie jde…

Ve Španělsku bude moci zasednout k vánočnímu stolu až 10 lidí

02.12.2020 20:37 Španělská vláda a autonomní oblasti se dnes dohodly na některých pravidlech, jež budou platit o…

V Itálii vzrostl počet nově nakažených, v Turecku počet úmrtí

02.12.2020 19:02 Itálie dnes zaznamenala nárůst nových případů nákazy koronavirem, kterých přibylo za poslední den…

Rakousko začne rozvolňovat. Otevře obchody a školy, od 24. prosince umožní…

02.12.2020 18:55 Aktualizováno Rakousko začne od pondělí uvolňovat přísná opatření, která přijalo v boji proti koronaviru. Na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama